Zmeny Mosta-Híd k hraniu cudzej hymny má plénum prerokovať zrýchlene

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zmeny Mosta-Híd k hraniu cudzej hymny má plénum prerokovať zrýchlene

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Koaličný Most-Híd predložil na májovú schôdzu parlamentu novelu zákona o štátnych symboloch, ktorou mieni upraviť nedávno schválené zmeny týkajúce sa hrania cudzej štátnej hymny. Navrhuje, aby ľudia a právnické osoby naďalej mohli hrať a spievať hymnu iného štátu. Vláda navrhuje, aby zmeny z dielne poslancov Mosta-Híd schválila Národná rada v skrátenom legislatívnom konaní. Kabinet o tom rozhodol na stredajšom rokovaní.

„Dôvodom na skrátené legislatívne konanie o uvedenom poslaneckom návrhu zákona je ochrana základných práv a slobôd – v tomto prípade slobody prejavu, pretože doterajšia právna úprava, ako aj novelizácia zákona o štátnych symboloch vykonaná zákonom z 27. marca 2019 nejednoznačným spôsobom upravuje hranie a spievanie štátnej hymny iného štátu a v spojitosti s ukladaním sankcií za porušenie zákona o štátnych symboloch v tejto časti,“ odôvodňuje ministerstvo spravodlivost.

Podľa rokovacieho poriadku NR SR môže parlament na návrh vlády za mimoriadnych okolností rozhodovať o zákone v skrátenom legislatívnom konaní. A to vtedy, „keď môže dôjsť k ohrozeniu základných ľudských práv a slobôd alebo bezpečnosti, alebo ak hrozia štátu značné hospodárske škody“.

Poslanci Mosta-Híd Tibor Bastrnák, Ladislav Balódi, Elemér Jakab, Irén Sárközy a Péter Vörös vo svojej novele, o ktorej má parlament rokovať v zrýchlenom režime, chcú meniť časť týkajúcu sa štátnej hymny. Návrh má ponechať ľuďom a právnickým osobám právo hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu.

Zákon má naďalej hovoriť, že slovenská štátna hymna sa hrá alebo spieva pri príležitosti štátnych sviatkov, pamätných dní, výročí a pri iných významných príležitostiach celoštátneho alebo miestneho charakteru. Tiež to, že štátna hymna iného štátu sa hrá, ak je prítomná jeho oficiálna delegácia. Týmto však podľa návrhu Mosta-Híd nemá byť dotknuté „právo fyzických osôb a právnických osôb hrať alebo spievať štátnu hymnu iného štátu“. Meniť sa má zákon aj v otázke pokút.

Most-Híd prichádza s návrhom v reakcii na zákon z dielne SNS. Ten podľa kritikov zakazuje prehranie a spievanie hymny iného štátu na verejných podujatiach, ak na podujatí nie je prítomná oficiálna delegácia daného štátu. Hoci poslanci zákon od SNS v marci schválili, budú o ňom v máji rozhodovať opäť, lebo prezident SR Andrej Kiska im ho vrátil ako celok.

Pri takto vetovanom zákone poslanci nemôžu robiť zmeny. Buď ho schvália v znení, s ktorým má problém aj Most-Híd, alebo ho odmietnu, ale aj so zmenami, ktorými SNS reaguje na nové logo na dresoch hokejovej reprezentácie a ktorými chce viac chrániť štátne symboly. Most-Híd avizoval, že prelomenie prezidentovho veta nepodporí.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo