Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
23. apríl 2019

Prekvapivá prítomnosť inak nevinného právnika Lenčéša

Ako Najvyšší súd vynadal prokuratúre, ktorá si netrúfla ísť po Slotovi.
Prekvapivá prítomnosť inak nevinného právnika Lenčéša

Ilustračná foto - Profimedia.sk

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja

 

Minulý týždeň Špecializovaný trestný súd podmienečne odsúdil ďalšiu aktérku nástenkového škandálu.

Išlo o ministerskú úradníčku Zdenku Kudláčovú, ktorá v prípade zohrala menšiu úlohu a dostala podmienku (rozsudok je zatiaľ neprávoplatný). Exministri Marian Janušek a Igor Štefanov dostali nepodmienečný trest a už si ho odpykávajú.

Úradníčka Kudláčová však stojí za zmienku z iného dôvodu. Pod tlakom situácie totiž poukázala na ľudí, ktorí si zasluhujú oveľa viac pozornosti ako ona a zatiaľ sa im toho nedostalo. A pod pozornosťou myslíme aj tú od orgánov činných v trestnom konaní.

Kto zostal nedotknutý

V troch vetách pripomeňme, o čom bol pred desiatimi rokmi takzvaný nástenkový tender. Vtedy, počas vlády SNS, Smeru-SD a ĽS-HZDS pripravilo ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja (SNS) súťaž za sto miliónov eur. S cieľom zazmluvniť firmu, ktorá za uvedené peniaze bude poskytovať ministerstvu rozličné služby – napríklad poradenstvo či preklady. Súťaž však prebehla skryte a ušitá bola pre vopred vytypovaného uchádzača. Kým sa to celé zastavilo, zo sto miliónov eur sa už reálne vyčerpalo trinásť miliónov.

Potom sa spustil silný verejný tlak a odvolávanie ministrov. Paradoxne, ministra Janušeka nahradil Štefanov, ktorý tento tender predtým pomáhal zosnovať ako šéf jednej z agentúr pod ministerstvom. A začalo sa aj vyšetrovanie. Najprv pro forma, keď nastúpila vláda Radičovej, tak reálne. A už sa to nedalo zastaviť, hoci sa to vlieklo veľmi pomaly.

Najvyššiemu súdu nebolo jasné, prečo neboli stíhané aj iné osoby. Zdieľať

V novembri minulého roka Najvyšší súd definitívne rozhodol o potrestaní exministrov Janušeka a Štefanova, dvoch ďalších obžalovaných úradníkov oslobodil. Rozhodoval o tom senát pod vedením predsedu Juraja Klimenta.

No sudca Kliment v tomto prípade poskytol niekoľko vyjadrení, z ktorých je zrejmé, že nie je spokojný s tým, kto všetko sa dostal pred súd. Viackrát zopakoval, že nerozumie, prečo pri danom poznaní neboli trestne stíhaní aj ďalší ľudia. V jednom prípade spomenul Viktora Tretinu, konateľa firmy Zamedia, súčasti víťazného konzorcia. No nedávno okruh ešte rozšíril.

„Najvyššiemu súdu nebolo jasné, prečo neboli stíhané aj iné osoby. Konkrétne bývalá vedúca služobného úradu ÚVO a štatutári a spoločníci obchodných spoločností Zamedia a Avocat,“ skonštatoval nedávno v rozhovore pre Trend.

Nezvyčajne priamo je koncipovaný aj samotný rozsudok. Hoci mená v rozsudku sú podľa zákona anonymizované, pri veľkej miere zverejnených informácií a výrokov, ktoré obvinení a svedkovia v prípade poskytli, je ľahké jednotlivé osoby stotožniť.

Pri čítaní rozsudku je zrejmé, prečo sudcovia senátu Najvyššieho súdu zostali sklamaní z nedokončenej práce polície. Niektoré pasáže rozsudku sú podané tak, že čitateľ, ktorý by nevedel, kto bol nakoniec reálne odsúdený, by podľa opisov trestnej činnosti popísanej v rozsudku určite natipoval aj ďalšie mená.

O dvoch právnikoch

Okrem spomínaného Viktora Tretinu je zaujímavá aj zmienka sudcu Klimenta o štatutároch a právnikoch. V kauze totiž vystupujú najmä dvaja neobvinení právnici.

Už počas konania na súde nižšieho stupňa dvaja obžalovaní tvrdili, že celý tender chystali právnici Juraj Hatvany a Robert Lenčéš. Hatvany bol spoluvlastníkom spoločnosti Avocat, Lenčéš zasa podľa rozsudku vystupoval ako jej štatutár, resp. ako človek, ktorý vystupoval za firmu s právomocou podpísať za ňu kontrakt s ministerstvom.

