Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
03. apríl 2019

Poučenie žien pred potratom sa im zdá slabé. Pripravili nové

Záujem o podrobnejšie poučenie pre ženy, ktoré uvažujú o potrate, prejavilo už viacero lekárov.
Poučenie žien pred potratom sa im zdá slabé. Pripravili nové

Ilustračné foto – Flickr.com/Doctor 022

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

„Neplánované tehotenstvo môže byť pre vás traumatizujúca skúsenosť. No umelé prerušenie tehotenstva sa môže stať ďalšou traumou. Umelý potrat tiež predstavuje vážne riziká pre vaše zdravie,“ píšu v úvode autori novej informačnej brožúrky, ktorá má žiadateľkám o umelý potrat poskytnúť podrobnejšie informácie o jeho rizikách. Nová informačná brožúrka s názvom Skôr ako sa rozhodnete... hovorí aj o iných variantoch, pre ktoré sa žena v neželanom tehotenstve môže rozhodnúť.

„V tejto chvíli sa vám môže zdať umelé prerušenie tehotenstva jedinou, aj keď zlou možnosťou,“ píšu autori. „Sú však aj iné možnosti riešenia neplánovaného tehotenstva, ktoré zdravotné riziká minimalizujú.“

Tvorcovia brožúrky sú profesorka sociálnej práce a lekárka Eva Grey, psychologička Petra Badániová, gynekologička Magdaléna Gerová a právnik Patrik Daniška.

Podľa súčasného zákona by mali ženy, ktoré žiadajú od lekárov potrat, dostať informácie o rizikách zákroku pre ich psychické a fyzické zdravie, o priebehu potratu či vývoji dieťaťa. Lekári by im mali takisto povedať o iných riešeniach neželaného tehotenstva a dať im do ruky zoznam organizácií, ktoré pomáhajú ženám v tehotenstve.

Podľa Patrika Danišku z Inštitútu pre ľudské práva a rodinnú politiku je však toto oficiálne poučenie nedostatočné. „Je málo zrozumiteľné, neinformuje o všetkých rizikách potratu a v niektorých momentoch zavádza. Lekári často ani neodovzdajú matkám zoznam organizácií, ktoré im vedia poskytnúť pomoc. Brožúrka Skôr ako sa rozhodnete... pomáha tieto nedostatky odstrániť,“ tvrdí pre Postoj.

Súčasne sa tiež usilujú, aby sa toto poučenie stalo oficiálnym, teda aby sa zmenil vzor písomného poučenia, ktorý obsahuje vyhláška ministerstva. 

Brožúrka je určená najmä pre gynekológov, ktorí ju môžu odovzdať žiadateľkám o umelý potrat spolu s oficiálnym poučením. Má slúžiť ako doplnkový materiál. Výhodou podľa autorov je, že informácie, ktoré by matka pred definitívnym rozhodnutím, či podstúpi potrat, mala poznať, sú v nej podrobnejšie a korektnejšie.

„Je to ponuka pre lekárov, ktorí nemajú vždy priestor podrobne informovať o všetkých detailoch. Brožúrku dajú matke domov, aby si ju v pokoji preštudovala,“ hovorí Daniška. Vraví, že v týchto dňoch sa dostáva do praxe a záujem už o ňu prejavili viaceré nemocnice a zdravotnícke zariadenia, ktoré si ju môžu objednať a dostanú ich zadarmo.

Inzercia

„Veľká vec sa podarila v spolupráci s projektom 9 mesiacov za život. Ľudia z tohto projektu navštívili centrálu siete nemocníc Svet zdravia a požiadali ich, aby lepšie informovali matky o rizikách potratu. Ukázali sme im návrh poučenia a zapáčil sa im. Nedávno si od nás objednali tisíc kusov do svojich nemocníc a zariadení.“

 „Je lepšie, keď matka získa informácie z odborne pripravenej publikácie, ako by si ich mala zháňať na internete, kde informácie nemusia byť dostatočne kvalitné,“ myslí si lekárka Eva Grey, ktorá sa podieľala na príprave brožúrky.

V jej prvej časti sa píše o rizikách pre fyzické a psychické zdravie ženy. V ďalšej informujú o možnostiach, ako môžu ženy riešiť neželané tehotenstvo. Jednou z nich je utajený pôrod.

„Ženy, ktoré nechcú, aby o ich tehotenstve niekto vedel, a celý čas ho taja, sa niekedy rozhodnú rodiť potajomky a bez pomoci, čo môže byť nebezpečné riešenie. Tomu sa dá vyhnúť tým, že takáto žena požiada v pôrodnici o utajenie svojej osoby v súvislosti s pôrodom. Pôrod prebehne pod dohľadom lekára, no personál nemocnice nebude poznať identitu matky. Utajený pôrod je možný aj mimo bydliska ženy,“ vysvetľujú autori brožúrky.

Ďalším riešením je možnosť osvojenia si dieťaťa. „Jednou z takýchto situácií je, že rodičia počas najmenej dvoch mesiacov po pôrode neprejavia o dieťa žiadny záujem, za predpokladu, že im v prejavení záujmu nebráni závažná prekážka. Ďalšou možnosťou je, že rodičia vopred dajú súhlas na osvojenie bez vzťahu ku konkrétnym osvojiteľom.“

Čo v situácii, ak sa matka či rodičia nechcú dieťaťa vzdať, no nemôžu sa oň momentálne postarať? Podľa autorov existujú možnosti, aby sa o dieťa staral niekto iný, kým sa situácia rodičov nezlepší. „Do úvahy prichádza hlavne náhradná osobná starostlivosť, a to najmä príbuzným dieťaťa alebo jeho blízkou osobou. Možná je aj pestúnska starostlivosť, ktorá sa v mnohom podobá adopcii, avšak je chápaná ako dočasné riešenie, kým sa dieťa bude môcť vrátiť späť k svojej rodine. Počas trvania pestúnskej starostlivosti zostávajú biologickí rodičia jeho zákonnými rodičmi a majú právo sa s dieťaťom stretať.“

Autori brožúrky píšu, že je veľa žien, ktoré najskôr uvažovali o potrate, ale napokon dieťa prijali, porodili ho a starajú sa oň. „Situáciu, ktorá sa najskôr zdala neriešiteľná, sa im napokon podarilo zvládnuť. V  takomto prípade býva veľkou pomocou morálna opora i praktická pomoc niekoho z rodiny, spomedzi najbližších priateľov alebo od organizácie, ktorá sa na takúto formu pomoci zameriava.“

Medzi tieto organizácie patria napríklad Poradňa Alexis, Áno pre život alebo Zachráňme životy.

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok.
Naše kvalitné články vznikajú len vďaka podpore našich čitateľov.

Prosíme, vyjadrite nám svoju podporu aj finančne.
PRIDAJTE SA TERAZ K NAŠIM PODPOROVATEĽOM.


Ďakujeme!

Odporúčame