Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
04. apríl 2019

Etiópia je viac ako len miestom nehôd. Stáva sa z nej africká obdoba Číny

Táto krajina zohrá významnú úlohu v budúcnosti sveta.
Etiópia je viac ako len miestom nehôd. Stáva sa z nej africká obdoba Číny

Kirskos, mestská časť Addis Abeby, hlavného mesta Etiópie. Foto: wikimedia.org (Ninaras)

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Etiópia je veľká krajina. So svojimi 1,1 miliónmi kmje 26. najväčším štátom sveta a je dvakrát väčšia ako priemerná africká krajina (559-tisíc km2). So 110 miliónmi obyvateľov (pričom ich počet stále rastie) je 12. najľudnatejším štátom sveta, po Nigérii druhým najľudnatejším v Afrike a najľudnatejšou vnútrozemskou krajinou sveta.

Je však isté, že polovica ľudí na svete by na túto krajinu ani nepomyslela, ak by v nej 10. marca nehavaroval ďalší Boeing 737 Max 8. Alebo aj keby áno, týkalo by sa to tamojšieho hladomoru z prostriedku 80. rokov 20. storočia, ktorý do pozornosti sveta vyniesla charitatívna skupina Boba Geldofa.

Ekonomika Etiópie od roku 2005 rástla ročne priemerne o 10 percent, so 110 miliónmi obyvateľov (pričom ich počet stále rastie) je 12. najľudnatejším štátom sveta. Zdieľať

No Etiópia je dnes silou, s ktorou treba rátať. Jej ekonomika od roku 2005 rástla ročne priemerne o 10 percent. V roku 2017 preskočila Keňu a stala sa 7. najväčšou ekonomikou Afriky. Podľa viacerých odhadov je pripravená byť „africkou Čínou“. A čo viac, jej národná letecká spoločnosť rýchlo narástla na najväčšiu v Afrike. Etiópske aerolínie vďaka flotile 112 lietadiel (napr. České aerolínie majú dnes 18 lietadiel, Austrian Airlines 83 lietadiel, pozn. prekl.) lietajú do väčšieho počtu krajín než okrem troch (Turkish Airlines, Air France a British Airways) všetky ďalšie letecké spoločnosti sveta.

Veľkou je dokonca aj z hľadiska času. Má totiž jednu z najdlhšie zaznamenaných histórií na svete. Závažne sa o nej zmieňujú staroveké texty ako Pentateuch. Jej abeceda je jednou z najstarších dochovaných na svete. Používa svoj vlastný kalendár. Istý čas sa jej meno dokonca používalo na označenie zvyšku Afriky. Z nej sa zrodila civilizácia starovekého Egypta, ktorej vplyv na civilizáciu Európy je všetkým známy.

Spomedzi mnohých veľkých štátov, ktoré prekvitali v stredovekej Afrike, iba Etiópia ako celok prežila do dnešných čias. Zatiaľ čo iné stredoveké africké štáty ako obscénne bohatá ríša Mali cisára Musu a málo zdokumentované Veľké Zimbabwe sa rozpadli tesne pred európskou expanziou na tento kontinent, Etiópia prežila, keď vo vojne porazila Taliansko. Stala sa tak jedinou africkou krajinou, ktorej sa podarilo odvrátiť európske podmanenie.

No napriek jej bohatej minulosti a súčasnému rastúcemu vplyvu ju zvyšok sveta do značnej miery podceňuje. V tomto zdieľa osud aj svojich ďalších afrických susedov. Ako v minulosti aj teraz vzrastá záujem o Etiópiu len v prípade nejakého nešťastia. Slabá informovanosť býva zaobalená do romantizovanej predstavy o Afrike ako o nejakom žalostnom a odľahlom mieste.

Slabá informovanosť o Afrike býva zaobalená do romantizovanej predstavy o kontinente ako o nejakom žalostnom a odľahlom mieste. Zdieľať

Trendy spoločnosti Google, ktoré zaznamenávajú vyhľadávanie na internete (a teda aj celkový záujem), ukazujú, že prvý veľký bod záujmu o Etiópiu bol v roku 2005. Ľahko sa to dá prisúdiť zmareným voľbám z tohto roku. Ak by Google existoval okolo roku 1984, celkom určite by zachytil vlnu záujmu o túto krajinu počas vtedajšieho hladomoru, ktorý zadefinoval, ako vyzerá takáto katastrofa v Afrike, a takisto aj paternalistické reakcie, akými zahrnuli Etiópiu medzinárodné charitatívne organizácie a filantropi.

