Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
04. apríl 2019

Pellegrini vedie s Ficom prvý významný personálny spor

Predseda Smeru chce za ministra financií Františka Imreczeho, predseda vlády sa postavil proti.
Pellegrini vedie s Ficom prvý významný personálny spor

Zdroj: Profimedia

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Utorkový obed Petra Pellegriniho a Roberta Fica, o ktorom premiér ešte predtým povedal, že nebude patriť medzi najpríjemnejšie, mal ako hlavnú tému nomináciu na post ministra financií po Petrovi Kažimírovi. Fico však pri tejto téme narazil na silný odpor Petra Pellegriniho.

Podľa predstavy Roberta Fica mal na toto miesto nastúpiť niekdajší šéf daňovákov František Imrecze. Ten pôsobil na čele daňovej správy od roku 2012 do jesene 2018. Počas tohto obdobia sa udiali najväčšie daňové škandály vrátane podvodných vratiek DPH Ladislava Bašternáka či Mariána Kočnera. Hoci išlo o medializované prípady, pri ktorých bolo zverejnených viacero odôvodnených podozrení, finančná správa v týchto prípadoch konala veľmi laxne. František Imrecze bol tiež zaregistrovaný pri stretnutí s podnikateľom Miroslavom Výbohom, o ktorom sa hovorí ako o blízkom priateľovi Roberta Fica.

Imrecze z čela finančnej správy odstúpil v septembri, keď mu opozícia vyčítala zodpovednosť za rozsiahle daňové úniky, ktoré sa podľa Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF) diali cez podvodné preclievanie čínskeho tovaru na Slovensku ako krajiny EÚ. Podľa OLAF-u tým mohla Európskej únii vzniknúť škoda až tristo miliónov eur. Imrecze zodpovednosť odmietol, spochybnil aj údaje OLAFu.

Proti Ficovi aj Dankovi

Už krátko po jeho odstúpení sa o ňom začalo hovoriť ako o možnom kandidátovi na ministra financií, keďže Kažimíra parlament schválil na post guvernéra NBS.

Na rýchle vymenovanie nového ministra tlačí okrem Fica aj Andrej Danko. Ten mal za Kažimírovho vedenia viacero sporov s ministerstvom financií kvôli dofinancovávaniu svojich návrhov. Podľa neho ministerstvo financií jeho návrhy sabotovalo.

Danko vie, že veľkú podporu pre svoje nápady nenájde ani u Pellegriniho, ktorého verejne ponižuje tým, že jeho partnerom je Robert Fico, nie „náhodou premiér“ Pellegrini.

Inzercia

Peter Pellegrini mu tento jeho útok teraz vrátil.

Jeho vetu „dočasne prevezmem riadenie rezortu financií, pokiaľ sa nevyriešia všetky otázky balíčkov, zásahov“ možno vidieť aj ako odkaz Dankovi, že jeho požiadavky na rozpočet pôjdu cez neho a SNS to nebude mať jednoduché.

Fico zatiaľ Pellegrinimu odkázal, že o tom, ako to bude ďalej, rozhodne strana, a nie premiér.

Pellegrini si však svoju pozíciu poistil dopredu, keď urobil verejné vyhlásenie, že minimálne najbližšie týždne bude za ministerstvo financií zodpovedný on.

Ak by ustúpil Ficovi, bolo by to pre neho príliš veľké poníženie.

Ak chce Fico ako-tak upokojiť všetky strany, mal by prísť s novým kompromisným návrhom.

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok.
Naše kvalitné články vznikajú len vďaka podpore našich čitateľov.

Prosíme, vyjadrite nám svoju podporu aj finančne.
PRIDAJTE SA TERAZ K NAŠIM PODPOROVATEĽOM.


Ďakujeme!

Odporúčame