Poslanci zvolili ďalších dvoch kandidátov na ústavných sudcov, spolu osem

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Poslanci zvolili ďalších dvoch kandidátov na ústavných sudcov, spolu osem

Poslanci hlasujú v tajnej voľbe. FOTO TASR – Jakub Kotian

(Aktualizujeme) Prezident Kiska môže po dnešnom hlasovaní vybrať nových ústavných sudcov z ôsmich kandidátov.

18.00 Národná rada zvolila ďalších dvoch kandidátov na ústavných sudcov, sú nimi Miloš Maďar a Pavol Malich.

Keďže stále nebol zvolený plný počet kandidátov, hlasovať sa bude aj na májovej schôdzi národnej rady. 

Prezident Kiska nateraz dostane osem mien, naplnila sa tak pôvodná dohoda koalície. Okrem Maďara a Malicha idú k hlave štátu aj Ivan Fiačan, Peter Molnár, Rastislav Kaššák, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová, Michal Truban.

Prvú šesticu zvolili poslanci v stredajšom hlasovaní.

Na Ústavnom súde chýba deväť sudcov, poslanci tak mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú poslať prezidentovi a ten z nich má vybrať polovicu. Na ÚS sú v súčasnosti iba štyria sudcovia z 13.

Pozrite si:
Profily zvolených kandidátov na ústavných sudcov Zdieľať

Poslanec Dušan Jarjabek zo Smeru po vyhlásení výsledkov uviedol, že reparát sa podaril, koalícia funguje. 

"Reparát sa podaril, ideme ďalej. Koalícia funguje, ako ste si všimli. Naozaj to bol reparát, ktorý bol zapríčinený zrejme nejakými technickými chybami," ozrejmil Jarjabek.

Spochybnil nezávislosť výberu kandidátov zo strany prezidenta aj vzhľadom na to, že ohlásil vznik novej politickej strany. 

Opozičné hnutie OĽaNO, naopak, tvrdí, že aj po vymenovaní štyroch nových ústavných sudcov bude Ústavný súd nefunkčný, pretože nie je reálne, aby sa pri kontroverzných otázkach zhodlo sedem z ôsmich sudcov. 

Podľa hnutia vládna koalícia nie je schopná zabezpečiť riadny chod ústavných orgánov. 

"Vládna koalícia mohla aspoň dočasne v novom zákone o ÚS SR znížiť väčšinu hlasov potrebných na prijatie rozhodnutia v pléne súdu na jednoduchú väčšinu prítomných sudcov a netrvať na nadpolovičnej väčšine zo všetkých sudcov, keď sama dlhodobo avizovala, že nie je možné očakávať zvolenie všetkých potrebných kandidátov na ústavných sudcov tak, aby bol ÚS SR plne obsadený," myslí si hnutie. Koalícia sa podľa neho mohla dohodnúť s demokratickou opozíciou a spoločne navoliť dostatočný počet kandidátov.

17.13 Poslanci parlamentu hlasujú v tajnej voľbe o ďalších kandidátoch na sudcov Ústavného súdu. 

16.40 Prezident Andrej Kiska deklaruje, že spraví všetko pre sfunkčnenie Ústavného súdu. Keď prebehne voľba kandidátov na ústavných sudcov, chce čím skôr doplniť súd, a to aj v prípade, ak Národná rada navolí menej ako 18 kandidátov.

Hlava štátu chce zároveň čím skôr určiť predsedu Ústavného súdu, aby novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová mohla zložiť sľub do rúk predsedu Ústavného súdu.

Kiska je podľa vlastných slov veľmi rozhorčený z diania okolo voľby nových ústavných sudcov. Ako tvrdí, už dlho bola známa potreba navoliť 18 kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR. Dobrých kandidátov na ústavných sudcov je podľa neho dostatok. 

13.40 V dnešnej opakovanej voľbe sa má dokončiť koaličná dohoda, povedal predseda Smeru Robert Fico. 

Zopakoval, že v ďalšom kole volieb kandidátov na sudcov Ústavného súdu nebude kandidovať.

"Dnes o piatej hodine večer bude tajná voľba, iná nemôže byť, pretože sa opakuje to, čo bolo včera. A je dohoda o tom, že dokončíme realizáciu dohody, ktorá bola prijatá včera na Koaličnej rade," povedal Fico.

