Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. 03. 2019, 09:21

Parlamentná debata o Istanbulskom dohovore bude pokračovať v piatok

Parlamentná debata o Istanbulskom dohovore bude pokračovať v piatok

Poslanec SNS Jaroslav Paška. FOTO TASR – Martin Baumann

Šéf Smeru Robert Fico očakáva, že návrh na zastavenie Istanbulského dohovoru získa širokú podporu.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol. Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Poslanci parlamentu sa celý štvrtok venovali tzv. Istanbulskému dohovoru. Návrh uznesenia z dielne SNS, ktorým má parlament požiadať vládu o zastavenie jeho ratifikácie, vyvolal veľký záujem členov snemovne.

Do písomnej časti rozpravy sa ich prihlásilo 15, do následnej ústnej v závere tretieho rokovacieho dňa ďalších deväť. Debata tak bude pokračovať aj v piatok.

Zastavenie ratifikácie okrem SNS podporuje aj Smer-SD, aj značná časť opozície.

Návrh uznesenia z dielne SNS žiada vládu, aby nepokračovala v procese smerujúcom k ratifikácii Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a boji proti nemu (tzv. Istanbulský dohovor). 

Tento bod navrhol zaradiť do programu aktuálnej schôdze poslanec SNS Jaroslav Paška v utorok tesne pred začiatkom schôdze. Ľudskoprávny výbor paralmentu však v stredu tento návrh uznesenia nepodporil. 

Paška preto dnes na začiatku rokovacieho dňa prišiel s pozmeňovacím návrhom, v rámci ktorého chce do pôvodného uznesenia dostať vetu, aby vláda oznámila Rade Európy, že sa nestaneme zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru.  

Opozičný poslanec Martin Poliačik kritizoval Paškov návrh. „Dúfam, že vláda nepodnikne kroky, ktoré spôsobia hanbu Slovenskej republike v zahraničí,“ uviedol s tým, že sa vytĺka politický kapitál z toho, že niekto si nevie prečítať definíciu.

Návrh uznesenia kritizovala aj poslankyňa OĽaNO Anna Verešová, ktorá ho tiež na výbore nepodporila. „Návrh nám nebol dostatočne odôvodnený. Nevieme, či predstavuje naozaj stop Istanbulskému dohovoru,“ povedala. 

Podľa Verešovej sa SNS iba hrá na to, že ide dohovor zastaviť a na skutočné zastavenie treba požiadať Radu Európy, aby vzala späť náš podpis spod dohovoru. Slovensko síce za vlády Ivety Radičovej dohovor podpísalo, ale parlament ho stále neratifikoval. 

Predseda Aliancie za rodinu Anton Chromík sa pre Postoj vyjadril, že ak Národná rada SR uznesením poverí vládu, aby oznámila Rade Európy, že sa nehodláme stať zmluvnou stranou Istanbulského dohovoru, bude to právnym vyjadrením „späťvzatia podpisu“ a v konečnom dôsledku by znamenalo definitívne ukončenie ratifikácie tohto dohovoru zo strany Slovenska.

Verešová tiež čítala v pléne právnu analýzu Istanbulského dohovoru, ktorú vypracoval ešte pred rokmi exminister spravodlivosti Daniel Lipšic. Do rozpravy sa prihlásilo viacero poslancov. 

Poslanec Sme rodina Peter Pčolinský vyhlásil, že ak sa poslanci SNS dohodnú na pozmeňujúcom návrhu, na základe ktorého by sa už žiadna vláda nemohla vrátiť k Istanbulskému dohovoru, mal by podporu poslancov Sme rodina. 

Šéf Smeru-SD Robert Fico očakáva, že návrh získa v pléne Národnej rady širokú podporu. "Návrh bol podaný na základe dohôd z Koaličnej rady. Myslím si, že aj tento návrh dostane veľkú väčšinu v pléne," povedal dnes na tlačovej konferencii v parlamente Fico.

Istanbulský dohovor by nemal podľa predsedu Smeru spôsobiť v koalícii problémy. Fico hovorí, že uznesenie, ktoré má smerovať k zastaveniu ratifikácie dohovoru, predložila SNS po dohode v koalícii. 

Napätie už v minulosti

Dohovor spôsobil v minulosti napätie v koalícii. Vtedajšia ministerka spravodlivosti z Mosta-Híd Lucia Žitňanská ho presadzovala, SNS ho odmietala a vyhlásila, že chce, aby Slovensko vzalo svoj podpis spod dohovoru späť. 

Podľa národniarov by dokument mohol vytvoriť cestu registrovaným partnerstvám homosexuálov. SNS zároveň vyhlasovala, že je za ochranu žien a nemieni tolerovať násilie na nich páchané.

Vtedajší premiér Robert Fico pred rokom vo februári vyhlásil, že nedá súhlas, aby vláda predložila Istanbulský dohovor na ratifikáciu, pokiaľ budú existovať legitímne a zjavné rozpory medzi jeho obsahom a ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy. Fico to uviedol s tým, že ide o spoločné stanovisko všetkých troch strán vládnej koalície.

Poslanci Európskeho parlamentu následne v marci 2018 vyzvali členské štáty EÚ, ktoré ešte dohovor neratifikovali, aby tak čo najrýchlejšie urobili. Výzva sa týkala aj Slovenska.

Ďakujeme, že ste si prečítali tento článok.
Naše kvalitné články vznikajú len vďaka podpore našich čitateľov.

Prosíme, vyjadrite nám vašu podporu aj finančne.
PRIDAJTE SA TERAZ K NAŠIM PODPOROVATEĽOM.


Ďakujeme!

Odporúčame