Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. máj 2019, 14:01

Srílanský prezident: Útoky na kostoly mohli byť organizované zo zahraničia

Srílanský prezident: Útoky na kostoly mohli byť organizované zo zahraničia

Dym po výbuchoch na Srí Lanke. Foto: TASR/AP

Úrady vedia o "malej skupine" miestnych občanov, ktorí v posledných rokoch vycestovali do zahraničia, aby absolvovali výcvik IS. 

Srílanský prezident Maithrípála Siriséna v stredu uviedol, že bombové útoky z Veľkonočnej nedele mohli byť zorganizované zo zahraničia. Zároveň varoval, že džihádisti z takzvaného Islamského štátu možno začali uplatňovať novú stratégiu útokov na menšie krajiny.

Informovala o tom televízia Sky News. 

Pri koordinovaných útokoch na kostoly a hotely na Srí Lanke, ktoré spáchalo na Veľkonočnú nedeľu deväť samovražedných atentátnikov, zahynulo vyše 250 ľudí vrátane mnohých detí a najmenej 40 cudzincov. K odpáleniu bômb sa hlási IS, srílanská vláda však pripisuje zodpovednosť za tieto činy miestnej skupine Národné monoteistické spoločenstvo.

Prezident Siriséna v stredu v stredu označil za "dosť možné", že útoky boli zosnované v zahraničí. Úrady podľa neho vedia o "malej skupine" miestnych občanov, ktorí v posledných rokoch vycestovali do zahraničia, aby absolvovali výcvik IS. 

Podľa Sky News srílanskí vyšetrovatelia v tejto súvislosti preverujú zábery z bezpečnostných kamier, na ktorých vidno útočníkov, ako sa pozerajú na svoje mobilné telefóny. To by mohlo signalizovať, že týmto spôsobom preberali inštrukcie. 

Bomby, ktoré boli použité pri útokoch, však boli podľa Sirisénu zrejme zhotovené na Srí Lanke. 

Miestne bezpečnostné zložky po útokoch zadržali už desiatky podozrivých a pri raziách voči radikálom zhabali materiál na výrobu bômb. Viacerí podozriví sú však stále na slobode.

Srílanské úrady sa obávajú, že skupina stojaca za bombovými útokmi z Veľkonočnej nedele, ktorá je napojená na IS, môže v tejto ostrovnej krajine zaútočiť znova. Jej terčom by sa podľa varovaní tajných služieb mohli stať členovia srílanskej vlády.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 3 hodinami
pred 5 hodinami

Španielska LGBT komunita hovorí o stigmatizácii pri informovaní o opičích kiahňach. „Hlavné riziko sa v súčasnosti týka mužov, ktorí mali sex s mužmi, a to musíme povedať. Robíme to v záujme práve tejto skupiny, ktorej sa to týka. To nie je stigmatizácia, to je skrátka zhodnotenie aktuálnej hrozby,“ kontroval komunite nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach. (markíza)

pred 6 hodinami

Holanďan Koen Bouwman triumfoval v 19. etape cyklistických pretekov Giro d’Italia. Jazdec tímu Jumbo-Visma zdolal druhého Švajčiara Maura Schmida a tretieho Taliana Alessandra Tonelliho. Ružový dres pre vedúceho pretekára celkového poradia si udržal Ekvádorčan Richard Carapaz z Ineosu-Grenadiers. (tasr)

pred 7 hodinami

Ministerstvo zdravotníctva chce zvýšiť počet ľudí absolvujúcich preventívne prehliadky. Dobrým príkladom je podmienenie uhrádzania niektorých úkonov u zubného lekára preventívnymi prehliadkami. „Prevencia je najlepšia a je najlacnejšia. Pripravuje sa aj legislatíva, ale všetko je to ešte v rámci diskusií,“ uviedla štátna tajomníčka rezortu Lenka Dunajová Družkovská.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.