Saleziáni sa hnevajú, web o neziskovkách ich vyškrtol zo zoznamu na dve percentá

Saleziáni sa hnevajú, web o neziskovkách ich vyškrtol zo zoznamu na dve percentá

Ilustračné foto: Flickr.com/Albeiro Rodas

Obeťou klamstva sa stali aj ďalší, tvrdia saleziánske organizácie.

(Aktualizované 26. apríla o reakciu administrátora webstránky dvepercenta.sk)

Občianske združenie Domka – Združenie saleziánskej mládeže a Saleziáni don Bosca – Slovenská provincia tvrdia, že sa stali obeťami klamstva v prípade darovania dvoch percent z daní. 

Na webovej stránke dvepercenta.sk boli obe organizácie uvedené ako tie, ktoré nemôžu tento rok poberať dve percentá z dane, informovala Terézia Piknová z Domky.

Autori portálu podľa nej uviedli pri centrále Domky a saleziánskej reholi informáciu, že nie sú u notára registrované pre poberanie dvoch percent z dane na rok 2019. 

Saleziáni a Domka sa voči tomu ohradili a administrátori stránky informácie upravili. Vo verejnom registri Notárskej komory totiž Domka aj saleziáni na tento rok figurujú ako zaregistrované organizácie. 

„Sme sklamaní z celej tejto situácie. Chceli by sme však hlavne upozorniť ľudí na to, aby si dávali pozor na takéto zavádzanie a vždy si overili informácie,“ uviedla Piknová. Domka tvrdí, že podobne poškodené boli aj ďalšie organizácie. 

Takto informoval web o saleziánoch pred nápravou. Foto/screenshot: Domka

Stránka dvepercenta.sk nie je oficiálnym zoznamom poberateľov dvoch percent, prevádzkuje ju občianske združenie WellGiving. Tomu patrí aj darovací portál Dakujeme.sk. Pod nepravdivým oznámením o saleziánoch a Domke odkazoval web práve na stránku dakujeme.sk. 

Overiť registráciu oprávnených poberateľov podielu zaplatenej dane, teda dvoch percent, možno priamo na stránke Notárske komory Slovenskej republiky na tomto linku

Občianske združenie WellGiving tvrdí, že išlo o technický problém. "Nebolo to úmyselne," reagoval pre Postoj Ľuboš Tvrdoň zo združenia WellGiving. Podľa neho nastal problém u notára, ktorý saleziánov zaregistroval s chybnou štruktúrou IČO. Keďže webstránka iba preberá údaje z notárskych registrov, ktoré sú vedené na stránke notar.sk, došlo k spomínanému omylu. 

Dve percentá z daní nie sú pre rehoľu saleziánov a ich neziskovku Domka zanedbateľné príjmy. Podľa údajov Finančnej správy za minulý rok získali na podieloch zaplatenej dane saleziáni 16-tisíc eur a ústredie Domky 17 600 eur. Strediská Domky vo väčších mestách dokážu na dvoch percentách „vyzbierať“ od 5- do 20-tisíc eur.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo