Takí sa vraj už narodili

V roku 1892 sa presťahovala do New Yorku spolu so svojím trojročným synom milovníčka divadla menom Mabelle Webbová, potom, čo s pohŕdaním zapudila otca dieťaťa, obyčajného predavača lístkov na železnici.

Mladý Clifton Webb ako Sid Sawyer v divadelnom predstavení
"Huckleberry Finn" (1902).

„Nezaujímalo ho divadlo,“ povedala a zabránila mu hrať v synovom živote akúkoľvek úlohu, dokonca odmietla aj jeho priezvisko. Chlapca od začiatku vychovávala tak, aby sa mohol uplatniť v showbiznise, učila ho hudbe a tancu. V trinástich rokoch odišiel zo školy, dal sa k divadlu a nakoniec sa stal stálicou Hollywoodu, kde hral postavy, ktoré sa podobali na neho samého, rafinované, povýšenecké a ulízané. Vždy to bol jej „malý Webb“. Povestná svojou panovačnosťou žila s ním až do smrti vo veku 91 rokov. Boli si až desivo blízki. Po jej smrti sa nechal zlomiť žiaľom. Nikdy sa neoženil, ale s matkiným požehnaním diskrétne viedol homosexuálny život.

Clifton Webb sa taký narodil.

V roku 1934 sa motal okolo londýnskeho kina výnimočne pekný trinásťročný chlapec, milovník hororov. Šťastný domov sa mu rozpadol, keď bol ešte malý: otec pracoval v centre a syna vychovávala jeho sestra a pestúnka, neskôr teta. Bol zraniteľný a to si všimol jeden medik. Pozerali spolu film o múmii a študent ho pozval k sebe do bytu s tým, že ak má záujem, mohol by mu sprostredkovať zážitok mumifikácie.

"Opilstvo, nenávisť, osamelosť, neprítomnosť otca, znásilnenie, zneužívanie, prehnaná materinská starostlivosť, toto všetko je (vraj) nevyhnutné, keď sa narodí istý druh chlapca."

Zdieľať

Chlapec súhlasil. Neskôr vo svojom životopise uviedol, že vtedy ešte „nevedel,“ o čom je život. Študent mu dal nápoj s drogami, vyzliekol ho donaha a od hlavy až po päty ho omotal obväzmi a páskou, voľné nechal iba genitálie. Potom vzal chladný nôž, priložil mu ho ku genitáliám a zašepkal mu do ucha, že by ho mohol okamžite zabiť alebo zmrzačiť, ale, samozrejme, to nespraví, o to mu nejde. Chlapcovi búšilo srdce od hrôzy. Myslel si, že zomrie. Študent si s ním spravil, čo chcel, potom ho vyslobodil, dovolil mu obliecť sa a zmiznúť. „Konečne som to vedel,“ napísal po tridsiatich rokoch. Nikdy sa neoženil. Vstúpil do showbiznisu a pokúšal sa o známosti s niekoľkými herečkami, no nikdy to nevydržalo. Nakoniec zakotvil vo vzťahu s iným mužom.

Dirk Bogarde sa taký narodil.

V roku 1949 dal sudca v Bronxe na výber istému desaťročnému chlapcovi. Buď pôjde do polepšovne, alebo ho pošlú preč od rodiny do hereckej školy. Vybral si hereckú školu. Vzhľadom na svoje reálne možnosti si asi ani nemohol vybrať lepšie. Svojim rodičom, čerstvým prisťahovalcom zo Sicílie, sa úplne vymkol z rúk. Vyhodili ho z katolíckej základnej školy. Pridal sa k pouličnému gangu a bol usvedčený z ozbrojenej lúpeže. Neskôr sa stal známym pod menom „chlapec so žabykláčom“. Jedna jeho letmá známosť s istou herečkou vyústila do tehotenstva, ktoré ukončili. Vďaka zamatovému hlasu, tmavému výzoru a veľkým očiam sa stal na približne dvanásť rokov veľkým hollywoodskym lámačom ženských sŕdc. Aj on mal pomery s mužmi a produkoval hru, v ktorej aj účinkoval, kde sa nachádzalo homosexuálne znásilnenie vo väzení; on bol násilník. Nikdy nepoznal normálny rodinný život.

