Šufliarsky končí vo funkcii námestníka Generálnej prokuratúry

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Šufliarsky končí vo funkcii námestníka Generálnej prokuratúry

Peter Šufliarsky. Foto - TASR/Jaroslav Novák

Čižnár Šufliarskemu povedal, že ho chce odvolať z funkcie. Ten sa nakoniec vzdal sám.

Prvý námestník generálneho prokurátora Peter Šufliarsky sa k 1. aprílu vzdá svojej funkcie.

Na tlačovej konferencii to v piatok oznámil generálny prokurátor Jaromír Čižnár.

Čižnár Šufliarskemu oznámil, že ho chce odvolať z funkcie. Dôvodom sú sms správy, ktoré si Šufliarsky vymieňal s Marianom Kočnerom.

Kto by ho mohol vo funkcii Šufliarskeho nahradiť, nie je zatiaľ zrejmé.

"Ďalší postup bude, že od 1. apríla prestáva byť pán Šufliarsky prvým námestníkom generálneho prokurátora. Rozhodnem o jeho zaradení a komunikáciu ako takú (s Marianom Kočnerom, pozn. TASR) predložím etickej komisii, ktorá nech zaujme stanovisko, či došlo len k porušeniu etického kódexu, alebo k disciplinárnemu previneniu," uviedol Čiznár s tým, že následne rozhodne.

Verejnosť požiadal, aby na neho netlačila. Zároveň ocenil, že po jeho rozhovore so Šufliarskym dospeli k záveru, že v tejto situácii je najlepšie, keď sa funkcie vzdá sám a dobrovoľne. "Predišli sme celému procesu, ktorý by musel prebehnúť. Ten by mohol trvať niekoľko týždňov," doplnil generálny prokurátor.

"Chcem zdôrazniť, že pán Šufliarsky sa nebavil o konkrétnych trestných veciach," dodal Čižnár na margo komunikácie s Marianom K. Vylúčil tiež jej súvis s vraždou novinára Jána Kuciaka. Komunikácia podľa jeho názoru nebola "až taká cudzia", ich vzťah skôr vyzeral ako priateľský. Ocenil dlhodobú prácu Šufliarskeho, ktorý podľa neho pre fungovanie prokuratúry urobil veľa, a poďakoval sa mu. Zároveň zdôraznil, že Šufliarsky nekončí vo funkcii na nátlak Igora Matoviča.

Avizoval, že funkciu prvého námestníka nemôže nechať neobsadenú a musí intenzívne hľadať človeka, ktorý na to má. Priznal, že v súčasnosti nemá žiaden tip. Doplnil, že musí nájsť človeka, ktorý na to bude odborne, morálne aj schopnosťou riadiť dostatočne spôsobilý.

Čižnár tiež povedal, že líder OĽaNO Igor Matovič, ktorý zverejnil časť spomínanej komunikácie a žiadal Šufliarskeho odchod, vo svojich vyjadreniach na tlačovej konferencii klamal. Generálnemu prokurátorovi posielal SMS správy, v ktorých mu podľa Čižnára dával ultimáta k odvolaniu Šufliarskeho. Čižnár to vníma ako vydieranie. "Mne tu nikto nebude dávať podmienky," skonštatoval.

Na tlačovej konferencii hovoril aj o SMS komunikácii, ktorú spomínal Matovič vo štvrtok. Líder OĽaNO tvrdil, že ho istá osoba varovala, že nemá riešiť SMS komunikáciu Šufliarskeho s Marianom Kočnerom, s tým, že na neho existuje nahrávka. K SMS správam pre Matoviča sa priznal podľa generálnej prokuratúry Anton Železník, ktorý tvrdí, že Matovič správy účelovo vytrhol z kontextu a manipuloval s faktami. "Pánovi Matovičovi sa nikto nevyhrážal," vyhlásil Čižnár.

Šufliarsky odchádza po medializácii jeho komunikácie s podnikateľom Marianom Kočnerom. Ten je okrem iného väzobne stíhaný v kauze televíznych zmeniek a obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka, pri ktorej zabili aj jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú. Šufliarsky vo štvrtok potvrdil, že si písali od januára do júla 2017. Svoje odpovede označil za prejav slušnosti a profesionality.

Matovič: Čižnár by mal odstúpiť, zverejním dôkazy o jeho zastrašovaní svedka

Odchod Petra Šufliarskeho z postu prvého námestníka generálneho prokurátora je krok na očistu prokuratúry. Vyhlásil to v reakcii na tlačovú konferenciu Jaromíra Čižnára predseda OĽaNO Igor Matovič, podľa ktorého by mal odstúpiť aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Matovič avizuje zverejnenie dôkazov o tom, že Čižnár zastrašoval korunného svedka v prípade korupcie. Tiež podanie trestného oznámenia na Čižnára za krivé obvinenie.

"Zverejním dôkazy, ktoré dokazujú, že generálny prokurátor Čižnár zastrašoval korunného svedka v prípade korupcie extrémneho rozsahu," povedal Matovič, ktorý Čižnára označil za svoj ďalší terč po Šufliarskom. Trestné oznámenie chce dať na Čižnára za to, že ho obvinil z vyhrážania. Líder OĽaNO tvrdí, že žiadne výhražné SMS Čižnárovi neposlal. "Skúste nájsť jednu výhražnú SMS, ktorú som poslal," odkázal Čižnárovi. 

Matovič zároveň žiada generálneho prokurátora o vydanie Šufliarskeho na disciplinárne konanie a zverejnenie všetkých SMS správ medzi Šufliarskym a Marianom K. a tiež medzi Reném Vanekom a Alenou Zs.

Matovič reagoval na Čižnárove piatkové vyjadrenia. Čižnár na tlačovej konferencii oznámil odstúpenie Petra Šufliarskeho z funkcie. Hovoril aj to, že Matovič, ktorý zverejnil časť komunikácie medzi Šufliarskym a Marianom K. a žiadal Šufliarskeho odchod, vo svojich vyjadreniach na tlačovej konferencii vo štvrtok (28.3.) klamal.

Anton Železník písal Matovičovi SMS správy, že existuje nahrávka Matovičovho rozhovoru s Marianom K., čo lídra OĽaNO pochová. Podľa Matoviča je Železník podozrivý z uplácania, opakovane trestne stíhaný a má mimoriadne zlú povesť. Matovič tvrdí, že nevedel, že mu píše táto "mimoriadne nedôveryhodná osoba".

Železník generálnej prokuratúre tvrdil, že Matovič jeho SMS správy vytrhol z kontextu a manipuloval s faktami. Matovič to odmieta, trvá na tom, že v SMS správach je zastrašovanie a vydieranie. Nevidí to podľa neho len generálny prokurátor. 

Na tlačovú konferenciu prišiel aj Železník. Matoviča kritizoval, označil ho za podvodníka, spojil ho s finančnou skupinou Penta a jej médiami, obvinil ho, že si okrem iného objednal diskreditáciu Daniela Lipšica. Vyzval Matoviča na vzdanie sa mandátu. Urobiť to má do pondelka, na pondelok Železník plánuje tlačovú konferenciu. Matovič označil Železníka za závadovú osobu.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo