Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
28. marec 2019

V rodisku zabaváča, ktorý sa môže stať ukrajinským prezidentom

Aj Ukrajinci volia cez víkend prezidenta, mnohí vidia poslednú nádej v komikovi, ktorý geniálne paroduje Porošenka.
V rodisku zabaváča, ktorý sa môže stať ukrajinským prezidentom

Populárny ukrajinský herec, komik a prezidentský kandidát Volodymyr Zelenskyj hovorí počas rozhovoru pre americkú tlačovú agentúru Associated Press v Kyjeve 6. februára 2019. FOTO TASR/AP

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol.Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Polnoc v centre hutníckeho mesta Krivý Roh v centrálnej Ukrajine. Biela para alebo dym uniká z kanálových poklopov, z drobivého betónového povrchu pred okrúhlou stavbou mohutného sovietskeho cirkusu stúpa táto beloba mohutne, ostro a melodicky sipí. Počas pracovných dní majú v noci otvorené len bary s hracími automatmi a shisha bar „Lama Room“, v ktorom sa ponárajú do hmly mladí ľudia s kapucňami.   

Povstanie alebo apokalypsa

Krivý Roh, 650 000 obyvateľov, je viac aglomeráciou ako mestom, je reťazou sovietskych sídlisk, ktoré sa ťahajú pozdĺž baní na železnú rudu vo forme zahnutého rohu – stadiaľ je názov mesta. Napriek svojej veľkosti Krivý Roh nie je ani hlavným mestom nejakej oblasti, oceliareň spadá pod ArcelorMittal a Krivbasská kotlina od nepa­mäti nevykonávala politickú moc.  

No teraz táto beznádejná krajina volí prezidenta. Mnoho Ukrajincov hovorí, že výsledok je irelevantný, pretože o pol roka prídu tak či tak nové voľby alebo povstanie alebo apokalypsa. Tí, ktorí napriek rozumu ešte v niečo dúfajú, do čela všetkých pries­kumov vyzdvihli komika.

Vladimír Zelenskyj, 41 rokov, je odtiaľto. Odhliadnuc od štyroch rokov v Mongolsku strávil Zelenskyj svoje významné roky v centrálnej mestskej štvrti „č. 95“: Býval v „Muravejniku“, neskorosovietskom rade šestnásť­poschodových panelákov, ktorý kvôli svojej hustote prirovnávajú k čínskemu múru. Učil sa na „Gymnáziu č. 95“, na ktoré chodila aj jeho manželka a ústrední aktéri jeho komediálnej úderky. Slávnym sa stal so šou, ktorá má rovnaký názov ako jeho produkčná firma: „Kvartál č. 95“. 

Na poludnie idem do „Gymnázia č. 95”. Štrnásť škôl obvodu skúša práve na kreatívnu súťaž, dookola sa obšmietajú žiačky v chrustích kostýmoch. Keď som sa objavil, prijímacia izba zastoná: takmer každý deň ruší nejaký televízny tím vyučovanie. Pretože som prvým zahraničným novinárom, zástupkyňa riaditeľky Valen­tína Petrovna mi poskytne prehliadku. Pozná „Vovu“, no nevyučovala ho. Ihneď trápne priznanie: kľúčová učiteľka možno budúceho prezidenta Ukrajiny sa po vypuknutí vojny presťahovala do nepriateľskej krajiny. Tatiana Iva­nov­na teraz vyučuje v Rusku, v Magadane. Bola ne­na­hraditeľná. Jej predmet, spev a hudba, už neexistuje.     

Gymnázium č. 95 má 790 žiakov, prevažne dievčat. Ako aj Zelenskyj, ktorý až v roku 2018 hral svoju prvú rolu po ukrajinsky, hovorí Krivý Roh po rusky. Po Majdane prešla táto škola na ukrajinčinu, všetky rozhovory, ktoré som v škole odpočul, sa však vedú po rusky.

Aj komik má svojho oligarchu

Valentína Petrovna mi ukáže nevykúrenú divadelnú sálu, tu exceloval dvanásťročný Zelenskyj v Gogoľovej „Ženbe“. V akej role, to už opäť zabudla. Spýta sa učiteľky, ktorá vtedy naštudovala túto divadelnú hru. „Jaičnica“, exekútora, povie stará kolegyňa vynervovane. A jedovato sa ma spýta: „Vy sa zaujímate len o Zelenského, nie o mňa?“ Vezme zväzok školských zošitov a demonštratívne odíde. 

