Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. marec 2019, 10:16

Šufliarsky svoje odpovede Kočnerovi označil za prejav slušnosti a profesionality

Šufliarsky svoje odpovede Kočnerovi označil za prejav slušnosti a profesionality

Peter Šufliarsky. FOTO TASR – Marko Erd

Matovič vyhlásil, že Šufliarsky si s obvineným Kočnerom vymenil za pol roka 430 SMS správ.

Líder hnutia OĽaNO Igor Matovič dnes dopoludnia vyhlásil, že Šufliarsky si v priebehu pol roka vymenil 430 SMS správ s už vtedy obvineným Mariánom Kočnerom. Sedem z nich aj zverejnil.

Matovič sa k tomuto kroku uchýlil v presvedčení, že verejný záujem stojí nad ochranou súkromia a ľudia si zaslúžia vedieť, kto je hlavou dozoru zákonnosti trestných konaní na Slovensku. Zároveň avizoval, že časom bude zverejnená celá komunikácia.

Šufliarsky a Marián K. sa podľa čiastočného prepisu SMS správ z druhej polovice roku 2017 bavili o voľbách, pocitoch a spomínal sa aj ich dlhý vzájomný rozhovor v aute.

„Peter Šufliarsky: Ok. Porozmyslam a ozvem sa... to s tymi volbami ako myslis? Marián K.: Poviem Ti osobne. Je to na dlhší rozbor. Peter Šufliarsky: Uz tusim, ze ma zahrnies tolkymi info... ze budem mat hlavybol... Marian K.: Nebudeš. Nejdem otvárať trezor. Chcem len pofilozofovať ako sa pre budúcnosť zbaviť pocitov dezilúzie, sklamania a bezmocnosti... Peter Šufliarsky: Tak to som si vydychol... Marian K.: V jednom 'Tvojom prípade' som už raz tieto pocity mal. Dodnes ma to trápi, že som Ťa lepšie nepočúval...Len som sa musel na vlastnej koži presvedčiť že pravdu si mal Ty. Marián K.: Pamätáš si na náš dlhý rozhovor (cca 2 hod.) v aute?“ uvádza sa v čiastočnom prepise.

Matovič je presvedčený, že Kočner sa dostal za mreže nie vďaka, ale napriek vôli Šufliarskeho. „Objednávatelia vraždy Jána Kuciaka nie sú za mrežami vďaka Šufliarskemu a Jaromírovi Čižnárovi, ale napriek im,“ odkázal šéf OĽaNO a Čižnára vyzval, aby čím skôr Šufliarskeho odvolal, keďže o tejto komunikácii vie. „Šufliarsky je človek, ktorý buď koná nadprácu v prospech niekoho, alebo tak, že nakoniec ľudia podozriví z ťažkých zločinov sa vyhnú trestu. Zabezpečí chod dejín na prokuratúre tak, že sa nepostavia pred súd. Je to škodná na piedestáli prokuratúry,“ podčiarkol.

Šufliarsky podľa Matoviča kryl Mariána Kočnera až do momentu vraždy Kuciaka a Martiny Kušnírovej, keď cúvol. A keď to Marián Kočner zistil, mal si v júni 2018 objednať Šufliarskeho vraždu z pomsty, vraví Matovič.

Šufliarsky: Bol to prejav slušnosti

Prvý námestník generálneho prokurátora Šufliarsky dnes oznámil, že zverejní SMS správy medzi ním a podnikateľom Kočnerom. Potvrdil, že si písali od januára do júla 2017. Šufliarsky svoje odpovede označil za prejav slušnosti a profesionality.

"Ak prejav slušnosti a profesionality v komunikácii s M. K., ale aj inými osobami, ktoré ma denne kontaktujú rôznou formou a rôznym spôsobom, je chybou, tak som spravil chybu. Ospravedlňujem sa za ňu svojim kolegom, odbornej a laickej verejnosti," povedal Šufliarsky.

Rozhodol sa, že komunikáciu zverejní napriek tomu, že to môže sťažiť alebo zmariť objasnenie motívu jeho vraždy viacerými páchateľmi. Šufliarsky udelí osobe, ktorá o komunikáciu požiada, súhlas na jej zverejnenie.

Komunikáciu s Marianom Kočnerom označil za dôkaz v trestnej veci prípravy jeho likvidácie. "Žiadnym spôsobom nesúvisí so skutkom usmrtenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej," zdôraznil s tým, že všetci by mali spozornieť, ak je pripravovaná fyzická likvidácia prokurátora. "Ide o zásah do nezávislosti, zákonnosti nielen konkrétnej osoby, ale aj zásah do fungovania inštitúcie samotnej," vyjadril sa.

