Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
15. marec 2015

Mladí ľudia v Stredoafrickej republike sú vo veľmi zložitej situácii

Po vojensko-politickom prevrate v Bangui v Stredoafrickej republike vypukla občianska vojna. V krajine nič nefunguje, všade vládne nepokoj. Naším centrom prešlo viac ako 25 tisíc ľudí a niektorí u nás zostali, lebo ich domy a dediny boli zničené. Učitelia štrajkujú, už dlhší čas nedostali výplatu. ...

Mladí ľudia v Stredoafrickej republike sú vo veľmi zložitej situácii

Po vojensko-politickom prevrate v Bangui v Stredoafrickej republike vypukla občianska vojna. V krajine nič nefunguje, všade vládne nepokoj. Naším centrom prešlo viac ako 25 tisíc ľudí a niektorí u nás zostali, lebo ich domy a dediny boli zničené. Učitelia štrajkujú, už dlhší čas nedostali výplatu.


Don Desiré, direktor saleziánskeho domu v Damala, rozpráva pred utečencami, ktorí sa nachádzajú v saleziánskom dome.

Veľmi veľa detí sa len tak túla po štvrtiach. Viacero z nich si myslí, že na to , aby sa z nich stali rešpektovaní ľudia alebo jednoducho aby mali čo jesť, musia vstúpiť do ozbrojených skupín či  rabovať.

Prvá pomoc bola ponúknutá deťom utečencov v provizórnej základnej škole, bolo tam asi 800 detí od škôlkarov po asi 10 ročných. Všetci prišli z tábora Don Bosca zo štvrti Damala. Škôlkari sedia na zemi, na šatkách alebo na plachtách. Keď prší, nemôžu mať hodiny, pretože miesta, kde sa učia sú zaplavené. Máme aj 150 škôlkarov v dvoch triedach. Žiaci na hodinách sedia na pozbíjaných doskách. Tí, ktorí už nemajú miesto, sedia na zemi. Musia písať opierajúc sa o kolená. Najstarší sa zúčastňujú hodín v tradičných slamených domčekoch. Dôsledne chodia do školy každý pracovný deň. Sú radi, že môžu chodiť do školy. To najväčšie želanie nás saleziánov, žiakov a ich rodičov je mať triedy, pretože momentálne v blízkosti nie je žiadna škola v pravom slova zmysle.


Najmenšie deti základnej školy v utečeneckej časti SDB domu.

Na všeobecnom gymnáziu Don Bosca sa staráme o 200 žiakov. Z času na čas im poskytujeme aj stravu. Chceli by sme robiť viac, pretože veľa detí zo štvrte vôbec nechodí do školy. Nemôžeme do školy zapísať viac detí, pretože nám to financie nedovoľujú. Bolo by pre nás veľkou milosťou nájsť prostriedky, ktoré nám dovolia postarať sa o viac mladých ľudí v týchto ťažkých podmienkach.

Venujú sa aj viac ako 100 ex-rebelom, zabezpečujúc im informácie o mechanike, murárstve, poľnohospodárstve, elektrine, informatike, stolárstve a chove dobytka. Ak by nám to prostriedky dovolili, robili by sme to lepšie, pretože dopyt je obrovský. Títo mladí ľudia sú vo veľmi zložitej situácii. Je potrebné, aby sa vyučili a integrovali do sveta práce. Je veľmi dôležité pracovať a nemyslieť na krádeže a ubližovanie.

Inzercia


Študenti odbornej školy don Bosco v Damala. Mechanici, elektrikári, automechanici.

Máme pre mladých ľudí aj centrum, kde sa môžu uvoľniť, zabaviť sa športom, hudbou, tancom a rozhovormi o láske, zmierení, mieri, živote. Je to miesto stretávania, ktoré umožňuje upevňovanie ich priateľstiev a vzájomné spoznávanie v plnej dôvere. Toto je tá základňa, ktorá nám umožní prežiť tieto roku strachu a neistoty. Centrum je aj miestom nádeje a viery v mier, ktorý, dúfame,  v krajine čoskoro zavládne.

Bohužiaľ, ešte veľa detí a mladých nemá skoro vôbec čo jesť, rovnako ako aj ich rodičia. Máme tu podvyživené a polonahé deti. Spávajú v stanoch pod plachtou na zemi. Aby sme sa dostali z problémovej situácie, pochopili sme, že treba rýchlo konať, inak krajina upadne do ešte príšernejšieho stavu násilia. Z detí sa stanú Deti ulice - siroty alebo deti opustené rodinou, hladné, týrané, sexuálne zneužívané, na drogách, so zbraňou v ruke žijúce na ulici. 


Každodenný život utečencov v saleziánskom dome v Bangui.

So všetkými finančnými prostriedkami, ktoré sa podarí získať, budeme schopní pomôcť v Stredoafrickej republike väčšiemu počtu rodín, detí a mladých. Vaše dary budú použité na prevádzku škôl – ich obnovu, vybavenie lavicami, nákup školských pomôcok a podporu vzdelávacích aktivít.

Pomôžte spolu s nami, aby deti ulice Stredoafrickej republiky mohli pokračovať v školskom vzdelávaní čo najdlhšie. Vaša podpora bude sviatkom, priateľstvom, stravou, pocitom bezpečia, nádejou a pokojom pre všetkých.

Don Desiré Adjeckam
Direktor saleziánskej komunity v Damale, Stredoafrická republika

Zdroj foto: miestna saleziánska komunita v SAR.

Odporúčame

Správa Tarabella prijatá

Správa Tarabella prijatá

Európsky parlament dnes prijal uznesenie na základe kontroverznej správy  “O pokroku dosiahnutom v oblasti rovnosti žien a mužov v Európskej únii v roku 2013”. Správu predložil belgický  europoslanec M. Tarabella. Za uznesenie hlasovalo 441 členov Európského  parlamentu, proti bolo 205 poslancov a z...

Slovensko bude mať konzervatívny denník! Už chýba len kúsok

Slovensko bude mať konzervatívny denník! Už chýba len kúsok

Pred mesiacom sme ohlásili svoj cieľ, aby na Slovensku vznikol internetový denník, ktorý si váži konzervatívne hodnoty. Medzi významnými slovenskými denníkmi, týždenníkmi či televíziami dnes totiž nie je ani jedno médium, ktoré by dávalo priestor konzervatívnemu pohľadu na svet. Naopak, ukázalo sa, ...