Inak len hrdosť na superhviezdu. Popri akomkoľvek druhu výtvarného umenia Vova miloval angličtinu, dozvedám sa. Podľa Valentíny Petrovnej nikto nerátal s hereckou kariérou javiskovej jednoty: „Vedeli sme, že jeho otec to nepovolí. Vova preto študoval niečo kruté, medzinárodné právo.” Otec, vysokoškolský učiteľ kybernetiky a informatiky, prichádza na gymnázium, aby získaval budúcich študentov. Až keď videl, že eskamotérstvo nezhoršovalo študijný prospech jeho syna, povolil komediálnu kariéru. 

Inzercia

Na Gymnáziu č. 95 sa nepýtam, ako vidia vplyv oligarchu Kolomojského na Zelenského. To nie je žiadna otázka, druhá najväčšia televízna stanica na Ukrajine, Kolo­moj­s­kého „1+1“, vysiela Zelenského produkciu a masívne podporuje jeho kandidatúru. Už seriál „Sluha národa“ – takto sa teraz nazýva aj Zelenského strana – mohla slúžiť príprave kandidatúry.

Zelenskyj je geniálny parodista, jeho čísla o Porošenkovi ako o „jednoduchom cukrárovi“, ktorý chce žiť „ako biedny prezident“, si pozrelo na youtube desať miliónov sledovateľov. 

Paródia Porošenka v podaní Zelenského, ktorú na yuotube videlo desať miliónov divákov.

„Sluha národa“ je však urobený celkom neotesane, propagandisticky a naivne. Odkedy bola Kolomojského „Privatbank“ nútene poštátnená, má tento otvorený účet s prezidentom Porošenkom. Zvolením Zelenského môže len získať.

Sláva Ukrajine!

Obháňa má iná starosť: Zelenskyj, ktorého televízne seriály mali kedysi veľký úspech aj v Rusku, sa postavil v roku 2014 jednoznačne na stranu Ukrajiny a spolufinan­coval batalión na potlačenie odštiepenia v Donbasse. Ako kandidát sa teraz zasadzuje – ako mimochodom aj vtedajší vojnový lord Kolomojskij – za vyjednávania so separatistami a za návrat ukrajinských vojakov z oblasti separatistov. Spýtam sa Valentíny Ivanovnej: „Ako komik je zvyknutý na potlesk, ako politik nedostane žiaden. Bude dosť silný na to, aby udržal svoju líniu proti najväčšiemu odporu?“ Ona odpovie: „Ale on je zvyknutý na kritiku, mnohí odsúdili jeho paródie na rozličných prezidentov!“  

O vojne povie, že približne pätnásť otcov žiakov bolo a je na fronte, škola poslala vojakom listy a kresby a balíky a je naplánovaný spomienkový kútik. Keď sa vydám na cestu, vidím väčšie dievčatá v zelených vojenských nohaviciach cvičiť na súťaž. „Áno,“ vysvetľujú mi, „u nás sa neustále napodobňuje aj svetová vojna.“ 

Polnoc v štvrti č. 95. Park, v ktorom sa svojho času zabávala Zelenského banda, sa teraz volá „Park hrdinov protiteroristickej operácie“ a oproti gymnáziu, v „masävom a karaoke klube Broadway“, spievajú v karaoke skúsené mladé ženy. Najskôr „Demobilizáciu“, starú, rozvracačskú pieseň o láske z Ruska. Potom medzi gýčmi ďalšie vojnové piesne, ktoré až na hymnu Majdanu „Bojovník sveta, bojovník dobra“ sú všetky ruské a pochádzajú z Ruska. Aby azda nedošlo k nedorozumeniu, spievajúce dievčatá opakovane volajú navzájom: „Sláva Ukrajine!“ – „Sláva hrdinom!“

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok.
Naše kvalitné články vznikajú len vďaka podpore našich čitateľov.

Prosíme, vyjadrite nám svoju podporu aj finančne.
PRIDAJTE SA TERAZ K NAŠIM PODPOROVATEĽOM.


Ďakujeme!

Odporúčame