Šufliarsky poukázal na to, že tí, ktorí spomínanou komunikáciou v súčasnosti disponujú, ju majú nelegálne z dôvodu úniku z vyšetrovacieho spisu. "V snahe zdiskreditovať ma flagrantným spôsobom porušujú zákony tohto štátu," uviedol s tým, že ich nezastaví, ale bude bojovať.

Inzercia

Tvrdí, že niektorí z nich pri presadzovaní svojich osobných záujmov hrajú politické hry. Komunikáciu sa rozhodol zverejniť aj preto, lebo sa do nich nechce zapojiť.

Matovičovi sa vraj vyhrážali

Opozičný poslanec Matovič pripúšťa, že to bol možno jeden z jeho posledných brífingov v politike. „Včera večer som dostal tri SMS, ktoré ma dosť výrazne vyzývali k tomu, aby som komunikáciu medzi Šufliarskym a Mariánom K. nezverejňoval. Píše sa v nich: Nerob to, existuje nahrávka tvojho rozhovoru s Kočnerom, pochová ťa to,“ citoval Matovič, ktorý z organizovania týchto správ podozrieva práve Šufliarskeho.

Politik priznal, že sa s ním stretol v roku 2010, keď mu Marián Kočner zavolal, že má pre neho dôležitú informáciu o tom, čo naňho pripravuje Richard Sulík.

„Vtedy som o ňom veľa nevedel. Stretli sme sa, o Sulíkovi mi hovoril, že si vybavoval u vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku trestné stíhanie voči mne. Ja som sa poďakoval, o čom ďalej sme sa bavili, sám neviem. Ak to majú, nech to zverejnia. Moji voliči vyrieknu ortieľ,“ dodal Matovič.

Čižnár to rieši

Generálny prokurátor Jaromír Čižnár tvrdí, že sa zaoberá komunikáciou svojho prvého námestníka Petra Šufliarskeho a obvineného Mariána Kočnera.

Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. S dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry sa podľa jej slov Čižnár stretol v stredu, stretnutie pokračuje aj vo štvrtok.

„Dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá,“ uviedla Predajňová.

Dodala, že prípadné rozhodnutie vo veci prvého námestníka je zo zákona podmienené predchádzajúcim vyjadrením Rady prokurátorov SR, ktorá musí byť k tomu zvolaná.

 

 

 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Ceny ropy uprostred týždňa prudko vzrástli a dostali sa najvyššie od začiatku marca. Podporil ich výrazný pokles ropných rezerv v USA a oslabenie dolára. Rýchlo pribúdajúce nové prípady ochorenia COVID-19 však zvyšujú obavy investorov, čo sa týka vyhliadok dopytu. (TASR)

pred 7 hodinami

New York zriadi kontrolné stanovištia na kľúčových vjazdoch do mesta. Cieľom je zaistiť dodržiavanie štátnych epidemiologických opatrení cestujúcimi, informoval primátor Bill de Blasio. Cestujúci z 35 amerických štátov vrátane Floridy či Texasu sa po príchode do štátu New York musia podrobiť dvojtýždňovej karanténe. (TASR)

pred 8 hodinami

„Rozhodujúcim faktorom, ktorý ovplyvní to, či sa dajú ľudia zaočkovať proti koronavírusu, bude spôsob, akým sa téma komunikuje. Treba poukázať na účinnosť vakcíny a riziká jej odmietnutia. A už teraz sa diskutuje aj o obmedzeniach pre tých, ktorí sa zaočkovať nedajú,“ hovorí infektológ Pavol Jarčuška.

pred 9 hodinami

Francúzska prokuratúra otvorila v stredu vyšetrovanie výbuchu v libanonskej metropole Bejrút po tom, čo pri ňom utrpelo zranenia 21 francúzskych občanov. Prokuratúra prípad vyšetruje ako „neúmyselné zranenie“. Hlavný parížsky prokurátor Rémy Heitz uviedol, že prokuratúra využije svoju právomoc vyšetrovať činy, ku ktorým došlo v zahraničí. (TASR)

pred 11 hodinami

Šéf poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczynski oznámil personálne zmeny vo vládnom kabinete a zrušenie niektorých ministerstiev. K zmenám by mohlo dôjsť v septembri alebo začiatkom októbra, povedal Kaczynski pre poľskú tlačovú agentúru PAP. „Jedna vec je teraz istá. Zmeny sa netýkajú postu premiéra, ktorým zostáva Mateusz Morawiecki,“ povedal. Konkrétne zmeny Kaczynski bezprostredne odmietol komentovať. (TASR)

pred 12 hodinami

Smer začal zbierať podpisy na zvolanie mimoriadnej schôdze  v súvislosti s otázkami, prečo štát nevyužil predkupné právo pri predaji akcií Východoslovenskej energetiky (VSE). Podľa slov šéfa strany Roberta Fica sú pripravení pýtať sa otázky na najbližšej schôdzi parlamentu podpredsedu vlády a ministra hospodárstva Richarda Sulíka. (TASR)