Estónsko je o krok bližšie ku koalícii zahŕňajúcej euroskeptickú stranu

Estónsko je o krok bližšie ku koalícii zahŕňajúcej euroskeptickú stranu

Jüri Ratas víta nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú počas príchodu v druhý deň digitálneho summitu v estónskom Tallinne 29. septembra 2017. Ilustračné foto: TASR/AP

Úsilie o vytvorenie vlády pod vedením liberálnej premiérky neuspelo.

Estónsky parlament v pondelok podľa očakávaní neschválil za novú premiérku víťazku marcových parlamentných volieb - predsedníčku liberálnej Estónskej reformnej strany (ER) Kaju Kallasovú. Píše o tom agentúra Reuters.

Na to, aby mohla zložiť vládu a stať sa historicky prvou estónskou premiérkou, potrebovala Kallasová podporu najmenej 51 poslancov. Nakoniec však za ňu hlasovalo len 45 členov estónskeho parlamentu.

Estónska prezidentka Kersti Kaljulaidová sa teraz so žiadosťou o zostavenie vlády pravdepodobne obráti na doterajšieho premiéra Jüriho Ratasa zo stredoľavicovej Estónskej strany stredu (EK).

Hoci ER vyšla z marcových parlamentných volieb ako najsilnejšia strana, jej cestu k vytvoreniu vlády zablokoval podľa Reuters práve Ratas, ktorý vyrokoval vytvorenie trojkoalície s konzervatívnou stranou Isamaa (Vlasť) a pravicovo-populistickou a euroskeptickou Estónskou konzervatívnou ľudovou stranou (EKRE).

Lídri týchto troch subjektov, ktoré majú v 101-člennom parlamente spolu 57 kresiel, schválili koaličnú dohodu ešte 6. apríla. Na základe tejto dohody by Ratas zostal premiérom a každý z koaličných partnerov by obsadil po päť ministerských postov.

Prezidentka má teraz sedem dní na to, aby zostavením vlády poverila ďalšieho kandidáta.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo