V prezidentských voľbách na Ukrajine priebežne vedú Zelenskyj a Porošenko

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V prezidentských voľbách na Ukrajine priebežne vedú Zelenskyj a Porošenko

Komik Volodymyr Zelenskyj počas vystúpenia po prezidentských voľbách 31. marca 2019 v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Komik Volodymyr Zelenskyj a úradujúci prezident Petro Porošenko sú po sčítaní 50,4 percent odovzdaných hlasov priebežnými lídrami nedeľňajších prezidentských volieb na Ukrajine.

Informovali o tom tlačové agentúry AP a TASS.

Podľa webovej stránky ústrednej volebnej komisie má Zelenskyj 30,2 percenta hlasov, zatiaľ čo Porošenko dostal 16,6 percenta. Na treťom mieste je s 13,1 percentami bývalá premiérka Julija Tymošenková, za ňou nasleduje Jurij Bojko, kandidát zo strany Opozičná platforma - Za život, ktorý má 11,5 percenta hlasov. Prvú päticu uzatvára so siedmimi percentami Anatolij Hrycenko zo strany Občianska pozícia.

Volebná účasť bola na úrovni 63,5 percenta, vyplýva z údajov poskytnutých všetkými 199 oblastnými volebnými komisiami. Najmenej ľudí, 47 percent, sa dostavilo k urnám v Zakarpatskej oblasti na západe krajiny. Najvyššia účasť - vyše 68 percent - bola vo Ľvovskej oblasti, Volynskej oblasti a v hlavnom meste Kyjev.

Právo odovzdať hlas niektorému z 39 kandidátov malo približne 30 miliónov Ukrajincov. V súlade s očakávaniami zrejme nikto z kandidátov nezískal podporu viac ako polovice zúčastnených voličov. Dvaja najúspešnejší sa tak stretnú v druhom kole volieb, naplánovanom na 21. apríla.

Hlasovanie v prvom kole volieb, ktoré sprevádzali prísne bezpečnostné opatrenia, prebiehalo vo všeobecnosti pokojne. Obyvatelia proruských separatistických oblastí na východe Ukrajiny sa na voľbách nezúčastnili.

Reportáž televízie Euronews po skončení ukrajinských volieb a oznámení výsledku exitpollov 31. marca 2019.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo