Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
01. máj 2019, 08:54

Slovensko si pripomína 15 rokov v EÚ, Kiska obedoval s politikmi

Slovensko si pripomína 15 rokov v EÚ, Kiska obedoval s politikmi

Ilustračná foto: TASR/Michal Svítok

Reakcie koalície a opozície na výročie vstupu do Únie.

Slovenská republika sa pred 15 rokmi – 1. mája 2004 – stala členským štátom Európskej únie. 

Členstvo v Európskej únii a v NATO boli pre Slovensko v roku 2004 jedinou cestou a tou ostávajú aj v roku 2019. Pred slávnostným obedom s ľuďmi, ktorí sa pričinili o vstup Slovenska do týchto organizácií alebo sú zodpovední za reprezentáciu SR v zahraničí, to povedal prezident SR Andrej Kiska.

Podľa Kisku okrem Nežnej revolúcie a vzniku SR neexistujú dôležitejšie dátumy ako vstup do EÚ a NATO. Poďakoval sa preto všetkým, ktorí sa o to pričinili. „Bola to drina, ktorá stála za to,“ konštatoval. Súčasných politikov vyzval, aby ľuďom ponúkli pozitívnu víziu ďalšieho rozvoja EÚ, nebáli sa nahlas hovoriť o NATO a podporovali rozširovanie EÚ.

„Prosperita, demokracia, rešpekt k slobode a dôstojnosti každej ľudskej bytosti sú základom našej spoločnosti vďaka spoločnej Európe a kolektívnej obrane. Na mnohých miestach vo svete, dokonca blízko za našimi východnými hranicami sú tieto samozrejmosti vzácnou komoditou,“ pripomenul prezident.

Kiska kritizoval, že aj keď väčšina politickej scény členstvo v NATO nespochybňuje na zahraničných návštevách, doma o ňom nehovorí. „Pri takomto prístupe politických lídrov nie je veľkým prekvapením, že na rozdiel od výraznej podpory pre spoločnú Európu posudzujú ľudia členstvo Slovenska v NATO oveľa skeptickejšie,“ konštatoval.

Na slávnostný obed prezident pozval súčasných aj bývalých politikov, diplomatov a osobnosti zahraničnej politiky. Zúčastnil sa na ňom napríklad predseda Národnej rady SR Andrej Danko, šéf diplomacie Miroslav Lajčák a minister obrany Peter Gajdoš.

Danko: Únia je dobrý projekt, no stále je čo zlepšovať

Európska únia je dobrý projekt, no stále je čo zlepšovať, uviedol predseda Národnej rady Andrej Danko, ktorý zároveň ocenil prínos EÚ pre život občanov SR.

„Presne pred 15 rokmi, v roku 2004, sa začal pre Slovensko písať veľmi úspešný príbeh. Vstupom do Európskej únie sa nám postupne otvorili hranice, začal sa rozbiehať cestovný ruch, otvorili sa možnosti voľnému obchodu, poskytli sa nám nové pracovné možnosti. Veľa vecí sa rozbehlo aj na Slovensku. Vybudovali sa detské ihriská, zrekonštruovali školy a škôlky, mnohé dediny sa pripojili na kanalizáciu. Je faktom, že nám EÚ priniesla veľa pozitív,“ zhodnotil predseda parlamentu.

Koaliční predstavitelia si členstvo Slovenska v Európskej únii chvália, vyzdvihujú najmä voľný pohyb či spoločnú menu – euro. Úniu podľa nich čakajú viaceré výzvy a hovoria aj o potrebe istej reformy. Pre TASR to povedali pri príležitosti 15. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie.

Poslanec Smeru-SD Ľubomír Petrák je presvedčený, že v deň výročia je dôvod na oslavu. „Vstup Slovenska do EÚ patrí medzi pozitívne stránky histórie Slovenska. Sme členmi širokého spoločenstva štátov, má to významný podiel na raste hospodárstva a životnej úrovne na Slovensku, aj podiel na raste investícií na Slovensku,“ vysvetlil Petrák.

Za pozitívum považuje voľný pohyb osôb a spoločnú menu euro. Únia však podľa Petráka bude do budúcnosti potrebovať vnútornú reformu. „Predovšetkým si bude musieť, podľa môjho názoru, skupina starých členských štátov uvedomiť, že to nie je o tom, že bude diktovať podmienky všetkým členom EÚ, ale bude ich brať ako partnerov. Toto je jedna z najzásadnejších mentálnych reforiem, ktorú EÚ potrebuje, a osobne si myslím, že aj najväčšia výzva do budúcnosti,“ podotkol s tým, že je načase, aby sa krajiny naučili navzájom viac počúvať.

