Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Tlačové správy
30. 04. 2019, 15:28

Eurovoľby: Čo čaká EÚ v najbližších rokoch? (anketa)

Za KDH kandiduje vo voľbách do Európskeho parlamentu viacero výrazných osobností. Dnes vám prestavujeme prvých štyroch.
Eurovoľby: Čo čaká EÚ v najbližších rokoch? (anketa)

Vybraných kandidátov KDH do Európskeho parlamentu sa pýtame na ich názor: Ktoré témy budú podľa Vás rezonovať v Európe počas najbližších piatich rokov?

Miriam Lexmann, poradkyňa KDH pre zahraničnú politiku: Všetky kľúčové témy Európy pre najbližšie roky súvisia s otázkou, aký svet chceme odovzdať našim deťom a čo pre to urobíme. Na horizontálnej úrovni to budú kultúrno-etické témy. Vo vertikálnej rovine pôjde o množstvo nových výziev. 

Znalostná ekonomika ponúkne nové príležitosti, a to nielen v oblasti ekológie, ale aj digitalizácie či energetiky. Zavádzanie nových technológií a s tým súvisiaca transformácia trhu alebo potreba prechádzať na nové zdroje energie však prináša aj výzvy v podobe zmeny štruktúry pracovného trhu a potreby rekvalifikácie pracovníkov. Tu je potrebné, aby sa Slovensko na tieto zmeny pripravilo čo najlepšie.

Z geopolitických dôvodov bude naďalej vážnou otázkou migračná politika. Stále akútnejšou témou dňa bude kvalita a ochrana životného prostredia. Vo všetkých týchto oblastiach bude nevyhnutné znovu nachádzať a uplatňovať nadčasové hodnoty v nových výzvach. V ich strede musí byť človek s plnou dôstojnosťou v každej fáze života.

Miriam Kuzárová, riaditeľka CitizenGo, odborníčka na rodinnú politiku​: Kľúčovou témou pre nadchádzajúce roky bude najmä otázka budúcej podoby Európy. Ak má Európa napredovať, je potrebné, aby zostala verná kresťanským princípom, na ktorých bola založená. Musíme dôsledne trvať na tom, aby v duchu subsidiarity ostali etické témy, ochrana života, definícia manželstva a rodinná politika v kompetencii národných štátov. V tých oblastiach, ktoré by boli pre Slovensko prínosom, by som uvítala užšiu spoluprácu (napr. bezpečnosť, energetika, veda a výskum).

V Únii sa bude hovoriť o demografickej kríze. Znižujúci sa počet ľudí v produktívnom veku je hrozbou pre priebežné dôchodkové systémy krajín Únie. Na druhej strane prieskumy OECD odhaľujú, že rodiny v Európe majú v priemere o jedna dieťa menej ako by chceli. So Spitzenkandidátom ľudovcov, Manfredom Weberom, sme preto diskutovali o možnosti riešiť tieto problémy na celoeurópskej úrovni - zohľadňovať dopady politík EÚ na rodiny, tzv. family mainstreaming a obnoviť Demografické fórum.

Klimatické zmeny a jej negatívne dopady sú stále citeľnejšie, čo zvýši tlak na zavádzanie udržateľných, zelených riešení a hľadanie rovnováhy medzi hospodárskymi, sociálnymi a environmentálnymi cieľmi Európy. Akcelerácia technologického pokroku zas so sebou prinesie výzvy spojené s transformáciou zamestnanosti a kybernetickou bezpečnosťou.

Ján Hencel, lekár, poslanec Prešovského samosprávneho kraja​: Medzi očakávané témy bude určite patriť problematika prisťahovalectva z tretích krajín. Je to téma ktorá rezonuje v Európe už dlhšie obdobie a vzhľadom aj na posledné udalosti napríklad na Srílanke bude patriť k témam, ktoré budú hýbať Európou a Európskym parlamentom.

Téma prisťahovalectva veľmi úzko súvisí aj s problematikou bezpečnosti a obrannej politiky, ako aj s problematikou ochrany vonkajších hraníc EÚ. Medzi nezanedbateľné oblasti patrí aj problematika boja proti terorizmu.

Z pohľadu nášho hnutia sú dôležité témy prorodinnej politiky. Určite sa budeme zasadzovať v súlade s naším programom Silné Slovensko v Európe za to,  aby Európa bola naďalej stavaná na kresťanských hodnotách. Tieto témy budeme presadzovať aj chrániť na Slovensku aj v Európe.

Určite témy, s ktorými budeme aktívne pracovať je zabezpečenia dostatku dôstojnej práce v regiónoch a ich podpora prednostne cez podporu malého a stredného podnikania, tak , aby rodičia nemuseli odchádzať od svojich rodín.

Medzi ďalšie témy patrí aj boj s byrokraciou, zjednodušenie prístupu k eurofondom. Je potrebné zamerať sa na redukciu administratívnej záťaže.

Radovan Kozák, starosta oravskej obce Novoť: Myslím si, že v najbližších rokoch si bude musieť Európska únia jasne odpovedať na otázku, kam kráča. Čaká nás náročné obdobie a ak budeme chcieť obstáť v globálnej konkurencii USA a Číny, Európa musí ostať jednotná a mať presne definované politiky aj v oblasti migrácie. Už teraz pred voľbami do Európskeho parlamentu je zjavné, že pri nízkej volebnej účasti uspejú euroskeptické sily, ktoré zo svojej podstaty spochybňujú význam európskeho projektu.

Veľkou témou stále zostane brexit a situácia, ktorá po ňom nastane, pretože nikto vlastne nevie, čo sa bude diať. Návod neexistuje. Nedávne nepokoje v Severnom Írsku a snaha o nové referendum v Škótsku naznačujú, že môže dôjsť k otvoreniu starých rán, ktoré EÚ čiastočne zacelila.

Veľkou témou bude spomaľovanie nemeckej ekonomiky a zväčšovanie rozdielov medzi severom a juhom únie a sociálne nepokoje - napríklad vo Francúzsku. Bude veľmi dôležité, aby sa zabránilo ďalšiemu štiepeniu v EÚ. Očakávam však, že význam V4 bude narastať.

Foto: KDH

Objednávateľ: Kresťanskodemokratické hnutie, Šafárikovo námestie 4, 811 02, Bratislava, IČO: 00586846

Dodávateľ: POSTOJ MEDIA, s.r.o., Pražská 11, 811 04 Bratislava, IČO:50205668

Odporúčame