Podľa jeho názoru nie je šanca zvoliť 18 kandidátov naraz. Pripúšťa preto tretie kolo voľby. "Toto tretie kolo by sa mohlo uskutočniť na májovej schôdzi, teda 9. mája," doplnil Fico. Či budú do tretice voliť kandidátov tajným hlasovaním, je podľa neho otázkou ďalšej dohody.

Fico povedal, že nie úplne rozumie vyjadreniam Mosta-Híd, ktoré naznačujú, že koaličná dohoda vo voľbe dodržaná nebola. "Časť dohody, ktorá sa týkala Mosta-Híd v súvislosti s voľbou kandidátov, bola splnená včera na 100 percent," tvrdí s tým, že vo štvrtkovej voľbe to dokončia. Poprel, že by mal Smer-SD zámer voľbu blokovať.

11.05 "Žiadna stratégia nie je. Ideálne by bolo, keby bol navolený plný počet. Ale dohody sa hľadajú ťažko, som rád, že sa našla aspoň na šiestich menách. Ani opozícia sa nevie dohodnúť na takom veľkom počte," uviedol poslanec Smeru-SD Erik Tomáš.

10.50 Predseda Mosta-Híd Béla Bugár potvrdil, že koalícia bola dohodnutá na zvolení ôsmich kandidátov na ústavných sudcov. Prešli šiesti.

Bugár má podozrenie, že niektorí koaliční poslanci dohodu nedodržali a chceli ju blokovať. Pokiaľ sa to potvrdí, Bugár bude výlučne za verejné hlasovanie.

"Včera došlo k dohode, že ôsmi kandidáti by mali dostať pozitívne hlasy. Aj na základe toho, ako som videl čísla a že dvaja neboli zvolení, mám podozrenie, že niektorí asi boli rozhodnutí blokovať voľbu kandidátov, a to potom vyvoláva minimálne vo mne nedôveru," uviedol Bugár.

Ak to je tak a vo štvrtok poslanci nezvolia spomínaných dvoch kandidátov, Bugár bude trvať pri ďalšom kole voľby na verejnom hlasovaní. "Lebo to je jediná istota," povedal Bugár.

10.45 Predseda Národnej rady a SNS Andrej Danko sa nebráni verejnej voľbe kandidátov na sudcov Ústavného súdu. Povedal to novinárom s tým, že ešte bude vo štvrtok rokovať koaličná rada.

"Nie som zástanca tajných vecí a povedal som, že nemám najmenší problém ukázať jasne a verejne, koho sme volili," povedal Danko.  

10.30 Koaličný Most-Híd tvrdí, že téma voľby kandidátov na ústavných sudcov nie je zvolením šiestich kandidátov uzatvorená.

Treba sa usilovať o zvolenie ostatných 12 kandidátov, napísala koaličná strana na sociálnej sieti.

Zvolenie šestice kandidátov, ktorých parlament posiela prezidentovi Andrejovi Kiskovi, z ktorých má vybrať troch sudcov, označil Most-Híd za prvý krok k sfunkčneniu ústavného súdu.

Keďže poslanci nezvolili v stredu potrebný počet kandidátov, dnes podvečer sa uskutoční opakovaná voľba.

Poslanci počas hlasovania v tajnej voľbe o kandidátoch na ústavných sudcov. Foto – TASR/Jakub Kotian

Streda

Národná rada zvolila v stredu šesť kandidátov na ústavných sudcov, ktorých ponúkne prezidentovi Andrejovi Kiskovi.

O kandidátoch rozhodli v tajnom hlasovaní. Zvolení sú Ivan Fiačan, Peter Molnár, Rastislav Kaššák, Ľuboš Szigeti, Daniela Švecová, Michal Truban.

Na Ústavnom súde chýba deväť sudcov, poslanci tak mali zvoliť 18 kandidátov, ktorých pošlú prezidentovi.

Podľa prezidenta Kisku si poslanci opäť nesplnili svoju povinnosť zvoliť 18 kandidátov, uviedol to v reakcii na výsledok voľby. Hlava štátu sa v krátkom čase vyjadrí, ako bude v tejto veci ďalej postupovať.

