Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
23. apríl 2019

Odvodový bonus je ďalej, ako si myslíte

Dnešný systém trpí sociálnou slepotou a to, čo potrebuje najviac, je práve zjednodušenie. To prináša Odvodový bonus – reforma, ktorá zlepší život ľuďom na Slovensku.
Odvodový bonus je ďalej, ako si myslíte

Mzdové koliesko, na ktorom sa dá v závislosti od príjmu a počtu detí odčítať zvýšenie čistých príjmov po zavedení odvodového bonusu, bolo jedným z prvkov volebnej kampane SaS v roku 2010. FOTO TASR – Henrich Mišovič

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja


Lukáš Krivošík sa vo svojom komentári pýta, či by SaS nemala opustiť Odvodový bonus a viac sa sústrediť na sedem ostatných programových priorít.

Odvodový bonus totiž považuje za veľký experiment s nevyspytateľnými dosahmi, ktorý sa po zásahu torpédami ledva drží na hladine. Na ambiciózne a riskantné projekty vraj nebude v budúcej koalícii chuť. Navrhuje, aby sme Odvodový bonus použili ako vyjednávací žetón na presadenie iných priorít strany. Rozmeňme si argumenty Lukáša Krivošíka na drobné.

Ak sa nám po ďalších voľbách podarí zostaviť vládu, bude niekto z našich partnerov proti zjednodušeniu systému odvodov s cieľom rovnako zaťažiť všetky formy práce?

Nesúhlasí niekto so zjednodušením a zvýšením podpory pre rodiny do troch rokov veku dieťaťa? Proti konceptu materskej v Odvodovom bonuse sme doteraz nepočuli jeden jediný kritický hlas.

Alebo má niekto niečo proti zavedeniu odvodovej odpočítateľnej položky s cieľom podporiť zamestnanosť tých najchudobnejších a najzraniteľnejších? Rovnaký nápad už prezentovalo Progresívne Slovensko, len podstatne menej premyslený ako Odvodový bonus.

Odmietne niekto odstrániť pascu neaktivity, keď sa dnes sociálne dávky znižujú príliš rýchlo a nezamestnaným sa často neoplatí pracovať?

Alebo bude niekto namietať, aby štát konečne spojil databázy a vedel, komu pri akých príjmoch vypláca aké dávky? Áno, znie to neuveriteľne, ale takouto informáciou dnes štát nedisponuje.

Inzercia

My nepotrebujeme mať v programovom vyhlásení vlády exaktne napísané zavedenie Odvodového bonusu ani konkrétne sadzby odvodov. Nám stačí mať v programovom vyhlásení budúcej vlády napísané princípy, na ktorých máme Odvodový bonus postavený. Výsledkom bude systém veľmi podobný Odvodovému bonusu, ak nie Odvodový bonus samotný. S nespornými výhodami pre väčšinu ľudí.

Lukáš Krivošík vychádza z mylnej premisy, že dnešný sociálny systém je dostatočne adresný a šitý na mieru pre rôzne situácie. Nie je to pravda. Tvrdí, že Odvodový bonus má potenciál vniesť do spoločnosti neistotu. Opak je pravdou, lebo nezamieňajme si, prosím, adresnosť s rozhadzovaním dávok hlava-nehlava. Je naozaj dostatočne adresný systém, v ktorom 20-tisíc matiek ročne nedostane materskú a bezdomovec sa nevie dostať zo svojej bezvýchodiskovej situácie (viac napríklad TU)? Načo nám je taká adresnosť, ktorá nefunguje (napríklad podpora najmenej rozvinutých okresov či klesanie sociálnych dávok)? Dnešný systém trpí sociálnou slepotou a to, čo potrebuje najviac, je práve zjednodušenie.

Samozrejme, Odvodový bonus neostane panenský čistý a postupne doň budú pribúdať ďalšie dodatočné dávky. Dôležitá je však jednoduchosť vzorca – každé euro sa zdaňuje práve raz a neumožňuje úniky. Ak na to štátna kasa bude mať, dávok môže sociálna vláda v budúcnosti do vzorca pridať ľubovoľné množstvo.

Dva roky schytával Odvodový bonus ničivé priame zásahy, často „podlými“ zbraňami, nehodnými korektného politického súboja. Od Inštitútu finančnej politiky sme dostali nesprávnu databázu príjmov a ministerstvo financií už tri týždne nevie či skôr nechce zverejniť výpočty, ktoré boli podkladom ich prapodivnej „analýzy“. 

Politická realita je taká, že za posledné dva roky sa Odvodovým bonusom zaoberalo viac ekonómov ako za jeho celú doterajšiu existenciu. Výhody Odvodového bonusu dobre chápu v Inštitúte finančnej politiky aj v Rade pre rozpočtovú zodpovednosť, na ktorej analýzu teraz čakáme. Spoluautor reformy Jozef Mihál je dnes jednou z tvárí stúpajúcej koalície PS + Spolu a o návrhu Progresívneho Slovenska sme po porovnaní s Odvodovým bonusom viac nepočuli.

Odvodový bonus spĺňa predstavy našich potenciálnych budúcich partnerov o podpore mladých rodín a nastavení sociálneho systému. Ak preukážeme, že najslabších nepoškodíme, o podporu našej reformy nemáme obavu. Nakoniec, Odvodový bonus nestojí a nepadá na sadzbe sociálneho odvodu či výške odvodu do druhého piliera.

Odvodový bonus je ďalej, ako ste si doteraz mysleli. Až sa mi žiada poďakovať sa jednému premotivovanému blogerovi.

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!


Odporúčame

-10%
Vojna a trest
24,90 22,41

Novinka Michaila Zygara / Vojna a trest

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky. V knihe sa zamýšľa nad koreňmi ruskej nenávisti voči Ukrajine, z ktorej vyvrela najhoršia vojna tohto storočia.

Kto je zodpovedný za túto vojnu? pýta sa ruský novinár Michail Zygar. A odpovedá: my všetci! Spisovatelia, historici i obyčajní Rusi a Rusky.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.