Sal Mineo sa taký narodil.


Montgomery Clift

V roku 1933 získal istý trinásťročný chlapec rolu na Broadwayi a rozhodol sa nevrátiť sa k rodine, ale zostať v New Yorku. Jeho otec bol násilný opilec a matka prehajdákala mnoho peňazí na nekonečných cestách pri hľadaní svojho aristokratického pôvodu. Neskôr povedal, že si z detstva nepamätá nič, iba to, že nikdy nebol dlho na jednom mieste. Stal sa z neho slávny herec, dvadsať rokov obsadzovaný do prvotriednych úloh vo filmoch, z ktorých niektoré sú to najlepšie, čo Amerika kedy natočila. Otec, ktorým pohŕdal, prispel k jeho úspechu takto: kedykoľvek si potreboval v mysli vybaviť tvrdohlavosť a zadubenosť, proti ktorej mal besnieť s nekontrolovanou zúrivosťou, spomenul si na svojho otca. Bola to jemná duša, ktorá hľadala v režisérovi Johnovi Hustonovi otca, ktorého vlastne nikdy nemala. Aj on udržiaval pomery s mužmi a alkohol spolu s drogami ho dohnali k predčasnej smrti.

Montgomery Clift sa taký narodil.

"Obyčajní chlapci sú sociálne konštrukty, čo je úplný div, keďže podobné správanie možno nájsť u chlapcov v každej dobe, v každej zemi a v každej kultúre, aké človek pozná. Sme blázni, úplní blázni."

Zdieľať

Keď sa narodil Rock Hudson, bolo nevyhnutné, aby sa jeho rodičia rozviedli, kým bol ešte malý chlapec, a aby ho vychovávali na ranči starí rodičia, ktorých neznášal. Keď sa narodil Tab Hunter, bolo nevyhnutné, aby sa jeho matka a násilný otec rozviedli, a aby matka deťom odoberala aj otcovo meno. Keď sa narodil Raymond Burr, bolo nevyhnutné, aby sa jeho matka a kanadský otec rozviedli, aby sa matka presťahovala na juh Kalifornie a chlapca tam vychovávala so svojimi rodičmi. Opilstvo, nenávisť, osamelosť, neprítomnosť otca, znásilnenie, zneužívanie, prehnaná materinská starostlivosť, toto všetko je nevyhnutné, keď sa narodí istý druh chlapca.

Jeden môj študent, asi najlabilnejší, akého som kedy učil, nahlas a úplne bezdôvodne uvažoval v triede nad tým, aké by to bolo, keby ho kúpal herec s chlapčenským výzorom Elijah Wood. Jeho otec si strelil do hlavy, keď mal syn deväť rokov. Matka si potom vzala iného, ktorého chlapec neznášal. Aj to bolo nevyhnutné. Chlapec sa taký narodil.

Nenarodili sa takí len obyčajní chlapci, čo sa pri najmenšej príležitosti hrajú na policajtov a zlodejov, organizujú sa do bejzbalových tímov, stavajú motokáry, chodia po lese, lovia malú zver, vedia úplne všetko o úplne čomkoľvek, hrajú sa s ohňom, elektrinou alebo katapultmi a začínajú mať záujem o pekné dievčatá, o ktoré sa roky snažili záujem nemať. Títo chlapci sú sociálne konštrukty, čo je úplný div, keďže podobné správanie možno nájsť u chlapcov v každej dobe, v každej zemi a v každej kultúre, aké človek pozná.

Sme blázni, úplní blázni.

Anthony Esolen
Autor je vysokoškolský učiteľ, prekladateľ a spisovateľ. Medzi jeho najnovšie knihy patria Reflections on the Christian Life: How Our Story Is God’s Story (Úvahy o kresťanskom živote: náš príbeh je Božím príbehom) a Ten Ways to Destroy the Imagination of Your Child (Desať spôsobov, ako zničiť predstavivosť svojho dieťaťa). Vyučuje na Providence College.

Pôvodný text: Born That Way, medzititulky redakcia, ilustračné foto: thecatholicthing.org, flickr.com (licencia CC).

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo