Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
03. apríl 2019

Doba Blahu a Pročka

A s nimi kilogramy emócií navyše.
Doba Blahu a Pročka

Foto: Ľ. Blaha/FB

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

V našej politike sa toho mení viac, než ako do omrzenia píšu fanúšikovia Zuzany Čaputovej a Andreja Kisku. Žánrovo aj obsahom, viď napr. ideologickí či politizujúi baviči. Malá štatistika: Keď si pozriete facebookovú stránku Ľuboša Blahu, od začiatku roka na nej zverejnil 24 videí, z toho 13 malo sledovanosť nad 100-tisíc, tri z nich nad 300-tisíc a jedno vyše pol milióna pozretí. Čím väčšie tabu, tým väčší zásah. A to nie je celý dosah, keďže Blahove videá ešte prerába na články alter-exotický svet.

Keď sa pred voľbami venoval diplomovej práci a publikáciám Zuzany Čaputovej, video malo 540-tisíc videní a vyše 13,5-tisíca zdieľaní. Keď hovoril, aká drahá je Čaputovej kampaň a akú minulosť má firma Arona Shaviva, ktorého naozaj denník Guardian a čiernohorský prezident Milo Djukanovič spojil s pokusom o proruský štátny prevrat v Čiernej Hore, video videlo vyše 320-tisíc divákov, malo vyše sedem tisíc zdieľaní. A opäť došlo aj na články. Nuž a keď hovoril o diplomových prácach Moniky Tódovej a ďalších novinárov zo sveta, ktorý nazýva „liberálna mafia“, video sledovalo asi 370-tisíc divákov, malo vyše sedem tisíc zdieľaní. Novinárke Tódovej sa pritom venoval aj v ďalšej časti (180-tisíc divákov).

Ľuboš Blaha už dávno nie je iba bavičom vo svojej bubline, je politickým symbolom, na ktorý reagujú jeho oponenti, spravidla rovnakou kartou, akou hrá on. A ešte niečo, jeho výkon sa zlepšuje: Viditeľne si tento nový žáner užíva, našiel sa v ňom, viac sa usmieva, ešte viac posmieva.

O jeho sebavedomí najlepšie svedčí, ako vyhľadáva tabu a židovské mená (Soros, Goldmanovci, Aron Shaviv...).  Zatiaľ neurobil chybu, pričom dobre vie, ako taká chyba vyzerá (antisemitizmus) a ako ľahko dostane aj komika na index. Blaha si vie všeličo zistiť, aj pospájať. S Aronom Shavivom spojil aj primátora Matúša Valla, ktorému patrične „naložil“, čo sa nehodí, to sa zahodí. Napokon ako aj svoju vlastnú minulosť, keď ešte chodil na dúhové pochody a podobne.

Aby som to zhrnul, Blaha dokáže zabaviť a mobilizovať voličov priamo a bez televízie či iných médií, jeho zásah je azda ešte väčší, ako by mu poskytla hlavná politická diskusia na RTVS.

Ak ste náhodou uverili skratke, že doba praje generačnej zmene v politike, dajte si pozor, čo si vlastne želáte. Ľuboš Blaha je jednou jej tvárou, ale budú aj nasledovníci.

Inzercia

Selfie rozhovor s džudistom Igorom, ktorý skončil tretí na majstrovstvách Slovenska a nepoznal pravidlá džuda. Foto: screenshot/FB J. Pročka

Stačí si pozrieť videá na novom profile (nestačila mu kapacita osobnej stránky), ktorý si v novom roku založil aj niekdajší markizák Jozef Pročko. Od januára postoval 38 videí, 100-tisíc a viac videní, má 20 videí, Pročkov osobný rekord má zatiaľ výšku 630-tisíc videní a vyše 13-tisíc zdieľaní. Pročko si dokonca vymyslel vlastný sub-žáner – selfie inter wju, skratka siw – kde umiestňuje aj produkty, napr. Igora Matoviča (360-tisíc pozretí).

Smejú sa, tykajú si, tárajú. Napríklad o tom, ako trnavský šampión skončil v mladosti tretí na majstrovstvách Slovenska v džude, pričom nepoznal pravidlá. Je to skoro ako svet komiksových hrdinov, kde je všetko dovolené, len ich hrajú skutoční herci a politici.

Tak ako Blaha pestuje uhrančivý antiliberalizmus, Pročko je mentálna Matovičova dvojička, padni komu padni, len nehovorme o sebe, keď sme hrali v divadle Pavla Ruska, namiesto toho nastupuje výsmech z Fica a Smeru („predstavte si, on sa zakoktal“), ale pokojne aj Kisku (ak porušil zákon, „ja som prvý za to, aby išiel do basy“). Pročkov herecký výkon je o kúsok lepší ako Blahov, pôsobí ešte uvoľnenejšie, čím dokáže zakryť aj slabšiu tému a podstatne prázdnejší obsah. Blaha sa musí viac narobiť, aby mal o čom hovoriť (napríklad si zohnať diplomovky a prelistovať si ich), Pročkovi stačí, ak si pozrie politickú diskusiu a komentuje ju „akože bez prípravy“ niekde na poli či v aute, hlavne z prvej vlny.

V každom prípade, Pročkov zásah je taký veľký, že keby chcel, do politiky môže vstúpiť aj zajtra.

Živiť sa politickým humorom sa dá aj inak, mimo politiky. Herecká skúsenosť je výhodou, stačí si pozrieť dada-naivizmus Juraja Kemku. Práve on je však príkladom toho, že vstup do politiky by neustál, vie možno sugestívnejšie interpretovať, ale politik musí vedieť texty aj tvoriť. Čo nie je vždy maličkosť.

Humoristi však majú v slovenskej politike dvere otvorené. Napokon, dobiehame tým širší trend - od Ukrajiny po Francúzsko a Taliansko. Ich výhodou je, že dokážu zaujať desiatky a stovky tisíc voličov a do politiky namiešať kilogramy emócií navyše. A to sa v dnešnej dobe počíta. Keď skončí kampaň, volá sa to krúžky.

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok.
Naše kvalitné články vznikajú len vďaka podpore našich čitateľov.

Prosíme, vyjadrite nám svoju podporu aj finančne.
PRIDAJTE SA TERAZ K NAŠIM PODPOROVATEĽOM.


Ďakujeme!

Inzercia

Inzercia

Odporúčame