Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. február 2015

Britský parlament schvaľuje kontroverzný zákon o trojrodičovstve

Experimentovanie s genetikou alebo pomoc chorým? Briti sa sporia o kontroverznom zákone povoľujúcom "trojrodičovstvo". switzerland_ebola_vaccine396323198144.jpg Britskí politici sa rozhodli bojovať proti ojedinelému genetickému ochoreniu. Prenáša sa z matky s mitochon...

Britský parlament schvaľuje kontroverzný zákon o trojrodičovstve

Experimentovanie s genetikou alebo pomoc chorým? Briti sa sporia o kontroverznom zákone povoľujúcom "trojrodičovstvo".

Britskí politici sa rozhodli bojovať proti ojedinelému genetickému ochoreniu. Prenáša sa z matky s mitochondriálnym ochorením a trpí ním približne jedno zo 6 500 novorodencov. Dôsledky sú rôzne: zhoršovanie zraku, cukrovka či svalová dystrofia.

Riešením má byť zákon o tzv. trojrodičovstve, ktorý povoľuje kombinovanie genetického materiálu z vajíčok dvoch žien s mužskou spermiou. Embryo by tak pozostávalo z DNA troch ľudí - dvoch matiek a jedného otca.   

V Dolnej komore britského parlamentu už zákon prešiel v pomere 328:128 hlasov. Horná komora o ňom bude rozhodovať na budúci utorok. Proti jeho schváleniu sa však postavila časť odborníkov, politikov aj cirkev.

Človek nie je materiál

Britská ministerka verejného zdravotníctva Jane Ellison považuje zákon za odvážny krok. Nadšenie neskrýva ani výkonný riaditeľ Muscular Dystrophy Campaign Robert Meadowcroft: "Konečne sme dosiahli míľnik, vďaka ktorému budú mať ženy neoceniteľnú možnosť stať sa matkou bez strachu, že by svoje mitochondriálne ochorenie preniesli na dieťa."

S novou legislatívnou úpravou naopak nesúhlasí Josephine Quintavalle z pro-life organizácie Comment on Reproductive Ethics. Podľa nej je lepšie hľadať také lieky, ktoré by deštruktívne nemanipulovali ľudským životom v jeho počiatkoch.  

"Tu nejde o zadné vrátka pomoci v nevyriešiteľných prípadoch, ale o odsúdeniahodné experimentovanie na človeku."
europoslanec Mikolášik 

Zdieľať

Návrh zákona odsudzujú aj britskí biskupi. „Napriek tomu, že cirkev si uvedomuje utrpenie, ktoré mitochondriálne ochorenia prinášajú, naďalej dúfa, že sa podarí nájsť alternatívne spôsoby liečby. Je však proti takým postupom, súčasťou ktorých je zničenie ľudských embryí,“ uviedol westministerský pomocný biskup John Sherrington.

Biskupi sa zhodujú na tom, že embryo je novým ľudským životom, a preto by malo byť chránené od počatia. „Nesmie sa používať ako jednorazový materiál,“ dodávajú biskupi. 

Inzercia

Navrhni svoje dieťa

Proti zákonu o trojrodičovstve sa postavilo aj 50 poslancov Európskeho parlamentu, ktorí podporili list slovenského europoslanca Miroslava Mikolášika britskému premiérovi Davidovi Cameronovi. S rovnakou výzvou sa Mikolášik obrátil aj na britského ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta ešte pred schvaľovaním v Dolnej komore parlamentu.

K téme
Náhradné materstvo je obchodovaním s deťmi

Zdieľať

Kontroverzný zákon by podľa Mikolášika otvoril možnosti klonovania a vytvárania "dizajnérskych" detí. „Opakovane dôrazne odsudzujem kroky k budovaniu takzvaného priemyslu na tvorbu detí podľa kritéria kvality, čo je absolútne neakceptovateľné,” uviedol europoslanec, ktorý je predsedom skupiny pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť v najväčšej frakcii europarlamentu - v Európskej ľudovej strane. 

Zákon podľa neho nie je v súlade ani s európskou smernicou o klinických skúškach, ktorá predpokladá nemennosť ľudského genómu. Europoslanec tiež upozorňuje, že tento biologicky náročný proces je okrem iného aj hlbokým právnym, etickým a spoločenským problémom. 

"Tu nejde o zadné vrátka pomoci v nevyriešiteľných prípadoch, ale o odsúdeniahodné experimentovanie na človeku,”  povedal Mikolášik, ktorý si zároveň si myslí, že Británia chce týmto zákonom dostať ľudstvo na cestu eugeniky. „Akokoľvek vábivo a bez rizík ho dnes prezentujú, pre ľudstvo a jeho ďalšie generácie by mal neodvratné následky,” dodal eurposlanec.

Pokiaľ poslanci Snemovne lordov zákon schvália, Veľká Británia sa stane prvou krajinou sveta, v ktorej tento medicínsky postup bude možný. Prvé takéto dieťa by mohlo prísť na svet už budúci rok. 

Daniela Matejovičová

Ilustračné foto: TASR/AP

Odporúčame