Dvanásť dôvodov, prečo z Facebooku odísť. A iba tri, prečo na ňom ostať

Ak ste sa ešte nestihli odhlásiť z Facebooku, dávame vám k tomu niekoľko dobrých dôvodov.

 1. Facebook je strata času. Denne strávime na internete viac ako päť a pol hodiny – z toho podľa GlobalWebIndex až polovicu na sociálnych sieťach. Nedal by sa ten čas využiť zmysluplnejšie?
 2. „Priatelia v úvodzovkách“. Kto sú naši „priatelia“ na Facebooku? S ktorými z nich sa poznáme aj mimo virtuálneho prostredia? Čo znamená toto naše „priateľstvo“? To sú otázky, ktoré sa natískajú pri pohľade na naše stovky či tisíce priateľov a známostí. Je dôvodná obava, že naozajstných priateľov máme „len“ v režime offline.
 3. Strata súkromia. Každý jeden používateľ má v rukách to, čo zo svojho súkromia obnaží pred „priateľmi“ či verejnosťou. Samotný Facebook vám však ochranu súkromia neuľahčuje: mapuje vaše vyhľadávanie a aktuálne čelí hromadnej žalobe za sledovanie osobnej komunikácie.
 4. Cyberbullying. Vďaka kybernetickému šikanovaniu sa aj zo sociálnej siete môže stať „anti-sociálna“. Ľudská podlosť nepozná hranice – takže ani internet či sociálne siete nie sú imúnne voči používateľom, ktorí zosmiešňujú, ponižujú, strašia či doslova šikanujú iných.
 5. Balast. Na Facebooku sa nachádza veľa spamu, nepodložených či nezmyselných informácií. Potešiteľné je, že Facebook sa rozhodol zakročiť a po novom rozličné bludy aspoň označuje. Často aj naši priatelia naletia rozličným hoaxom. Tým obľúbeným je napríklad copyright na vlastný profil.
 6. Údaje ako tovar. To, čo si pozeráme, to, kde surfujeme, to, čo hľadáme, sú cenné informácie, ktoré Facebook vie zúročiť. Pritom to nie je jediná firma, ktorá údaje o nás poskytuje tretím stranám kvôli reklame.
 7. Používateľ ako bábka. Facebook sa v roku 2012 pohral so 700-tisíc statusmi svojich používateľov, aby sledoval, ako zmena emócií ovplyvnila obľúbenosť toho-ktorého statusu. Chýbal k tomu ich súhlas, hoci Facebook na takéto „testovanie“ oprávňujú všeobecné podmienky, s ktorými používatelia súhlasia pri založení konta. O etickosti takéhoto konania si môžeme utvoriť úsudok sami.
 8. Páči sa mi... Čo v dnešnej dobe ešte znamená facebookové tlačidlo „like“? Podľa niektorých komentátorov táto funkcia stratila svoj význam. Pribudne tlačidlo "dislike"? Tak, ako sa banalizuje význam priateľstva na Facebooku, dochádza aj k banalizácii toho, čo sa nám páči.
 9. Nie je jediný. Facebook nie je jediná sociálna sieť, sú tu aj iné. Možno treba vyskúšať niektorú z nich, napríklad MeWe. Alebo inú. Alebo žiadnu.
 10. Hókus pokus. Niektorí užívatelia vyskúšali, či a ako sa ich život zmení po tom, čo odišli z Facebooku. Zvládli to. Odhlásiť sa zo sociálnej siete nám môže nastaviť zrkadlo, či máme ešte sociálnu reálnu „sieť“. Ako napísala Audra Rundle, čas strávený mimo počítačovej obrazovky je uspokojujúcejší: „Samozrejme, že mám viac uspokojenia, keď sa hrám s dcérami, rozprávam sa s manželom, alebo dokonca čítam naozajstnú papierovú knihu, alebo umývam dlážku, ako z toho, že rolujem statusy a čítam, čo robia iní ľudia.“
 11. Nuda. Nemáte občas pocit, že na Facebooku to niekedy zíva prázdnotou? Súhlasilo by s vami až 37 % tínedžerov, ako to ukázal prieskum GlobalWebIndex.
 12. Tichá podpora narcizmu. Narcizmus je porucha osobnosti, ktorá môže mať až patologické prejavy. Podľa štúdie, ktorú ešte vlani zverejnil časopis Computers in Human Behavior, narcis chce prostredníctvom Facebooku strhnúť pozornosť na seba a nadobudnúť pocit vlastnej dôležitosti a výnimočnosti. To, že mu nie sú cudzie ani selfies, je pochopiteľné. Čo ak naša prítomnosť na Facebooku narcisov ešte viac udržiava v ich omyle?

Prečo na Facebooku ostať

Samozrejme, nie všetko je také čierne, ako sa zdá. Facebook má niekoľko nesporných výhod. Ale naozaj len niekoľko.

 1. Priateľom ľahko a rýchlo. Nemusíte vedieť e-mail, stačí len meno a priezvisko, niekedy náhoda – a objavíte aj svojho dávneho priateľa z detstva. Je to veľké plus – veď kto má po rokoch e-mail na spolužiaka zo základnej školy, keď spolu študovali ešte v dobe bez internetu?
 2. „Sociálna“ sieť. Napriek mnohým negatívam je Facebook ešte stále „sociálna“ sieť, ktorá môže pomôcť lepšej socializácii, zbližovaniu ľudí a pohodlnejšej komunikácii.
 3. Užitočné informácie. Stačí sa prehrabať balastom a môžete sa dozvedieť konečne aj čosi zaujímavé o svojich blízkych.

Nakoniec, je tu ešte jeden neoficiálny dôvod, pre ktorý na Facebooku ostať. Pokiaľ je tam aj fanúšikovská stránka Postoy-a, nesmiete na nej chýbať. A kým tam budeme my, buďte tam aj vy :-)

-md-

Ilustračné foto: flickr.com (licencia CC)

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo