Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. marec 2019, 16:29

Marockí konvertiti na kresťanstvo dúfajú, že návšteva pápeža prinesie zmenu

Marockí konvertiti na kresťanstvo dúfajú, že návšteva pápeža prinesie zmenu

Pápež František odchádza po stretnutí s katolíckymi kňazmi a ďalšími katolíckymi predstaviteľmi v katedrále v marockom Rabate v nedeľu 31. marca 2019. Foto: TASR/AP

Počet marockých konvertitov z islamu na kresťanstvo sa odhaduje na 2000 až 6000. Kresťanstvo musia praktizovať v súkromí.

Maročania, ktorí prestúpili na kresťanstvo, dúfajú, že návšteva pápeža Františka v tejto severoafrickej, prevažne moslimskej krajine prinúti marocké úrady, aby boli tolerantnejšie a viac rešpektovali náboženskú slobodu. V nedeľu to napísala tlačová agentúra AP.

Počet marockých konvertitov z islamu na kresťanstvo sa odhaduje na 2000 až 6000. Kresťanstvo musia praktizovať v súkromí, často majú omše v domácnosti a musia skrývať svoju náboženskú príslušnosť - zo strachu pred trestným stíhaním a zatýkaním.

Mnohí z týchto kresťanov prišli do hlavného mesta marockého kráľovstva, do Rabatu, aby sa zúčastnili Františkovej nedeľnej omše na športovom štadióne.

Adam Rbati, marocký kresťan, povedal pre tlačovú agentúru Associated Press (AP), že ho teší pápežova návšteva a dúfa, že vyústi do pozitívnej zmeny.

Rbati uviedol: "Sme naozaj šťastní. Pri príležitosti tejto návštevy chceme pápežovi a marockej spoločnosti odkázať, že sme hrdí na to, že sme kresťania. Možno toho (návšteva) veľa nezmení, ale určite vytvorí priestor na budúcu pozitívnu zmenu."

Tento kresťan sa zúčastní omše spolu so svojou manželkou, takisto marockou kresťankou, a ich novonarodeným synom.

František začal v sobotu dvojdňovú návštevu prevažne moslimského Maroka, kam prišiel na pozvanie kráľa Muhammada VI. Hlavným cieľom jeho návštevy je rozvoj dialógu medzi náboženstvami a zlepšenie vzťahov katolíckej cirkvi s ostatnými vierovyznaniami.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Britskí akademici majú podľa prieskumu pocit, že musia skrývať svoje politické presvedčenie. Platí to najmä pre tých s konzervatívnejšími názormi. Bádatelia sa obávajú o svoje kariérne vyhliadky a kvôli tomu sa uchyľujú k autocenzúre. Píše český web iDnes.cz.

pred 2 hodinami

Brusel nariadil povinné nosenie rúšok na verejných miestach. Opatrenie platí s okamžitou platnosťou pre všetky osoby nad 12 rokov na verejných miestach, ako aj na súkromných miestach prístupných verejnosti. Výnimku majú ľudia pri športovaní, výkone intenzívnej fyzickej práce a osoby so zdravotným postihnutím, ktoré im nedovoľuje nosenie rúška. (TASR)

pred 2 hodinami

Počet nových prípadov nákazy koronavírusom v Česku sa v porovnaní s pondelkom zdvojnásobil. Česko potvrdilo k polnoci z utorka na stredu 288 nových prípadov nákazy v priebehu uplynulých 24 hodín. (TASR)

pred 3 hodinami

Minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo, tretia zľava jeho manželka Susan Pompeová, druhý sprava šéf českej diplomacie Tomáš Petříček a tretia sprava jeho manželka Iva Petříčková si pripíjajú s pohármi piva počas návštevy pivovaru v Plzni.