„Najpozitívnejší prvok vstupu Slovenska do EÚ je otvorenie hraníc,“ povedal predseda klubu SNS Tibor Bernaťák. Hoci členstvo v Únii prináša Slovensku pozitíva, strana už dlhšie hovorí o potrebe reformy spoločenstva. „EÚ je v niektorých veciach odtrhnutá od reality a je potrebné, aby aj v nej zavládol zdravý rozum, aby sa opatrenia prijímali tak, aby ľuďom reálne pomáhali,“ poznamenal Bernaťák.

Inzercia

Ako príklad pozitívneho opatrenia, ktoré reálne pomohlo ľuďom, označil roaming. „V rámci Únie musia mať operátori rovnaké ceny. Takými vecami by sa mala EÚ zaoberať,“ poznamenal Bernaťák.

Europoslanec Mosta-Híd József Nagy doplnil, že za 15 rokov členstva sme zažili rôzne obdobia. „Pozitívnejšie aj negatívnejšie, tak ako je to aj v živote človeka. Dôležité je to, aby sme sa dokázali poučiť z chýb, ktoré sa stali v minulosti a boli tak lepšie pripravení na výzvy, ktoré nás čakajú v budúcnosti,“ povedal Nagy.

Opozícia: Pozitíva členstva prevyšujú, potrebné je myslieť aj na budúcnosť

Pozitíva slovenského členstva v Európskej únii prevyšujú nad negatívami, zhodli sa predstavitelia väčšiny opozičných politických strán.

Európska únia môže byť podľa slov predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča naďalej zárukou „lepšej a bezpečnej budúcnosti pre nás a pre naše deti, keď ju nezradíme“. Predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová označila vstup SR do Únie za historický míľnik pre krajinu aj občanov.

Skonštatovala však, že aj Slovensko stojí aktuálne „pred voľbou, aká bude Európska únia, či budeme smerovať k rozpadu alebo k tvorivej spolupráci a vzájomnej pomoci“. Myslí si, že ako každý iný projekt, aj Únia má svoje chyby. „No je to pre nás dôležité spojenectvo, ktoré nemáme búrať, ale intenzívne pracovať na odstránení chýb,“ zdôraznila.

„Môžeme si zhodnotiť, čo nám tých 15 rokov prinieslo, môžeme o tom polemizovať, môžeme viesť diskusie, kam by sa to malo ďalej uberať najbližších 15 rokov,“ povedal poslanec Peter Pčolinský (Sme rodina). Hoci má podľa jeho slov hodnotenie uplynulého obdobia zmysel, skonštatoval, že zhodnotiť to vedia aj sami ľudia. Európsku úniu považuje za veľmi dobrú myšlienku. „Len sa to neuberá správnym smerom v posledných rokoch, preto to chceme upraviť,“ doplnil.

Na 15. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie si spomenula aj opozičná SaS. „Bez akýchkoľvek pochybností pozitíva nášho členstva v EÚ prevyšujú negatíva,“ vyjadril sa predseda SaS Richard Sulík. Ako najväčšie výhody slovenského pôsobenia v EÚ vymenoval spoločný trh, menu, hranice a eurofondy.

„Myslím si, že je dôvod oslavovať, pretože sme súčasťou najúspešnejšieho projektu na svete,“ skonštatoval poslanec Národnej rady (NR) SR Miroslav Beblavý (nezaradený). Podľa jeho názoru však ľudia v minulosti očakávali, že po 15 rokoch v Únii bude Slovensko ďalej. Za výzvu do ďalších rokov považuje najmä to, aby Slovensko nebolo len v Európe, ale aby bolo európske. 

Podľa jeho názoru vstup do EÚ Slovákom vzal predovšetkým obavy o to, kde budú vyrastať ich deti. Na otázky o reformovaní Únie odpovedal tým, že v budúcnosti je potrebná lepšia ochrana hraníc. Doplnil, že v rámci Európy treba posilniť tiež sociálne a ekonomické spoločné štandardy. „Aby sme boli nielen jednotný trh, ale aj jednotný priestor, kde ľudia majú rovnaké sociálne práva a postupne sa spájajúcu kvalitu života,“ povedal.


 

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Slovenskí hokejisti nastúpia vo štvrťfinále majstrovstiev sveta proti Fínsku, ktoré zdolalo v záverečnom zápase B-skupiny nad Českom 3:0 a stalo sa víťazom skupiny. Zápas sa odohrá vo štvrtok o 19.20 hod. 

pred 4 hodinami
pred 5 hodinami

Rusko tvrdí, že už odstránilo všetky míny z prístavu v Mariupole a okolitých vôd. Moskva obvinila Ukrajinu z toho, že na ochranu svojich prístavov rozmiestnila priamo v nich a ich okolí míny a niekoľko stoviek je unášaných po mori. Kyjev tieto tvrdenia označil za dezinformácie. Rusko po prevzatí kontroly nad oceliarňami má v rukách už celé mesto. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.