Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
05. marec 2015

Syriacká vojenská rada žiada o pomoc

V utorok na pôde Európskeho parlamentu predniesla svoju prosbu o pomoc Európska Syriacká únia a Syriacká vojenská rada (SVR). Aktívne bojuje proti teroristickým oddielom Islamského štátu a zaznamenala už významné úspechy. skripek.jpg Europoslanec Škripek a Rima TÜZÜN z...

Syriacká vojenská rada žiada o pomoc

V utorok na pôde Európskeho parlamentu predniesla svoju prosbu o pomoc Európska Syriacká únia a Syriacká vojenská rada (SVR). Aktívne bojuje proti teroristickým oddielom Islamského štátu a zaznamenala už významné úspechy.


Europoslanec Škripek a Rima TÜZÜN z Európskej Sýriackej Únie.

Potom ako v Sýrii prepukli vojenské nepokoje, bojovníci Islamského štátu (IS) začali vraždiť príslušníkov všetkých menšín žijúcich na okupovaných územiach. Sýria a jej vojenské zložky nedokázali obrániť svojich obyvateľov.

“Môžeme povedať, že dnes už Sýria prakticky ako štát nefunguje. Na jej území bojujú rôzne súperiace skupiny a štátna správa zlyháva, preto nedokáže ochrániť svojich obyvateľov pred vraždiacimi teroristami IS,” vysvetľuje slovenský europoslanec Branislav Škripek, ktorý sa venuje problematike prenasledovania menšín v Sýrii a Iraku.

V novembri minulého roku sa podarilo na pôde EP podpísať zástupcom prenasledovaných menšín spoločnú Deklaráciu. V nej Turkméni, Chaldejsko-Sýriacko-Asýrski (CSA) kresťania a Jezídi vyjadrujú vôľu ustanoviť si miestnu autonómiu a samosprávu v spolupráci s Kurdskou regionálnou vládou v Iraku a s Irackou centrálnou vládou. Záštitu nad podpisom Deklarácie prevzal Branislav Škripek, ako aj politické hnutie Európske kresťanské hnutie (ECPM), kde pôsobí v predsedníctve.

“Takto sa vytvoril základ pre vznik Demokratickej samosprávy a Syriacká vojenská rada bude môcť pôsobiť ešte adresnejšie. Aktívne operuje pre ochranu obyvateľov tohto regiónu, a môže byť relevantným partnerom pre  spojenecké sily zo zahraničia, ktoré váhajú spolupracovať s režimom prezidenta Asada,” hovorí Branislav Škripek. Tiež sa tým vytvoria lepšie podmienky na prijatie humanitárnej pomoci.

Inzercia

“Radikáli z IS berú za zajatcov civilistov. Jednoznačne tým porušujú medzinárodné dohovory. SVR sa podarilo zajať významný počet bojovníkov IS a rokujú o ich výmene za unesených civilistov. Postavili sa na odpor týmto beštiálnym radikálom a obraňujú životy ľudí a územia svojich predkov,” opisuje situáciu na Blízkom východe Škripek.

Zatiaľ sa podarilo oslobodiť 19 civilistov, ale výmeny budú pokračovať. Oddiely SVR dnes operujú vo viacerých oblastiach kantónu Al-džazíra a kontrolujú centrá  miest al‑Qahtaniyah, al-Malikiyah a Khabur. 22. decembra 2014 založila SVR vojenskú akadémiu Martyr Abgar, kde dobrovoľníci podstupujú tréning a získavajú skúsenosti pre boj.

SVR sformulovala niekoľko požiadaviek. Okrem humanitárnej pomoci vyzývajú na okamžitú  politickú a vojenskú podporu. Rada prichádza tiež s pozvaním na oficiálnu návštevu  členov EP. Na ich výzvu odpovedal Branislav Škripek. “Predseda našej frakcie ECR Syed Kamall mi prisľúbil súčinnosť pri tejto záležitosti a ja dúfam že to nepotrvá dlho, kým sa do ich oblasti skutočne dostanem. Verím, že sa pridajú viacerí členovia EP a spoločne podporíme úsilie Sýriakov o boj za svoje základné ľudské právo - právo na život,” dodáva Branislav Škripek na záver.

Elena Burešová

Odporúčame

Vyhlásenie KDH k vládnej stratégii ľudských práv

Vyhlásenie KDH k vládnej stratégii ľudských práv

KDH dlhodobo upozorňuje na vážne nedostatky návrhu Celoštátnej stratégie ochrany a podpory ľudských práv v Slovenskej republike, o ktorom bude v stredu 18. februára 2015 rokovať vláda SR. Vládny dokument nie je v súlade s ustanoveniami slovenského ústavného poriadku a univerzálnych ľudských práv, ak...

Tím P15 po prvýkrát oficiálne prijal novozvolený primátor Popradu

Tím P15 po prvýkrát oficiálne prijal novozvolený primátor Popradu

Tím Národného stretnutia mládeže P15 dnes po prvýkrát oficiálne prijal novozvolený primátor mesta Poprad Jozef Švagerko. Zástupcovia Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ktorí akciu v meste organizujú s tímom dobrovoľníkov na prelome júla a augusta, predstavil na pracov...