Kažimír po demisii: Dankove návrhy sa majú týkať roka 2020 a ďalších

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kažimír po demisii: Dankove návrhy sa majú týkať roka 2020 a ďalších

FOTO TASR - Pavel Neubauer

Prezident Kiska prijal dnes demisiu ministra financií Kažimíra a vedením rezortu poveril premiéra Pellegriniho.

V súčasnosti už bývalý minister financií Peter Kažimír dnes zhodnotil svoje pôsobenie na rezorte financií. Vyzdvihol skutočnosť, že posledný rozpočet, ktorý predložil na rok 2019, bol prvýkrát v histórii Slovenska vyrovnaný. Zároveň skonštatoval, že bol najdlhšie slúžiacim ministrom financií v Európe.

"Pre mňa bolo cťou na tomto rezorte pôsobiť tak dlhý čas," zdôraznil. Výsledky na ministerstve, medzi ktoré patrí aj predloženie vyrovnaného rozpočtu, by podľa vlastných slov nedosiahol, keby za ním nestáli premiéri vlád, v ktorých slúžil. Vyhlásil, že sa ešte chce stretnúť aj s jeho pravdepodobným nástupcom Ladislavom Kamenickým zo Smeru.

Kažimír zhodnotil svoje pôsobenie na rezorte, pričom poukázal na klesajúci vývoj dlhu v rokoch 2013 až 2019. Pozitívne ohodnotil aj vývoj nominálneho salda v SR, teda deficitu. Predpokladá, že Eurostat potvrdí výsledok na úrovni 0,7 % za rok 2018. Dodal, že je možné sledovať aj pokles štrukturálneho deficitu.

"Za tých posledných sedem rokov sme zosekali rozpočtovú sekeru o 4 % hrubého domáceho produktu (HDP)," skonštatoval Kažimír. Príjmy sa podľa neho podarilo zvýšiť o viac ako 3 % HDP, a to najmä vďaka lepšiemu výberu dane z pridanej hodnoty aj dane z príjmu právnických osôb.

V tomto období podľa neho klesli aj výdavky. "Popri konsolidácii verejných financií sa, samozrejme, podarilo aj dofinancovať viaceré prioritné politiky," zdôraznil, pričom poukázal na zvýšenie verejných zdrojov v školstve či verejnom zdravotníctve.

Kažimír súčasne poznamenal, že daňovú medzeru sa podarilo znížiť o jednu tretinu. Zásadné opatrenia v tomto smere boli podľa neho urobené v oblasti boja proti daňovým únikom, a tiež bola reformovaná finančná správa.

Z pohľadu porovnania v oblasti daní a odvodov je podľa Kažimíra Slovensko na tom stále najlepšie v rámci Vyšehradskej štvorky, pretože má najnižší podiel príjmov daní a odvodov na HDP. Zdôraznil, že to má súvis aj s kvalitou podnikateľského prostredia. Doplnil, že aj "priemer EÚ a eurozóny je oveľa vyšší".

Kažimír zároveň vymenoval niektoré z opatrení, ktoré boli vykonané na rezorte financií. Spomenul kontrolný výkaz DPH, zavedenie daňových licencií v roku 2014, zavedenie virtuálnej registračnej pokladnice, spustenie projektu Hodnota za peniaze či zníženie sadzby DPH na vybrané základné potraviny.

"Zaviedli sme napríklad daňový kalendár na zvýšenie sadzieb spotrebnej dane na tabakové výrobky, zaviedli sme index daňovej spoľahlivosti, ktorý sa rozbieha na finančnej správe," načrtol. Súčasne vyjadril nádej, že bude pokračovať aj debata o výdavkových stropoch.

V súvislosti s návrhmi, ktoré by sa mohli výrazne dotknúť štátneho rozpočtu uviedol, že sa mu podarilo presvedčiť predsedu parlamentu a SNS Andreja Danka, "že ich návrhy nebudú zasahovať do roku 2019". Týkať sa majú až roka 2020 a ďalších. Zdôraznil, že je to potvrdené aj závermi z Koaličnej rady.

Novým ministrom financií by sa mal stať poslanec a predseda parlamentného finančného výboru Ladislav Kamenický. Avizoval to predseda Smeru Robert Fico s tým, že o tom ešte musí rozhodnúť predsedníctvo strany.

Nový minister by mal nastúpiť do funkcie po Veľkej noci.

Kažimír sa 1. júna ujme funkcie guvernéra Národnej banky Slovenska. Na poste vystrieda Jozefa Makúcha. Ten oznámil v novembri minulého roka Bankovej rade NBS, že chce z tohto postu predčasne odísť. Oficiálne sa pritom malo skončiť jeho funkčné obdobie v roku 2021.

Kiska apelovala na premiéra, aby bol pri výbere nového ministra náročný 

Prezident Andrej Kiska prijal dnes demisiu ministra financií Kažimíra a vedením rezortu dočasne poveril premiéra Petra Pellegriniho.

Prezident skonštatoval, že práca Kažimíra na rezorte financií bola veľkým prínosom pre Slovensko. Pripomenul, že v čase, keď nastupoval, bolo potrebné skonsolidovať štátny rozpočet. "Našej ekonomike sa darí, nezamestnanosť klesá na historicky najnižšiu úroveň," načrtol súčasný stav s tým, že naplánovaný je aj vyrovnaný rozpočet.

Hlava štátu zároveň apelovala na premiéra, aby bol pri výbere nového ministra financií veľmi náročný. Podotkol, že pred nami môže byť ďalšie horšie obdobie a môže prísť aj kríza, a preto treba byť opatrný. "Mám veľkú obavu v súvislosti s blížiacimi sa parlamentnými voľbami, že môžeme byť svedkami najdrahšej predvolebnej kampane," dodal Kiska. Podľa neho by si Slovensko nemalo "prejesť a prepiť" šancu na vyrovnaný rozpočet.

Kažimír uviedol, že "si asi nemohol ani vymyslieť, ani vysnívať lepšieho nástupcu". Zopakoval, že sa vzdá všetkých politických funkcií vrátane členstva v strane. V spojení s avizovanými opatreniami, ktoré sa môžu dotknúť štátneho rozpočtu dodal, že je dôležité, "aby sme sa nedotýkali tohto roku 2019". Je totiž šanca na vyrovnaný rozpočet.

Pellegrini poznamenal, že Kažimírovi "celkom závidí", že uzatvára jednu ťažkú etapu politického života. "Napriek tomu, že mňa práca veľmi baví, ale myslím si, že existuje aj krajší svet, ako je politika, kde je možno viac pozitívnej energie," zdôraznil.

V súvislosti s požiadavkou prezidenta skonštatoval, že chce byť ten, kto bude rokovať s koaličnými partnermi o návrhoch opatrení. "Práve preto ja som vtedy aj verejnej oznámil, že na určitý čas budem rád, keď budem na čele rezortu, a to práve v dňoch, kedy sa bude vyjednávať súbor opatrení, ktoré by mohli prísť do platnosti v roku 2020," vyhlásil Pellegrini.

Zároveň ubezpečil, že je presvedčený, že v koalícii sa nájde kompromis. "Ja si myslím, že ten priestor na celkom rozumnú dohodu tak, aby boli všetci koaliční partneri spokojní, tu existuje," uviedol s tým, že za rokovací stôl by si mali sadnúť už budúci týždeň.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo