Syriacká vojenská rada žiada o pomoc

V utorok na pôde Európskeho parlamentu predniesla svoju prosbu o pomoc Európska Syriacká únia a Syriacká vojenská rada (SVR). Aktívne bojuje proti teroristickým oddielom Islamského štátu a zaznamenala už významné úspechy.


Europoslanec Škripek a Rima TÜZÜN z Európskej Sýriackej Únie.

Potom ako v Sýrii prepukli vojenské nepokoje, bojovníci Islamského štátu (IS) začali vraždiť príslušníkov všetkých menšín žijúcich na okupovaných územiach. Sýria a jej vojenské zložky nedokázali obrániť svojich obyvateľov.

“Môžeme povedať, že dnes už Sýria prakticky ako štát nefunguje. Na jej území bojujú rôzne súperiace skupiny a štátna správa zlyháva, preto nedokáže ochrániť svojich obyvateľov pred vraždiacimi teroristami IS,” vysvetľuje slovenský europoslanec Branislav Škripek, ktorý sa venuje problematike prenasledovania menšín v Sýrii a Iraku.

V novembri minulého roku sa podarilo na pôde EP podpísať zástupcom prenasledovaných menšín spoločnú Deklaráciu. V nej Turkméni, Chaldejsko-Sýriacko-Asýrski (CSA) kresťania a Jezídi vyjadrujú vôľu ustanoviť si miestnu autonómiu a samosprávu v spolupráci s Kurdskou regionálnou vládou v Iraku a s Irackou centrálnou vládou. Záštitu nad podpisom Deklarácie prevzal Branislav Škripek, ako aj politické hnutie Európske kresťanské hnutie (ECPM), kde pôsobí v predsedníctve.

“Takto sa vytvoril základ pre vznik Demokratickej samosprávy a Syriacká vojenská rada bude môcť pôsobiť ešte adresnejšie. Aktívne operuje pre ochranu obyvateľov tohto regiónu, a môže byť relevantným partnerom pre  spojenecké sily zo zahraničia, ktoré váhajú spolupracovať s režimom prezidenta Asada,” hovorí Branislav Škripek. Tiež sa tým vytvoria lepšie podmienky na prijatie humanitárnej pomoci.

“Radikáli z IS berú za zajatcov civilistov. Jednoznačne tým porušujú medzinárodné dohovory. SVR sa podarilo zajať významný počet bojovníkov IS a rokujú o ich výmene za unesených civilistov. Postavili sa na odpor týmto beštiálnym radikálom a obraňujú životy ľudí a územia svojich predkov,” opisuje situáciu na Blízkom východe Škripek.

Zatiaľ sa podarilo oslobodiť 19 civilistov, ale výmeny budú pokračovať. Oddiely SVR dnes operujú vo viacerých oblastiach kantónu Al-džazíra a kontrolujú centrá  miest al‑Qahtaniyah, al-Malikiyah a Khabur. 22. decembra 2014 založila SVR vojenskú akadémiu Martyr Abgar, kde dobrovoľníci podstupujú tréning a získavajú skúsenosti pre boj.

SVR sformulovala niekoľko požiadaviek. Okrem humanitárnej pomoci vyzývajú na okamžitú  politickú a vojenskú podporu. Rada prichádza tiež s pozvaním na oficiálnu návštevu  členov EP. Na ich výzvu odpovedal Branislav Škripek. “Predseda našej frakcie ECR Syed Kamall mi prisľúbil súčinnosť pri tejto záležitosti a ja dúfam že to nepotrvá dlho, kým sa do ich oblasti skutočne dostanem. Verím, že sa pridajú viacerí členovia EP a spoločne podporíme úsilie Sýriakov o boj za svoje základné ľudské právo - právo na život,” dodáva Branislav Škripek na záver.

Elena Burešová

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo