Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kultúra
06. marec 2015

Chystáte v pôste inventúru? Máme pre vás pomôcku

Ak sa počas pôstu chystáte urobiť inventúru vo svojom duchovnom živote, dávame vám do pozornosti knihu amerického baptistického pastora a filantropa Ricka Warrena s názvom Život s jasným cieľom - Načo som vlastne tu? warren.jpg Na celom svete sa z nej predalo viac ako...

Chystáte v pôste inventúru? Máme pre vás pomôcku

Ak sa počas pôstu chystáte urobiť inventúru vo svojom duchovnom živote, dávame vám do pozornosti knihu amerického baptistického pastora a filantropa Ricka Warrena s názvom Život s jasným cieľom - Načo som vlastne tu?

Na celom svete sa z nej predalo viac ako 32 miliónov výtlačkov. Podľa rebríčka New York Times sa vďaka tomu Warren zaradil medzi najpredávanejších autorov.

Autor knihy je však výnimočný aj z iných dôvodov. Mnohí ho označujú za jedného z najvplyvnejších amerických duchovných. Prezident Barack Obama ho v roku 2009 vybral, aby počas inauguračného ceremoniálu predniesol modlitbu, za čo si vyslúžil kritiku LGBT aktivistov a zástancov potratov. Pastor Warren je totiž proti manželstvám homosexuálov a potratom.

Instantný návod na úspech to nie je

Aj keď názov knihy môže budiť dojem, že ide o nejaký instantný návod na úspešný život, nedajte sa zmiasť. Nejde o žiadnu motivačnú literatúru. Ako hovorí autor, je to „sprievodca 40-dňovou duchovnou cestou, ktorá ti pomôže objaviť odpoveď na najdôležitejšiu otázku života: Načo som na tejto zemi?“. Pri čítaní zistíte, že je to sprievodca náročný, no pravdivý a nesmierne praktický.

Knihu tvorí 42 krátkych kapitol. Nie je preto ťažké nájsť si na ňu cez deň čas a jej „prelúskanie“ môže byť vhodným pôstnym predsavzatím. Na koniec každej kapitoly autor zaradil zhrnutie s troma bodmi: myšlienku, o ktorej môžete cez deň premýšľať, verš z Biblie na zapamätanie, ktorý pripomína pointu prečítanej kapitoly, a otázku na zamyslenie. Práve tieto otázky vytvárajú priestor nazrieť do seba a preniesť zistenia z knihy do svojho života.

Autor odporúča nájsť si partnera, s ktorým budete môcť o jednotlivých kapitolách diskutovať. „Cesta lepšie ubieha, keď je vás na nej viacero,“ radí Warren.

"Aj keď názov knihy môže budiť dojem, že ide o nejaký instantný návod na úspešný život, nedajte sa zmiasť. Nejde o žiadnu motivačnú literatúru."

Zdieľať

Zmysel ľudského života autor definuje piatimi zámermi. Prvý hovorí, že sme boli stvorení pre Božiu radosť a máme tak žiť pre jeho potešenie. „Ak chceš vedieť, prečo si tu na zemi, musíš začať Bohom. Narodil si sa, pretože On mal s tebou svoj úmysel... Na rozdiel od mnohých populárnych kníh, videí a seminárov zmysel svojho života neodhalíš, ak ho hľadáš v sebe. Nie si svojím tvorcom, a preto nemôžeš mať odpoveď na otázku, prečo si bol stvorený,“  píše autor.

Na zemi sme aj preto, aby sme žili v Božej rodine. Veľmi dôležité sú preto vzťahy s druhými.  „Jedným zo spôsobov, ktorým Boh meria tvoju duchovnú vyspelosť, je kvalita vzťahov.“ Boh sa podľa Warrena nebude v nebi pýtať na to, akú sme dosiahli kariéru, koľko peňazí máme na účte či aké sme mali koníčky, ale ako sme sa správali k ostatným, a to najmä k núdznym.

Ďalším zámerom pre náš život je viac sa podobať Kristovi. V tejto kapitole Warren píše o pokušení, ktoré je podľa neho príležitosťou na konanie dobra. „Pokušenie nás jednoducho postaví pred rozhodnutie... Kedykoľvek sa rozhodneš pre dobro namiesto hriechu, rastieš a viac sa podobáš Kristovi.“

Inzercia

Svetoví kresťania

Aj keď svet hlása, že si máme užívať a vyťažiť maximum pre seba, cesta k zmysluplnému životu nevedie týmto smerom. Naopak, podstatnú časť nášho života má tvoriť služba. Boh nám dal špecifické vlastnosti, dary, záujmy či nadanie, ktoré máme v tejto  službe využívať. „Čím si, je Boží dar tebe; čo so sebou urobíš, je tvoj dar Bohu,“ spomína pastor výstižné dánske príslovie.

Rick Warren v roku 1980 založil v Kalifornii cirkevný zbor Saddleback Church, ktorý sa rozrástol do celého sveta. V súčasnosti sa do jeho aktivít zapája vyše 30 000 ľudí. Zbor má asi 300 komunít, ktoré sa venujú väzňom, slobodným matkám, HIV pozitívnym či narkomanom.

Zdieľať

Okrem služby v cirkvi má podľa Warrena každý veriaci aj svoje poslanie vo svete. Sme zodpovední za neveriacich vo svojom okolí a máme im zvestovať Krista. „Pre niektorých ľudí si jediným kresťanom, ktorého kedy spoznajú a tvojím poslaním je povedať im o Ježišovi.“ Našou úlohou je tiež byť svetovými kresťanmi – modliť sa za konkrétne národy vo svete a dokonca raz za život vycestovať na krátkodobú misiu.

Život s jasným cieľom - Načo som vlastne tu ponúka odpovede na otázky, ktorým sa v živote nevyhne nikto. Aj keď na tému zmyslu života písalo už mnoho autorov, nie je veľa takých, ktorí by odpovede poctivo hľadali vo Svätom písme a poskytli aj odporúčania, ako zistenia pretaviť do praktického života.  

Doplnené vydanie knihy v posledných dvoch kapitolách pomenúva najväčšie ohrozenia života s jasným cieľom – sú nimi závisť a túžba hľadať priazeň u ľudí. Ďalšie audio a video materiály ku knihe sú dostupné v angličtine na stránke www.purposedrivenlife.com.

Rick Warren: Život s jasným cieľom - Načo som vlastne tu? Porta libri, 2014. Druhé doplnené vydanie.

Mária Melicherová

Foto: rickwarren.org

Odporúčame

V edícii Viera do vrecka vyšlo už 50 titulov

V edícii Viera do vrecka vyšlo už 50 titulov

Čo znamená viera, ako si poradiť pri výchove detí, meditovať, pripraviť sa na spoveď či nenechať sa ovládať médiami. To je len zlomok z tém, ktoré doteraz prinieslo vydavateľstvo Don Bosco prostredníctvom edície Viera do vrecka. 26862_obr.jpg Saleziánskemu vydavateľs...

O nekonformných spomienkach satirika Ladislava Szalaya

O nekonformných spomienkach satirika Ladislava Szalaya

Kniha bývalého šéfredaktora Roháča Ladislava Szalaya ponúka netradičný pohľad na socializmus, November, aj kresťanskú demokraciu. large-kym_mi_este_pamat_sluzi.jpg Do rúk sa mi nedávno dostala kniha z vydavateľstva Hlbiny od autora Ladislava Szalaya s príznačným názvo...