Opozícia vidí valcovanie súdu, koalícia hovorí o jeho odblokovaní

Predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič vyhlásil, že koalícia si vo voľbe kandidátov na ústavných sudcov navolila čisto svojich kandidátov.

„Budú robiť všetko pre to, aby si zabetónovali beztrestnosť na Ústavnom súde. Teraz tá dohoda pôjde ešte rýchlejšie,“ povedal na margo koaličných dohôd. Poslanci OĽaNO zároveň tvrdia, že zlyhali tí, ktorí presadzovali tajnú voľbu. Ján Budaj  z OĽaNO označil výsledok volieb za valcovanie koalície.

Alojz Baránik zo SaS zverejnil mená kandidátov na ústavných sudcov, ktorých odporučil voliť aj svojim kolegom z poslaneckého klubu. Sú to Katarína Čechová, Ivan Fiačan, Eva Kováčechová, Zuzana Pitoňáková, Peter Straka, Robert Šorl a Martin Vernarský. Ich zverejnením chcel relativizovať tajnosť voľby.

Naopak, koalícia považuje hlasovanie za úspech, podľa nej sa podarilo odblokovať stav na Ústavnom súde. 

Prezident si teraz môže zo šiestich zvolených kandidátov vybrať troch, plénum Ústavného súdu SR tak bude uznášaniaschopné, povedal poslanec Smeru Jaroslav Baška.

„Takýmto spôsobom sa podarilo aj parlamentu odblokovať ten stav, ktorý je teraz na Ústavnom súde. Teraz je krok na prezidentovi, či si z týchto šiestich kandidátov vyberie troch,“ povedal.

Podľa Miroslava Číža zo Smer-SD voľba vytvorila priestor na to, aby sa niečo urobilo s Ústavným súdom, ktorý má dnes iba štyroch sudcov. Pokiaľ prezident vymenuje troch zo šiestich kandidátov do funkcie, plénum Ústavného súdu bude mať sedem členov a bude môcť podľa Číža zaujímať stanoviská. Upozornil na to, že proces výberu sudcov ešte nie je ukončený. 

Minister spravodlivosti Gábor Gál z Mosta-Híd pre TASR uviedol, že medzi zvolenými kandidátmi sú kvalitní ľudia a prezident Kiska si bude môcť vybrať.

„Na tretí pokus dobrý začiatok. Dúfam, že koalícia dokáže zhodu nájsť aj na ďalších menách,“ komentoval minister zvolenie šiestich kandidátov. Poukázal na to, že mohli byť zvolení aj ďalší, keďže viacerí neúspešní kandidáti získali vyšší počet hlasov. „Vyzeralo to nádejne,“ poznamenal Gál.

Druhý pokus dnes

Keďže poslanci nezvolili v stredu potrebný počet kandidátov, vo štvrtok podvečer sa uskutoční opakovaná voľba. Postúpili do nej všetci nezvolení kandidáti.

O post ústavných sudcov sa ešte uchádzajú Pavol Boroň, Martin Javorček, Michal Matulník, Vlastimil Pavlikovský, Edita Pfundtner, Peter Straka, Anton Dulak, Eva Kováčechová, Katarína Čechová, Peter Melicher, Stanislav Irsák, Michal Ďuriš, Štefan Kseňák, Pavol Malich, Radoslav Procházka, Miloš Maďar, Marek Tomašovič, Libor Duľa, Radovan Hrádek, Ladislav Duditš, Robert Šorl, Martin Vernarský a Zuzana Pitoňáková.

Na Ústavnom súde sú v súčasnosti iba štyria sudcovia z 13. Deviatim sudcom sa skončilo funkčné obdobie 16. februára.

Združenie Via Iuris tvrdí, že Ústavný súd so siedmimi sudcami nemožno považovať za funkčný.

"Veríme, že parlament zodpovedne pristúpi k ochrane práv občanov a v zajtrajšej opakovanej voľbe zvolí zostávajúcich kandidátov na ústavných sudcov. Šesť zvolených kandidátov nestačí, pretože iba v kompletnom obsadení môže Ústavný súd naplno a efektívne rozhodovať a účinne chrániť práva ľudí," zdôrazňuje Via Iuris.
    

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo