Lučanský bol vymenovaný za prezidenta polície, chce zvýšiť jej dôveryhodnosť

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Lučanský bol vymenovaný za prezidenta polície, chce zvýšiť jej dôveryhodnosť

Prezident policajného zboru SR generál Milan Lučanský a vpravo ministerka vnútra SR Denisa Saková počas tlačovej konferencie po vymenovaní do funkcie v Bratislave 15. apríla 2019. Foto: TASR/Pavel Neubauer

Ministerka vnútra Denisa Saková dnes vymenovala Milana Lučanského za nového policajného prezidenta. Podľa opozičnej poslankyne Veroniky Remišovej je jeho výber fraškou.

Prioritou Milana Lučanského na poste policajného prezidenta bude stabilizácia polície a zvýšenie jej dôveryhodnosti. Povedal to v pondelok po tom, ako ho ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) menovala do funkcie.

"Verím, že budem pokračovať v práci, ktorá bola začatá. Jednou z hlavných priorít je stabilizácia Policajného zboru a zvýšenie jeho dôveryhodnosti," povedal. V rámci reorganizácie polície by chcel skvalitniť a zefektívniť činnosť špecializovaných útvarov aj základných útvarov v polícii.

Na otázky o personálnych zásahoch do vyšetrovacích tímov odpovedal, že zatiaľ na to nevidí dôvod. "Zatiaľ majú moju plnú dôveru," zdôraznil s tým, že vzhľadom na spôsob a kvalitu vyšetrovania nemá v súčasnosti výhrady.

Medzi opatreniami, ktoré chce prijať, je podľa jeho slov aj nastavenie systému kariérneho postupu. Skonštatoval, že dôležitá je ja motivácia, za potrebné považuje prilákať do polície najmä odborníkov. Nárast počítačovej kriminality a technický pokrok si podľa jeho slov vyžaduje fundovaných mladých ľudí.

Na otázky týkajúce sa zavedenia elektronických služobných preukazov Saková odpovedala, že o ňom budú rokovať ešte s Úradom vlády a podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu Richardom Rašim (Smer-SD). "Budeme sa to snažiť financovať z európskych štrukturálnych fondov. Ak to nebude možné, budeme na to používať rozpočtové prostriedky MV," ozrejmila ministerka s tým, že sa budú snažiť dosiahnuť výsledky do budúcich parlamentných volieb.

Lučanský skonštatoval, že preukazy môžu prispieť k sprehľadneniu a zefektívneniu polície. Ich zavedenie nadväzuje aj na nelegálne lustrácie. "Odbúra sa tým viac administratívy. Sú to veľmi závažné a svojím spôsobom protikorupčné opatrenia," ozrejmil s tým, že prispejú aj k sprehľadneniu činnosti policajtov.

Pokiaľ ide o poddimenzovaný stav polície, podľa slov ministerky pripravujú opatrenia nielen v oblasti platového ohodnotenia. Zdôraznila, že je potrebné riešiť celý komplex opatrení. "Je to aj veľmi závažná otázka bytovej politiky, ktorú sa budeme snažiť riešiť oveľa efektívnejšie v nasledujúcom období," povedala s tým, že už sa stretla aj so zástupcami Policajného prezídia a odborov.

Menovanie Lučanského do funkcie policajného prezidenta oznámila Saková v nedeľňajšej diskusnej relácii TA3 V politike. Najväčším argumentom bol pre ňu výsledok hlasovania v brannobezpečnostnom výbore Národnej rady SR. "Za generála Lučanského hlasovalo sedem poslancov brannobezpečnostného výboru, to znamená že aj poslanec opozície. Naopak, nikto nebol proti jeho menovaniu do funkcie," povedala Saková.

Voľba sa konala s novými pravidlami. Novela zákona o Policajnom zbore podľa slov šéfky rezortu zavádza väčšiu transparentnosť do výberu. Kandidátov posúdila odborná komisia, následne z nich brannobezpečnostný parlamentný výbor vybral dvoch, ktorých odporučil ministerke - Milana Lučanského a policajného pridelenca v Prahe Ivana Ševčíka.

Remišová: Vládna hra na výber nezávislého šéfa polície bola fraška

Česť, nezávislosť a profesionalita polície sú mimoriadne potrebné na to, aby občania začali znovu veriť v spravodlivý a právny štát, uviedla v reakcii na vymenovanie Milana Lučanského na post policajného prezidenta Veronika Remišová, predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO. „Ak dnes vidíme úspešnú prácu niektorých policajtov, nedeje sa to vďaka súčasnej vláde, ale napriek nej. Ministerka vnútra SR D. Saková a súčasná vládna koalícia si namiesto hĺbkovej reformy polície zvolili frašku, ktorá funguje rovnakým systémom ako vždy: systémom 'našich ľudí',“ tvrdí Remišová.

Upoziornila, že Lučanský predtým pracoval ako šéf policajnej inšpekcie, ku ktorej fungovaniu mala opozícia dlhodobo výhrady. Stíhanie korupcie v radoch policajtov sa podľa jej slov dialo len pri menších prípadoch. „Absolútnou prioritou inšpekcie malo byť odkrývanie a stíhanie prepojení najvyšších miest polície a organizovaného zločinu, ako aj prepojení na pochybných oligarchov. To sa za vedenia M. Lučanského nepodarilo.“

„Práve naopak, až po vražde novinára vyšli najavo informácie o lustrovaní Jána Kuciaka vysokým policajným dôstojníkom, kontakty polície a organizovaných skupín, či ďalšie zlyhania v Policajnom zbore, ktoré sú práve z obdobia, kedy na čele inšpekcie stál M. Lučanský. Bolo povinnosťou a zodpovednosťou M. Lučanského ako šéfa inšpekcie tieto javy riešiť a aktívne stíhať vysokopostavených policajtov, ktorí dlhodobo zlyhávali. To, že nedôvera v políciu je na Slovensku dlhodobo najvyššia zo všetkých krajín Európskej únie je zlyhaním aj M. Lučanského,“ uviedla dnes Remišová.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo