Poslanci pokračujú v diskusii o uznesení k Istanbulského dohovoru

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Poslanci pokračujú v diskusii o uznesení k Istanbulského dohovoru

Foto TASR - Tomáš Halász

Národná rada SR pokračuje v diskusii k návrhu uznesenia z dielne SNS, ktorým má parlament požiadať vládu o zastavenie ratifikácie Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor). Rokuje o ňom v úvode štvrtého dňa 43. schôdze.

Do rozpravy je ešte prihlásených osem rečníkov. V predchádzajúcej písomnej časti sa hlásilo 15 zákonodarcov. Zastavenie ratifikácie okrem SNS podporuje aj Smer-SD a značná časť opozície. Šéf Smeru-SD Robert Fico očakáva, že návrh získa v pléne širokú podporu.

Podľa uznesenia má Národná rada SR požiadať vládu, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Dohovoru. Kabinet má tiež oznámiť Rade Európy, že Slovensko sa nehodlá stať zmluvnou stranou dohovoru.

SNS zdôvodňovala uznesenie tým, že existujú pochybnosti pri výklade viacerých ustanovení dohovoru, a že je v rozpore so slovenskou ústavou. Poukazuje na definíciu partnerstva a zdôrazňuje, že v slovenskej ústave je manželstvo definované ako zväzok muža a ženy. Problematická je podľa SNS aj otázka rodu.

Exministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (nezaradená) zdôraznila, že dohovor nejde proti ústave a pokiaľ ide o rod, muž a žena značí pohlavie, nie rod. Pojem rod je podľa jej slov v dohovore len pre účely tohto dokumentu.

Strana prišla s uznesením v čase, keď podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) nie je Istanbulský dohovor na programe dňa. Minister to označil za politickú agendu SNS. Dohovor spôsobil v minulosti napätie v koalícii.

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) následne v marci 2018 vyzvali členské štáty EÚ, ktoré ešte neratifikovali Dohovor Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, aby tak čo najrýchlejšie urobili. Výzva sa týkala aj Slovenska.

Istanbulský dohovor, ktorý prijala Rada Európy v roku 2011, je najkomplexnejšia medzinárodná zmluva o boji proti násiliu páchanému na ženách. Dohovor nadobudol platnosť v auguste 2014, EÚ ako organizácia ho podpísala v júni 2017.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo