Červený Biľak a ďalšie februárové biľagy

Synonymický slovník priraďuje slovu „biľag“ niekoľko možností: znak, náznak, znamenie. Február 2015 priniesol tri formy znamení. Asi najrazantnejšie zapôsobilo pomaľovanie sochy Vasila Biľaka v jeho rodnej obci.

Nie je to prvýkrát, čo bola pomaľovaná socha predstaviteľa komunistickej ideológie jemu priliehavou farbou – červenou. Ide minimálne o tretí prípad.

Najrazantnejšie sa červená farba ako znamenie ideológie a krvi obetí vrahov ocitla na soche Klementa Gottwalda v Bratislave po Novembri 1989. Sochu nezamaľovali celú – pri jej robustnosti by to bolo priam nepredstaviteľné. Zamaľovali predovšetkým dlane na znak odkazu: „Máte na svojich rukách krv obetí!“

Za takýto verejný apel sa hanbili aj členovia KSS, a tak sa sami postarali o odstránenie súsošia na čele s Gottwaldom z terajšieho Námestia slobody. Sochu spoluzakladateľa KSS Marka Čulena vytvorenú na podstavci nechali. Stojí tam dodnes.

Gottwald, Stalin, Biľak

Ďalší prípad priniesla bratislavská výstava v roku 2012. Pred Slovenskou národnou galériou (SNG) sa objavila socha Stalina. „My sme sa pre toho Stalina rozhodli aj preto, že je to socha, ktorá má skoro štyri metre. Myslím si, že zoči-voči takejto soche si človek zrazu uvedomí tú svoju mierku, uvedomí si aj dôležitosť verejného priestoru. A je to niečo, čo zastrašuje,“ uviedla pre RTVS riaditeľka SNG Alexandra Kusá a dodala: „Verejný priestor je veľmi dôležitý a socha vo verejnom priestore tiež.“ Čo namietať proti takýmto „cnostným“ argumentom?

Opäť sa našiel niekto, kto chcel naznačiť, že socha Stalina nie je o veľkosti a strachu. Poukázal na to, že vo verejnom priestore je nutné poukázať na milióny nevinných obetí predstaviteľa hrôzovlády.

V novinách sa však objavili aj takéto reakcie: „Vandalizmom a agresívnym zásahom do umeleckého diela je poškodenie sochy Stalina.“ „SNG podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.“

K téme
Stalinova Bratislava

Zdieľať

A čo na to SNG? Vydala stanovisko, ktoré si nevyžaduje ďalší komentár: „Na druhej strane by sme mohli cynicky poznamenať, že tento akt zaradil SNG medzi popredné svetové galérie, ktorým sa stali podobné 'excesy', keď sa umelecké diela stali terčom útokov pokrivenej mysle. Alebo, v duchu historickej korektnosti, že Stalin mal 'krvavé ruky' a červený nos, aj keď oficiálne proti alkoholizmu tvrdo vystupoval.“

Budeme podobné vyhlásenie počuť aj v týchto dňoch, keď sa na pretras dostal „vandalský a agresívny“ zásah proti Biľakovej soche? Veď ľudia si len chceli pripomenúť svojho rodáka, ktorý im zabezpečil výstavbu materskej škôlky v čase, keď tam bolo len niekoľko desiatok detí. Dokonca zabezpečil osvetlenie, ktoré pochádzalo zo západného Nemecka. „Máme byť vďační tým, ktorí nám pomáhajú, nie?“

To, že ten istý človek je spoluzodpovedný za perzekúcie a teror, na to zabudnime.

Od Berlínskeho múru k víťazstvu...

Historické udalosti februára 1948 nám pripomenuli aj iní. Obchodné centrum uvedené do prevádzky v deň 25. výročia pádu Berlínskeho múru začalo v tomto mesiaci verbovať potenciálnych zákazníkov sloganom: Víťazný február (nakupujte a vyhrajte).

Nemusíme myslieť na minulosť. „Nový“ Víťazný február nám umožňuje žiť „tu a teraz“. Nakupovať. „Mňa napríklad uráža,“ okomentoval slogan analytik obchodu Ľubomír Drahovský, ktorý reklamu označil za stupídnu.

A čo ostatní? Uráža to ešte niekoho natoľko, aby to zvýraznil slovom či skutkom? Netreba červenú farbu. Postačí, ak človek odmietne návštevu takéhoto obchodu.

Fenomén budúcnosti

Poslednou februárovou udalosťou, ktorá bude mať vplyv na budúcnosť, je schválená Stratégia ľudských práv. Asi tak, ako vo februári 1948 nik poriadne netušil, čo sa vyvinie z „nepatrných“ politických hier, je to aj v tomto prípade. Kto vie, čo sa bude na Slovensku diať o 40 rokov?

Minister zahraničných vecí hovorí o projekte založenom „na rešpekte a tolerancii“. K zaisteniu týchto hodnôt by v skutočnosti pomohla „výhrada vo svedomí“. Tá však chýba. Možno aj preto sa do popredia dostáva symbolika súvisiaca s dátumom prijatia stratégie – začiatkom 40-dňového pôstu.

Všetky témy, ktoré priniesol február, sú dôležité. Reagovať sa dá rôzne. Najrazantnejšie sa do myslí vtlačil odkaz z rodiska Vasiľa Biľaka. Dúfajme, že sa rozšíri účinnosť zákona o „jáchymovskej lži“ a obec bude zákonne prinútená bustu odstrániť.

Pri ignorovaní nemiestnej reklamy nech sa vyjadria naše peňaženky.

Na poslednú februárovú udalosť odpoveď zatiaľ nemáme. Tú prinesie budúcnosť...

František Neupauer

Ilustračné foto: dokweb.net, borymall.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo