Kresťanstvo je viac ako islam

Pred šiestimi rokmi skupina fanatických moslimov priamo zaútočila na západnú civilizáciu. Netiekla len ich samovražedná krv, ale aj krv tisícok nevinných obetí.

„Boh nemá záľubu v krvi, a nekonať rozumne odporuje podstate Boha,“ povedal presne pred rokom pápež Benedikt XVI. v aule Univerzity v Regensburgu. „Vydavateľ Theodor Khoury k tomu podáva komentár: Pre cisára ako Byzantínca, formovaného gréckou filozofiou, je táto veta evidentná. Naopak, pre moslimské učenie je Boh absolútne transcendentný. Jeho vôľa sa neviaže na žiadnu z našich kategórií, i keby to bola kategória rozumnosti,“ pokračovali pápežove slová. Nimi vystavil moslimskej civilizácii zrkadlo. Obraz v ňom musel byť pre nich desivý.

Islam síce patrí spolu s kresťanstvom do skupiny monoteistických náboženstiev, ale „náš“ Boh je iný ako „ich“. Aj keď naše náboženstvo má mnoho styčných bodov s ich vierou, to naše je úplne odlišné. Lepšie. Toľko opakovaná pravda o rovnosti civilizácií a náboženstiev je lžou. „Príliš často chceme na Západe robiť v mene dialógu ústupky iným, hovoríme, že chceme všetkým dobre, že všetky náboženstvá hľadajú mier, že všetky sú cestou k Bohu. Som presvedčený, že všetky tieto ideologické generalizácie sú absurdné. Nie je pravda, že všetky náboženstvá hľadajú mier,“ narážal na islam v rozhovore pre taliansky odborný mesačník Aggiornamenti sociali jezuita Samir Khalil Samir, docent arabskej kultúry a islamológie na Univerzite svätého Jozefa v Bejrúte.

Toľko opakovaná pravda o rovnosti civilizácií a náboženstiev je lžou.

Zatiaľ čo kresťania môžu termín Boh nahradiť synonymom Rozum, pretože Boh je pre nás absolútny Logos, moslimovia Alaha Logosom nazvať nemôžu. Zabíjať nevinných v mene Alaha nie je pre islamských radikálov žiadnym zlom, neprotirečí to viere v Alaha, ktorého vôľa sa neviaže na kategóriu rozumnosti. Preto pápežova úvaha „Boh nemá záľubu v krvi, a nekonať rozumne odporuje podstate Boha“ je „perfektnou teologickou syntézou, ktorá nachádza pôvod džihádizmu - prozelytizmu násilia v mene Boha, ktorému by sa mala páčiť krv bezbožných - v odlúčenosti viery a rozumu“ (Carlo Panella: Fascismo islamico, Rizzoli 2007).

Kým islam od kresťanskej civilizácie okrem technických výdobytkov, prostredníctvom ktorých tí najzapálenejší rozsievajú násilie a smrť po svete, nepreberie aj duchovný výdobytok súzvuku viery a rozumu, nebude dialóg s ním možný. „To, že pozývame svojich partnerov do dialógu kultúr, spočíva v tomto veľkolepom logose, v tejto šírke rozumu,“ zakončil svoj minuloročný excelentný príhovor Benedikt XVI.

Imrich Gazda, Rím - Vatikán

• Ak sa Vám článok páčil, podporte ho navybrali.sme.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo