Chystáte v pôste inventúru? Máme pre vás pomôcku

Ak sa počas pôstu chystáte urobiť inventúru vo svojom duchovnom živote, dávame vám do pozornosti knihu amerického baptistického pastora a filantropa Ricka Warrena s názvom Život s jasným cieľom - Načo som vlastne tu?

Na celom svete sa z nej predalo viac ako 32 miliónov výtlačkov. Podľa rebríčka New York Times sa vďaka tomu Warren zaradil medzi najpredávanejších autorov.

Autor knihy je však výnimočný aj z iných dôvodov. Mnohí ho označujú za jedného z najvplyvnejších amerických duchovných. Prezident Barack Obama ho v roku 2009 vybral, aby počas inauguračného ceremoniálu predniesol modlitbu, za čo si vyslúžil kritiku LGBT aktivistov a zástancov potratov. Pastor Warren je totiž proti manželstvám homosexuálov a potratom.

Instantný návod na úspech to nie je

Aj keď názov knihy môže budiť dojem, že ide o nejaký instantný návod na úspešný život, nedajte sa zmiasť. Nejde o žiadnu motivačnú literatúru. Ako hovorí autor, je to „sprievodca 40-dňovou duchovnou cestou, ktorá ti pomôže objaviť odpoveď na najdôležitejšiu otázku života: Načo som na tejto zemi?“. Pri čítaní zistíte, že je to sprievodca náročný, no pravdivý a nesmierne praktický.

Knihu tvorí 42 krátkych kapitol. Nie je preto ťažké nájsť si na ňu cez deň čas a jej „prelúskanie“ môže byť vhodným pôstnym predsavzatím. Na koniec každej kapitoly autor zaradil zhrnutie s troma bodmi: myšlienku, o ktorej môžete cez deň premýšľať, verš z Biblie na zapamätanie, ktorý pripomína pointu prečítanej kapitoly, a otázku na zamyslenie. Práve tieto otázky vytvárajú priestor nazrieť do seba a preniesť zistenia z knihy do svojho života.

Autor odporúča nájsť si partnera, s ktorým budete môcť o jednotlivých kapitolách diskutovať. „Cesta lepšie ubieha, keď je vás na nej viacero,“ radí Warren.

"Aj keď názov knihy môže budiť dojem, že ide o nejaký instantný návod na úspešný život, nedajte sa zmiasť. Nejde o žiadnu motivačnú literatúru."

Zdieľať

Zmysel ľudského života autor definuje piatimi zámermi. Prvý hovorí, že sme boli stvorení pre Božiu radosť a máme tak žiť pre jeho potešenie. „Ak chceš vedieť, prečo si tu na zemi, musíš začať Bohom. Narodil si sa, pretože On mal s tebou svoj úmysel... Na rozdiel od mnohých populárnych kníh, videí a seminárov zmysel svojho života neodhalíš, ak ho hľadáš v sebe. Nie si svojím tvorcom, a preto nemôžeš mať odpoveď na otázku, prečo si bol stvorený,“  píše autor.

Na zemi sme aj preto, aby sme žili v Božej rodine. Veľmi dôležité sú preto vzťahy s druhými.  „Jedným zo spôsobov, ktorým Boh meria tvoju duchovnú vyspelosť, je kvalita vzťahov.“ Boh sa podľa Warrena nebude v nebi pýtať na to, akú sme dosiahli kariéru, koľko peňazí máme na účte či aké sme mali koníčky, ale ako sme sa správali k ostatným, a to najmä k núdznym.

Ďalším zámerom pre náš život je viac sa podobať Kristovi. V tejto kapitole Warren píše o pokušení, ktoré je podľa neho príležitosťou na konanie dobra. „Pokušenie nás jednoducho postaví pred rozhodnutie... Kedykoľvek sa rozhodneš pre dobro namiesto hriechu, rastieš a viac sa podobáš Kristovi.“

Svetoví kresťania

Aj keď svet hlása, že si máme užívať a vyťažiť maximum pre seba, cesta k zmysluplnému životu nevedie týmto smerom. Naopak, podstatnú časť nášho života má tvoriť služba. Boh nám dal špecifické vlastnosti, dary, záujmy či nadanie, ktoré máme v tejto  službe využívať. „Čím si, je Boží dar tebe; čo so sebou urobíš, je tvoj dar Bohu,“ spomína pastor výstižné dánske príslovie.

Rick Warren v roku 1980 založil v Kalifornii cirkevný zbor Saddleback Church, ktorý sa rozrástol do celého sveta. V súčasnosti sa do jeho aktivít zapája vyše 30 000 ľudí. Zbor má asi 300 komunít, ktoré sa venujú väzňom, slobodným matkám, HIV pozitívnym či narkomanom.

Zdieľať

Okrem služby v cirkvi má podľa Warrena každý veriaci aj svoje poslanie vo svete. Sme zodpovední za neveriacich vo svojom okolí a máme im zvestovať Krista. „Pre niektorých ľudí si jediným kresťanom, ktorého kedy spoznajú a tvojím poslaním je povedať im o Ježišovi.“ Našou úlohou je tiež byť svetovými kresťanmi – modliť sa za konkrétne národy vo svete a dokonca raz za život vycestovať na krátkodobú misiu.

Život s jasným cieľom - Načo som vlastne tu ponúka odpovede na otázky, ktorým sa v živote nevyhne nikto. Aj keď na tému zmyslu života písalo už mnoho autorov, nie je veľa takých, ktorí by odpovede poctivo hľadali vo Svätom písme a poskytli aj odporúčania, ako zistenia pretaviť do praktického života.  

Doplnené vydanie knihy v posledných dvoch kapitolách pomenúva najväčšie ohrozenia života s jasným cieľom – sú nimi závisť a túžba hľadať priazeň u ľudí. Ďalšie audio a video materiály ku knihe sú dostupné v angličtine na stránke www.purposedrivenlife.com.

Rick Warren: Život s jasným cieľom - Načo som vlastne tu? Porta libri, 2014. Druhé doplnené vydanie.

Mária Melicherová

Foto: rickwarren.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo