Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
15. 04. 2019, 12:05

V Česku zbierajú podpisy za ústavnú definíciu manželstva

Český parlament rokuje o dvoch protichodých návrhoch – za tzv. manželstvo pre všetkých a za ústavnú definíciu manželstva.
V Česku zbierajú podpisy za ústavnú definíciu manželstva

Návrh vlajky manželstva z dielne Aliance pro rodinu.

Postoj tu bude len s vašou pomocou!

Postoj je dnes jediným serióznym konzervatívnym hlasom na slovenskej mediálnej scéne. No nežije zo vzduchu.

Články na Postoji nie sú spoplatnené. Vznikajú len vďaka ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si veľmi vážiť, ak sa k nim pridáte. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe obsahu.

Ďakujeme!

Redakcia Postoja


Návrh na ústavnú definíciu manželstva, ktorý je v českom parlamente, sa aktivisti snažia podporiť aj občianskou petíciou. 

Česká Aliance pro rodinu nedávno oznámila, že sa jej podarilo vyzbierať viac ako stotisíc podpisov občanov, ktorí podporujú ukotvenie manželstva ako zväzku muža a ženy v českej ústave.

Tento ústavný návrh reaguje na tzv. manželstvo pre všetkých – novelu občianskeho zákonníka, ktorej cieľom je zaviesť možnosť manželstva pre homosexuálne páry. 

Zbierajú podpisy

„Počas šiestich mesiacov sme dokázali vyzbierať 103 121 podpisov a ďalšie stále pribúdajú,“ informovala na tlačovej besede predsedníčka Aliance pro rodinu Jana Jochová Trlicová.

Kampaň podľa Jochovej Trlicovej vyšla na asi 160-tisíc korún. „Daňových poplatníkov nestála naša kampaň ani korunu, čo sa nedá povedať o našich názorových oponentoch. Tí čerpajú financie aj z Európskeho sociálneho fondu a štátneho rozpočtu,“ uviedla.  

Líderka Aliance pro rodinu zdôraznila, že sú malá organizácia, a preto ich výsledok teší. „Je to kuriózne, že prichádzame s kampaňou za niečo, čo tu funguje storočia,“ vyjadril sa podpredseda Aliancie Jan Gregor. Aktivisti – podobne ako zástancovia manželstva pre všetkých – tvrdia, že ľudia sú na ich strane. „Česká verejnosť nechce tzv. manželstvo pre všetkých a uvedomuje si, že ide o hlboký zásah do celej spoločenskej štruktúry,“ hovoria. 

Aktivisti tiež pripravili materiál pre poslancov s názvom Analýza re-definície manželstva. Zároveň spustili web podporamanzelstvi.cz, kde sa nachádza aj internetová verzia petície. 

Aliance pro rodinu vyhlásila, že má prísľub od pražského magistrátu, že plánuje vyvesiť „vlajku manželstva a rodiny“ počas Medzinárodného dňa manželstva a rodiny. Návrh takejto vlajky ukázali na tlačovej besede.  

Na tlačovku Aliance pro rodinu prišli aj traja členovia poslaneckej snemovne, ktorí figurujú medzi poslancami podpísanými pod ústavným návrhom zákona definície manželstva. 

Kto je fér?

Diskusiu o manželstve vyvolal v Česku legislatívny návrh z jesene minulého roku, s ktorým prišla poslankyňa vládneho hnutia ANO Radka Maxová. Pod návrh sa podpísalo 46 poslancov naprieč politickým spektrom. 

„Tak ako láska je iba jedna a nemá hetero alebo homo verziu, tak aj manželstvo má byť len jedno. Zatiaľ to tak nie je, gay a lesbické páry majú iba registrované partnerstvo. A to má do manželstva ďaleko,“ uvádza sa na kampaňovej webovej stránke s názvom Jsme fér. Na tomto webe informovali aj o 82 poslancoch, ktorí „sú fér“, čiže by mali manželstvo pre všetkých podporovať. 

Ako upozorňuje týždenník Echo24, na zozname „férových“ poslancov sa ocitol aj nový predseda KDU-ČSL Marek Výborný. Ten je však jedným z hlavých odporcov návrhu. U lidovcov vždy reprezentoval tento typ témy, rovnako ako teraz, keď sa stal straníckym lídrom.

Poslanec Výborný na tlačovej besede Aliance pro rodinu informoval, že pod ústavným návrhom je podpísaných 39 poslancov, „ale ďalší ho podporujú“. 

Zároveň priznáva, že ich návrh bude zložitejšie presadiť, keďže ide o zásah do ústavného poriadku. 

K téme: 
O manželstvách pre všetkých sa rozhodne v Babišovej strane Zdieľať

Podľa Výborného nemá v tomto prípade ísť o debatu o právach menšín, ale o dôležitosti manželstva. „Nechceme zasahovať ľuďom do toho, ako chcú žiť. Ak chcú registrované páry riešiť otázku trebárs spoločného majetku alebo vdoveckých dôchodkov, môže to mať riešenie a my sa tomu nebránime, alebo nemôže to byť tak, že ich označíme za manželov,“ povedal. 

V samotných politických stranách nevládne na túto tému jednota. Hoci s návrhom manželstva pre všetkých prišla poslankyňa ANO, iný poslanec tohto hnutia Aleš Juchelka prirovnal manželstvo k ihrisku, kde už dlho platia pravidlá, v ktorých sa všetci vyznajú, a nemali by sa meniť. 

Predseda Ústavno-právneho výboru českého parlamentu Marek Benda z ODS je tiež za ústavnú definíciu. „Sú krajiny, v ktorých dokázali cez súdy prejsť k re-definícii manželstva, preto chceme zakotvenie v ústave,“ vyjadril sa Benda. 

Českí poslanci tak majú aktuálne na stole dva návrhy – manželstvo pre všetkých alebo ústavnú definíciu.

O oboch návrhoch snemovňa už rokovala, na marcovej schôdzi úvodné kolo nedokončila. Podľa Echa24 nateraz ťažko odhadnúť, akú majú návrhy reálnu podporu v poslaneckej snemovni.

Premiér Andrej Babiš sa už vyjadril za manželstvo pre všetkých, prezident Miloš Zeman mu odkázal, že ak v parlamente prejde, bude ho vetovať. 

V Českej republike sú od leta 2006 uzákonené registrované partnerstvá. Do konca minulého roku ich podľa Aktuálně.cz uzavrelo 3 117 párov.  

Prečo ste mohli čítať tento článok zadarmo?

Články na Postoji nie sú spoplatnené ani uzamknuté, aby k nim malo prístup čo najviac ľudí. Ich tvorba ale stojí značné úsilie, čas a peniaze. Práca našej profesionálnej redakcie je financovaná z pravidelnej podpory mnohých našich čitateľov. Budeme si veľmi vážiť, ak nás aj vy TERAZ PODPORÍTE, aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe hodnotného obsahu. Ďakujeme!

 

Odporúčame