Podľa súdu bol Lenčéš vo veľmi úzkom trojčlennom kruhu, ktorý sa podieľal na vyhotovení dokladov tohto verejného obstarávania. Lenčéš sa v tom čase vyskytoval priamo na ministerstve, kde mal vyhradené pracovisko ako konzultant ministerstva. Firma, pre ktorú robil, už v minulosti poskytovala právne služby pre Jána Slotu. 

Sudca tiež vyjadril počudovanie, že v tejto veci nebol vypočutý aj samotný Ján Slota, keďže politicky išlo o jeho rezort a navyše je známe, že v celej akcii hrali kľúčovú úlohu ľudia, ktorých poznal.

Inzercia

Toto však neboli jediné výpovede obžalovaných voči spomínaným advokátom. Podľa výpovedí jedného z obvinených sa títo dvaja právnici podieľali aj na navádzaní na krivú výpoveď.

Zvláštny výskyt

Pri rozoberaní jednotlivých aktérov kauzy sa minulo pozornosti, že Robert Lenčéš bol ako politický nominant SNS dosadený už predtým, ako vystupoval v tejto kauze za ministerstvo výstavby.

Od roku 2006 bol totiž členom dozornej rady Národnej diaľničnej spoločnosti za SNS, kde si jednotlivé koaličné strany nominovali svojich ľudí (v obchodnom registri je zapísaný s chybným menom bez dĺžňa, preto ho tam pri vyhľadávaní podľa správne uvedeného mena nenájdete).

Firmy boli cez rovnaké schránkové firmy prepojené a boli súčasťou siete desiatok firiem okolo daňového podvodníka Ľuboša Vargu Zdieľať

No zdá sa, že právnik Lenčéš má vycibrenú schopnosť zapliesť sa s ľuďmi z prípadov, kde ide o kriminálne získané milióny z verejných zdrojov a skompromitovaných politikov.

Všimli sme si, že krátko po nástenkovom tendri sa objavil v dvoch firmách so spoločným pozadím – Zvernica Rašice a Kaštieľ Polianky.

Firmy sú špecifické tým, že ich akcionárom boli aj firmy zo schémy Spirall Solutions, ktorá sa objavila aj v uniknutých dokumentoch Panama Papers.

Firmy boli cez rovnaké schránkové firmy prepojené s inými, ktoré boli súčasťou siete firiem okolo daňového podvodníka Ľuboša Vargu. Varga sa okrem svojej kriminálnej činnosti dostal do povedomia aj preto, že s prokurátorom Vasilom Špirkom uzavrel dohodu, že objasní fungovanie finančných tokov okolo Roberta Kaliňáka a Jána Počiatka. V tejto jeho výpovedi sa zrodili známe pojmy ako „Milan“ a „pán Peňaženka“. Varga neskôr otočil a začal tvrdiť, že jeho výpoveď v tejto veci bola prokurátorom zmanipulovaná.

Ľuboš Varga, ktorému zatiaľ boli dokázané podvody s nadmernými odpočtami DPH za osem miliónov eur, okolo seba vytvoril sieť niekoľkých desiatok firiem vo viacerých jurisdikciách. Väčšina z nich slúžila na neprehľadné presuny neexistujúcich tovarov či iných aktív, malá časť z nich na upratanie reálnych peňazí.

Robert Lenčéš sa objavil vo firmách, ktoré mali reálne aktíva, disponovali majetkom spolu za tri milióny eur. Ten sa v nich dlho neohrial.

Na to, ako sa Robert Lenčéš objavil v týchto firmách, čo bola jeho úloha a či sa pozná s Ľubošom Vargom, či vie niečo o jeho nezákonných aktivitách, sme sa spýtali aj jeho, nereagoval však na naše otázky. Rovnako ako ani na ďalšie otázky k všetkým dôležitým informáciám spomínaným v tomto článku.

Lenčéš aktuálne vystupuje v ďalšom prípade, kde majú zo štátneho potiecť veľké peniaze. Ide o ďalšiu zmenku SPP, ktorú dnes vlastní cyperská spoločnosť blízka českému na hrane fungujúcemu podnikateľovi Pavlovi Tykačovi. A celková suma vrátane úrokov dosahuje tridsať miliónov eur. Lenčéš tu vystupuje v pozícii zástupcu majiteľa zmenky.

Do judikátov

Odsúdenie exministrov Štefanova a Janušeka, prvých vládnych politikov potrestaných za kradnutie z titulu moci, je prelomové a aj výstrahou do budúcnosti.

Tých, ktorí podľa sudcov Najvyššieho súdu mali tiež byť medzi stíhaní, no boli zrejme príliš blízko pôvodnému zadávateľovi (o samotnom pôvodnom zadávateľovi nehovoriac), budeme zatiaľ spomínať aspoň v článkoch.

Ani oni si však nemôžu byť úplne istí, že sa – pri silnej verejnej podpore pre poctivých policajtov a sudcov – budú ako hlavní hrdinovia napokon spomínať aj v judikátoch.

 

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!

Odporúčame