Utečencom v Sýrii môžete pomôcť aj veslovaním

Teologická fakulta Trnavskej univerzity a nezisková organizácia Ľudia ľuďom pripravujú 24-hodinový maratón s názvom Veslovanie pre Sýriu. Utečencov zo Sýrie prídu podporiť aj slovenskí olympionici či vladyka Cyril Vasiľ. 

Už tento piatok o 14:00 v priestoroch bratislavskej Teologickej fakulty Trnavskej univerzity odštartujú maratón Veslovanie pre Sýriu. Cieľom benefičného podujatia je vyzbierať 10 000 eur na vybudovanie kliniky pre utečencov v sýrskom meste Qaryatayne.

Organizátori si veslovanie ako formu pomoci vybrali preto, lebo symbolizuje útek z nebezpečenstva, ktorý musí podstúpiť množstvo utečencov. Má to športový rozmer, ale najmä hlbokú symboliku: veľa utečencov uniká z ťažkej minulosti k neistej budúcnosti práve na loďkách. Veslovanie nám tak môže pripomenúť krehkosť utečenca na lodi, jeho neistotu, očakávania," povedal pre Postoy.sk dekan teologickej fakulty Aloisiana Miloš Lichner. "Kto bude chcieť podporiť túto akciu, tak nielen daruje nejaké euro, ale sa aj trošku zapotí."

K téme
Sýrskych kresťanov nesmieme opustiť

Zdieľať

Počas 24-hodinového veslovacieho maratónu budú k dispozícii dva veslárske trenažéry, na ktorých sa budú záujemcovia striedať v 20-minútových intervaloch. Miestenku si je možné vydražiť alebo zakúpiť na portáli ludialudom.sk. Vyvolávacia cena sa pohybuje od jedného do 20 eur. Prispieť sa dá tiež finančným darom cez portál ludialudom.sk/syria alebo priamo na podujatí.

Zaveslovať si prídu aj olympijskí reprezentanti vo veslovaní či sekretár vatikánskej Kongregácie pre východné cirkvi Cyril Vasiľ. „Hlboký smútok a takmer beznádej ma zaplaví zakaždým, keď vidím obrazy tragického diania na Blízkom východe. Také brutálne barbarské činy sú pre mňa nepochopiteľné. Ak môžem aspoň malou mierou pomôcť a prejaviť spolupatričnosť týmto obetiam, je mojou povinnosťou to urobiť. Preto prídem veslovať pre Sýriu aj s ďalšími športovcami,“ povedal olympijský reprezentant SR vo veslovaní Ján Žiška.

Veslovanie doplnia diskusie o situácii v Sýrii a Iraku, dokumentárne filmy či expozícia fotiek zo Sýrie. Arcibiskup Cyril Vasiľ odslúži polnočnú svätú omšu a skupinka Sýrčanov pripraví raňajky v blízkovýchodnom štýle. Podľa organizátorov má projekt medzináboženský rozmer, keďže aj medzi utečencami nie sú len kresťania.

Počas niekoľkoročného konfliktu muselo svoje domovy opustiť už viac ako 3,3 milióna Sýrčanov. Takmer polovicu z nich tvoria deti. Stovky ľudí sa zdržiavajú v centre Deir Mar Elian v Qaryatayne v sýrskej púšti. Komunita miestneho kláštora tu chce vybudovať medicínske centrum, ktoré chcú finančne podporiť aj organizátori Veslovania pre Sýriu. Doteraz sa im podarilo vyzbierať vyše 2 500 eur. 

Monika Ostrovská

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo