Hlina: Som kresťanský demokrat. Politický analytik: KDH to preferenčne nepomôže

Poslanec ALOJZ HLINA rozšíril rady poslaneckého klubu KDH. V rozhovore pre Postoy.sk vysvetľuje svoje rozhodnutie.

Prečo ste požiadali o vstup do poslaneckého klubu KDH?

V prvom rade vyjadrujem poďakovanie, že ma prijali. Prvým krokom pre našu spoločnú spoluprácu je vstup do poslaneckého klubu a ďalej bude nasledovať zmluva o spolupráci medzi politickými subjektmi KDH a Občania SR. Táto zmluva sa bude automaticky končiť pravdepodobne 120 dní pred konaním volieb. Až po skúsenostiach z našej vzájomnej spolupráce podľa tejto zmluvy sa bude odvíjať ďalší postup.

Cítite sa byť kresťanským demokratom?

Som kresťanom od krstu, ktorý bol tesne po mojom narodení, to znamená od doby, keď som to nemohol ovplyvniť. Kresťanom som aj vo svojom presvedčení, keď som si to už uvedomoval. Demokratom som z presvedčenia. Naozaj si myslím, že nič lepšie ako parlamentnú demokraciu ľudstvo nevymyslelo – aj pri všetkých chybách, ktoré má.

"Ako sa politologicky definuje kresťanský demokrat, si ešte doštudujem, ale som kresťan a zároveň demokrat."

Zdieľať

Ako sa politologicky definuje kresťanský demokrat, si ešte doštudujem, ale som kresťan a zároveň demokrat. Predpokladám, že tým spĺňam parametre na to, aby som o sebe mohol povedať, že som kresťanským demokratom. Zároveň dodávam, že som moderný umiernený konzervatívec.

Budete sa uchádzať o miesto na kandidátke KDH v najbližších parlamentných voľbách?

Niekedy mám pocit, že veľa poslancov si myslí, že hlavnou úlohou poslanca je byť opäť poslancom. Ja si to nemyslím. Budem spolupracovať s KDH a na spoluprácu sa teším. Zároveň k nej pristupujem aj s pokorou a očakávaním.

Čo bude s vašou stranou Občania SR?

Strana bude spolupracovať s KDH podľa zmluvy o spolupráci, ktorá sa pripravuje, a predpokladá sa, že ju uzavrieme po Veľkej noci.

O zhodnotenie spolupráce KDH a poslanca Alojza Hlinu sme požiadali politického analytika JÁNA BARÁNKA:

Je to kompatibilné so svetonázorovým zameraním Hlinu aj KDH. Problém vidím v tom, ako to prijme časť vedenia a ďalší predstavitelia KDH. Vedenie bude musieť jasne odkomunikovať Hlinov prínos pre stranu. V prípade zostavovania kandidátky do parlamentných volieb ešte intenzívnejšie, pokiaľ by mal Hlina figurovať na zvoliteľnom mieste.

Vo vstupe Hlinu do poslaneckého klubu KDH nevidím žiadnu možnosť zásadného preferenčného rastu KDH, tobôž nie vyvolanie kladného synergického efektu. Za kladné však môžeme považovať to, že ak by Hlina kandidoval za KDH do parlamentu a bol zvolený, nestratí sa hlas politika, ktorý sa hlási ku kresťanským hodnotám.

Imrich Gazda

Foto: TASR/Martin Baumann

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo