Žitňanská spochybnila odmietnutie Istanbulského dohovoru. Chromík: Platí to

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Žitňanská spochybnila odmietnutie Istanbulského dohovoru. Chromík: Platí to

Lucia Žitňanská počas 94. rokovania vlády SR 22. marca 2018 v Bratislave. Foto: TASR/Martin Baumann

Istanbulský dohovor je prezidentská zmluva, napísala Lucia Žitňanská. Anton Chromík reaguje, že medzinárodné zmluvy bez súhlasu NR SR neplatia.

Tzv. Istanbulský dohovor je prezidentskou zmluvou a vláda môže v jeho veci konať len na základe rozhodnutia prezidenta, napísala na svojom profile na facebooku bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská, ktorá ho v mene Slovenska v roku 2011 podpísala. Odvtedy sa čakalo, kým dohovor po súhlase Národnej rady SR ratifikuje prezident.

Parlament v piatok veľkou väčšinou 101 hlasov prijal uznesenie, ktorým poveril vládu oznámiť Rade Európy, že Slovensko sa nehodlá stať zmluvnou stranou tzv. Istanbulského dohovoru, čím Slovensko definitívne odstupuje od jeho ratifikácie. Žitňanská však teraz naznačila, že toto uznesenie nemusí byť pre vládu právne záväzné.

„Keď to celé zjednoduším, tak parlament dal len politický príkaz, aby vláda niečo urobila, ale vláda sama to urobiť nemôže, pretože Istanbulský dohovor je prezidentskou zmluvou,“ uviedla Žitňanská. „Vláda ho dojednala z poverenia prezidenta a člen vlády ho podpísal tiež z poverenia prezidenta. Ak teda dnes parlament žiada vládu urobiť vyhlásenie voči Rade Európy aj s právnymi účinkami, môže len rovnako ako pri podpise odporučiť prezidentovi, aby poveril člena vlády na takýto krok. Dohovor tak bude ešte žiť ďalej, téma politicky nepochybne tiež.“

Predseda Aliancie za rodinu, advokát Anton Chromík, ktorý sa angažoval proti prijatiu spomínaného dohovoru, však v reakcii pre Postoj tvrdí, že dohovor bez súhlasu NR SR platiť nemôže. Upozorňuje, že „podľa čl. 7, ods. 4 Ústavy SR na platnosť takýchto medzinárodných zmlúv sa vyžaduje pred ratifikáciou súhlas Národnej rady Slovenskej republiky“.

„Uznesenie NR SR k Istanbulskému dohovoru je práve kvôli kompetencii prezidenta formulované tak, že neukladá vláde, ale žiada vládu, pretože vláda koná z poverenia prezidenta podľa rozhodnutia prezidenta 250/2001 Z. z., ktorým preniesol prípravu a prerokúvanie tzv. prezidentských zmlúv na vládu SR,“ tvrdí Chromík. „Vzhľadom na platné uznesenie NR SR však Istanbulský dohovor nikdy nemôže nadobudnúť platnosť a túto skutočnosť je potrebné formálne oznámiť Rade Európy, pretože Slovenská republika prostredníctvom uznesenia NR SR jasne prejavila svoju vôľu nebyť viazaná Istanbulským dohovorom.“

Chromík taktiež varuje, že „ignorovanie uznesenia parlamentu, ktoré získalo podporu vysoko presahujúcu ústavnú väčšinu, môže v budúcnosti spôsobiť oslabenie kompetencií prezidenta“.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo