Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
17. 04. 2019, 17:53

Bude sa meniť líder Smeru? Pellegrini do konfliktu s Ficom zrejme nepôjde

V Smere sa vraj hovorí o možnej výmene Fica na poste predsedu strany.
Bude sa meniť líder Smeru? Pellegrini do konfliktu s Ficom zrejme nepôjde

Na snímke v popredí predseda strany SMER-SD Robert Fico a v pozadí podpredseda strany SMER-SD Peter Pellegrini. Foto – TASR/Martin Baumann

Viaceré médiá v uplynulých dňoch informovali o tom, že v strane Smer prebiehajú diskusie o lídrovi kandidátky pre budúcoročné parlamentné voľby. Údajne tiež v Smere hovoria o možnej výmene Roberta Fica vo funkcii predsedu strany.

Denník SME začiatkom týždňa napísal, že medzi europoslancami silnejú hlasy, aby Fica vo vedení Smeru nahradil niekto iný.

Viacerí členovia Smeru podľa SME pripúšťajú, že do volieb by stranu mohol viesť niekto iný ako Fico.

„Tieto diskusie sa viedli v čase, keď Robert Fico kandidoval na funkciu ústavného sudcu, teraz som takéto diskusie nezachytil,“ povedal poslanec a krajský šéf Smeru v Žiline Ján Podmanický.

Nevylúčil však, že novým šéfom môže byť súčasný premiér Peter Pellegrini, ktorý sa v tejto súvislosti spomínal pred dvomi mesiacmi.

Kritickí sú najmä končiaci europoslanci

Kritika sa ozvala z radov končiacich europoslancov, ktorých Smer do blížiacich sa eurovolieb nenasadil.

„Stále som si myslel, že sa Peter Pellegrini rozhodne ísť do zápasu podstatne radikálnejšie a jasnejšie s tým, že bude chcieť byť predsedom strany,“ povedal pre SME Boris Zala, ktorý pred niekoľkými rokmi pozastavil svoje členstvo v Smere.

O tom, že Fico by mal zvážiť, či chce viesť stranu naďalej, hovorila minulý týždeň v rozhovore pre Denník N aj ďalšia končiaca europoslankyňa za Smer Monika Smolková. Tá je tiež okresnou predsedníčkou Smeru v Košiciach.

„Keď vidíme prieskum verejnej mienky, sám pán Fico by mal zvážiť, či chce byť naďalej predseda alebo nie, aj napriek tomu, že ho stále považujem za dobrého predsedu. Musí len vyjsť zo Súmračnej do regiónov a viac sa pýtať na názor jednotlivých členov v regiónoch,“ povedala Smolková.

Podľa vlastných slov si vie predstaviť na čele strany Petra Pellegriniho. „Je to mimoriadne šikovný, pracovitý a obľúbený človek, robí svoju prácu s elánom, s nadšením, má rozhľad,“ vyhlásila pre Denník N. „Robert Fico si odrobil neskutočné množstvo práce, dvadsať rokov ťahá túto stranu, len momentálne je čas zvážiť, či ísť ďalej alebo nie.“

Majchrák: Pellegrini do otvoreného konfliktu nepôjde

Komentátor Postoja Jozef Majchrák si myslí, že Pellegrini sa určite snaží posilniť svoju pozíciu a vytvoriť aspoň zdanie nezávislého postavenia voči Ficovi.

„Do otvoreného konfliktu s ním však nepôjde. Nemal by ho šancu vyhrať. Fico na svoju osobu stále viaže značnú časť voličov Smeru, ale najmä po tom, ako odišiel z postu premiéra, posilnil svoju pozíciu v predsedníctve strany. Tento kľúčový orgán Smeru kontroluje určite viac ako Pellegrini. To, kto bude volebným lídrom, podľa mňa závisí najmä od rozhodnutia Roberta Fica,“ konštatuje Majchrák.

Poslanec Smeru Ján Podmanický považuje úvahy o možnom Ficovom konci v strane za predčasné. Ani podľa jeho názoru by premiér Pellegrini do súboja s Ficom o post lídra strany nešiel. „V drvivej väčšine prípadov, keď sa rozhodovalo o otázkach zmeny vo vedení, výsledkom bola za takmer 20 rokov vždy dohoda,“ vyjadril sa pre SME.

Odporúčame