Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
09. február 2015

Aktívni katolíci tvoria menšinu, ukázalo neúspešné referendum

Z neúspešného referenda vyplývajú pre Katolícku cirkev dva jednoduché závery. Jeden poteší, druhý znepokojí. kriz.jpg Aliancia za rodinu a Konferencia biskupov Slovenska (KBS) počas referendovej kampane zdôrazňovali, že nejde o náboženskú, ale občiansku iniciatívu. Ne...

Aktívni katolíci tvoria menšinu, ukázalo neúspešné referendum

Z neúspešného referenda vyplývajú pre Katolícku cirkev dva jednoduché závery. Jeden poteší, druhý znepokojí.

Aliancia za rodinu a Konferencia biskupov Slovenska (KBS) počas referendovej kampane zdôrazňovali, že nejde o náboženskú, ale občiansku iniciatívu. Neúspešne. Tvrdenie, že sa ho zúčastnili najmä veriaci ľudia, síce nemožno oprieť o tvrdé dáta, ale asi nebude ďaleko od pravdy.

Znepokojujúci záver: Väčšina katolíkov ignorovala výzvu biskupov

Pohľad na výsledky referenda podľa krajov napovie veľa. Najvyššia účasť, ktorá pritom činila len 32,31 %, bola v Prešovskom kraji. Teda v regióne s vysokým podielom gréckokatolíckych veriacich. Práve prešovský arcibiskup Ján Babjak sa zo slovenských biskupov najvýraznejšie angažoval v predreferendovej kampani. Druhú najvyššiu účasť (29,87 %) zaznamenal Žilinský kraj s tradičnými katolíckymi regiónmi Orava a Kysuce.

Katolícka cirkev sa úplne prirodzene usilovala, aby referendum bolo úspešné. Nejde len o pastiersky list KBS vyzývajúci k účasti a hlasovaniu 3x áno. Ten bol len špičkou ľadovca. Obrovské množstvo iniciatív sa odohrávalo na farskej úrovni: novény, adorácie, diskusie...

Napriek týmto snaženiam k referendovým urnám pristúpilo necelých 950 000 voličov. Nie je to málo, ale prezentovať takúto účasť za úspech, znamená zakrývať si oči pred pravdou.

"Aj keď 950 000 ľudí, ktorí merali cestu do referendových miestností nie je málo, tváriť sa, že je to úspech, znamená zakrývať si oči pred pravdou."

Zdieľať

Koľko katolíkov vypočulo hlas svojich biskupov hlasovať 3x áno? Z 3 554 148 veriacich, ktorí sa pri sčítaní obyvateľstva v roku 2011 prihlásili k rímskokatolíckemu alebo gréckokatolíckemu vierovyznaniu, prišlo hlasovať možno okolo 850 000 ľudí. Od celkového počtu hlasujúcich je totiž potrebné odpočítať tých, ktorí síce prišli, ale hlasovali „nie“ alebo vhodili neplatné lístky (od 50 000 do 90 000 ľudí pri jednotlivých otázkach). Odpočítať je potrebné aj ťažko spočítateľnú skupinu, ktorá síce hlasovala 3x áno, ale nehlási sa ku katolíckej viere.       

„Referendum o cirkvi“, ako niektorí označovali referendum o ochrane rodiny, bolo neúspešné. Je čas na analýzu a zamyslenie, čo vo svojom vyhlásení konštatuje aj KBS.

Inzercia

Pozitívny záver: Je na kom stavať

Referendum možno interpretovať aj ako sčítanie aktívnych katolíkov. Ukázalo sa, že na Slovensku tvoria výraznú menšinu. Nie je to šokujúce zistenie. Len potvrdenie toho, že sa postupne približujeme situácii na Západe.

K téme
Marek Michalčík: Zmarené referendum s potenciálom
Lukáš Obšitník: Po referende

Zdieľať

Aj u nás došlo na slová kardinála Josepha Ratzingera z roku 1996: „Asi by sme mali opustiť predstavu o všeľudovej cirkvi. Možno stojí pred nami inak usporiadaná nová epocha cirkevných dejín, v ktorej bude stáť kresťanstvo opäť v znamení horčičného zrnka, v zdanlivo bezvýznamných malých skupinách, ktoré však budú intenzívne vystupovať proti zlu a do života vnášať dobro; uvádzať doň Boha“ (Soľ zeme, SSV 1997, s. 15).

Pozitívny poznatok z neúspešného referenda hovorí, že praktizujúci katolík nerovná sa starý človek. Angažovanie sa tisícok mladých ľudí a rodín ukazuje, že slovenský katolicizmus má aj svoju vitálnu – doteraz možno nepoznanú – tvár.

Byť horčičným zrnkom nie je zlé. Naopak, je to evanjeliové. Lebo zo zrnka môže vyrásť nový strom.

Imrich Gazda

Foto: facebook.com/Národné stretnutie mládeže P15

Odporúčame

Modlili sme sa s poslancami. Aj za referendum

Modlili sme sa s poslancami. Aj za referendum

Štvrtok, 12.15, parlamentná zasadačka č. 183. Každú chvíľu sa má začať 56. modlitebné stretnutie poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Miestnosť je takmer úplne prázdna. _dsc5024.jpg Iniciátor spoločného modlenia poslancov Jozef Mikloško sleduje hodinky. „Dnes...

Zmarené referendum s potenciálom

Zmarené referendum s potenciálom

Na podrobnú analýzu toho, čo sa v sobotu stalo, je ešte priskoro. Ale už dnes sú zrejmé niektoré zistenia. O stave spoločnosti vypovedá nielen výsledok samotného referenda, ale aj to, čo mu predchádzalo. 66.jpg Možno povedať, že v dejinách Slovenska ide o druhé zmaren...

Po referende

Po referende

Úspešne vysvetliť, že je potrebné obhajovať aj samozrejmé veci, ako je rodina, je nesmierne náročné. Aj takto sa dá zhodnotiť ukončené referendum. 171a.jpg Hlasovania sa zúčastnilo 21,4 percenta voličov, čo je výrazne menej, ako sa čakalo. Hoci sa stále opakujú tvrden...