Posledná vlna záujmu, najväčšia od roku 2005, sa dostavila minulý mesiac po tom, čo lietadlo Etiópskych aerolínií so 157 pasažiermi havarovalo krátko po štarte z Addis Abeba, hlavného mesta krajiny, pričom všetci na palube zomreli. Havária vytiahla Etiópiu do centra svetových správ a stala sa ďalším bodom v línii neustáleho úsilia o absolútnu bezpečnosť cestujúcich.

Inzercia

Spravodajské spracovanie leteckej nehody opäť raz odhalilo aj paternalistický koncepčný rámec medzinárodných médií, ktorý ich historicky vedie ku skresľovaniu afrického príbehu. Je to rámec charakterizovaný hlavne povrchným spracovaním. Napr. prvý titulok Wall Street Journal znel „Africká letecká havária“. Je to ako hovoriť o nehode v Japonsku ako o ázijskej udalosti. Technicky je to správne, ale takí Izraelčania by proti tomu mohli namietať.

Na druhej strane Washington Post svoj článok nazval „Osem Američanov medzi 157 ľuďmi zabitými počas nehody Etiópskych aerolínií“. S takýmto rámcom sa príbeh zmenil na západnú stratu ticho spôsobenú africkou nešikovnosťou a nedbalosťou. Nevadí, že Keňa, odkiaľ pochádzam, stratila štyrikrát viac ľudí ako USA. Nevadí, že obete pochádzali z celkovo 32 krajín. Akoby záležalo len na Američanoch.

Prvý titulok Wall Street Journal znel „Africká letecká havária“. Je to ako hovoriť o nehode v Japonsku ako o ázijskej udalosti. Technicky je to správne, ale takí Izraelčania by proti tomu mohli namietať. Zdieľať

O chybnom vnímaní Afriky zo strany médií sa už napísalo veľa. Keď New York Times v januári publikoval fotografie obetí teroristického útoku v hoteli a úradnom komplexe v Nairobi, na twitteri pocítil hnev Keňanov, ktorí oprávnene Timesy obvinili, že pri informovaní o podobných domácich udalostiach používajú odlišný štandard (podobne to platí pri útoku spred pár týždňov na Novom Zélande). Človek by si myslel, že po pár mesiacoch si to medzinárodné médiá ešte budú pamätať.

Mediálne pokrytie etiópskej nehody dokazuje, že sa to minulo účinku. Jediným spôsobom, ako sa vyhnúť podráždeniu, je zrejme akceptovať, že staré spôsoby vymierajú. Takýto spôsob nazerania na Afriku bol aktuálny prinajmenšom od zrodenia obchodu s otrokmi ponad Atlantik. Ako podotkol abbé Grégoire, francúzsky kňaz a bojovník proti otroctvu zo začiatku 19. storočia, „ľudia zlorečili [na Afričanov] najprv preto, aby získali právo ich zotročiť, a potom aby si ospravedlnili, že ich zotročili“. Otroctvo sa už možno skončilo, no zlorečenie pokračuje, pretože je stále užitočným uhlom pohľadu pre podávanie príbehu.

Záujem o Etiópiu poklesne, keď sa otázky tragickej nehody zodpovedia. Svet už v skutočnosti debatuje o iných veciach, o tom nemusíme pochybovať. No Etiópia bude takisto pokračovať v premene na ekonomickú mocnosť, prvú v Afrike a potom aj inde. A spolu s rastom svojho obyvateľstva sa stane aj jednou z najdôležitejších krajín sveta.

Ak to niečo znamená, tak to, že Etiópia zohrá v budúcnosti sveta veľkú úlohu. A keď na to dôjde, jej príbeh sa bude musieť podávať taký, aký je. Mediálne domy, ktoré si to neuvedomia, budú riskovať, že sa stanú bezvýznamnými.

Pôvodný text: Ethiopia is more than an occasional disaster site: it’s Africa’s China. Uverejnené v spolupráci s austrálskym magazínom Mercatornet.com, preložil L. Obšitník.

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok.
Naše kvalitné články vznikajú len vďaka podpore našich čitateľov.

Prosíme, vyjadrite nám svoju podporu aj finančne.
PRIDAJTE SA TERAZ K NAŠIM PODPOROVATEĽOM.


Ďakujeme!

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.