Danko tlačí na voľby, ale Ficovi s Bugárom nič neriešia

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Danko tlačí na voľby, ale Ficovi s Bugárom nič neriešia

Foto: TASR/Pavol Zachar

Rozbiť vládu bez silnej zrozumiteľnej témy nedáva logiku.

Bez našich podporovateľov by tento článok nevznikol.Viac ako dve tretiny našich darcov nás podporujú pravidelne.

>>PRIDAJTE SA AJ VY.<<

Frekvencia slova predčasné voľby sa v ostatných dňoch zvyšuje. Šéf SNS Andrej Danko už týždne kuloárne vysiela signály, že by sa mu takýto scenár páčil, a týmto smerom aj vyhrocuje atmosféru v koalícii.

Pri predkladaní návrhov obchádza koaličné mechanizmy a spor o zmluvu s USA o modernizácii vojenských letísk ženie na hranu. Touto stratégiou sa mu aj inak zdržanlivého premiéra Pellegriniho podarilo dotlačiť k vyjadreniu, v ktorom možnosť predčasných volieb pripustil.

Lenže to je tak všetko.

Predčasné voľby by sa viacerým aktérom na politickej scéne určite páčili. Už len preto, že by mohli skomplikovať situáciu novým či formujúcim sa subjektom. Napríklad novej strane Andreja Kisku alebo novej národnej strane, možno aj s Harabinom na čele, ktorá by určite výdatne lovila i medzi voličmi SNS. Dospieť k nim však je zložitejšie, ako sa na prvý pohľad zdá.

V tejto chvíli k nim vedú len dve cesty.

Prvá je konsenzuálna. Koaličné strany sa dohodnú, že už to ďalej spolu nedokážu ťahať, a navrhnú skrátenie volebného obdobia. Opozícia by poslanecké hlasy potrebné na prijatie takéhoto ústavného zákona určite dodala.

Problémom však je, ako takýto kolaps bez silnej témy a konfliktu zdôvodniť voličom. Aký signál by im vládne strany takto vyslali? Jediný: Prepáčte, stále síce máme v parlamente väčšinu, ale už nám to spolu neklape, nezvládame ani bežnú prevádzku, sme jednoducho v koncoch a v rozklade. Ale vo voľbách nás určite voľte, po nich bude všetko inak.

Nezdá sa veľmi pravdepodobné, že starí harcovníci ako Fico a Bugár sa pohrnú do takejto demonštrácie slabosti.

Odísť z vlády bez silnej témy nedáva pre Danka zmysel. Zdieľať

Druhou možnosťou je, že niektorá z koaličných strán vyvolá konflikt a z vlády odíde. Pričom tento scenár ešte nemusí zaručene viesť k predčasným voľbám, keďže sa v parlamente nemusí nájsť deväťdesiat hlasov na skrátenie volebného obdobia.

Pre Andreja Danka dáva, samozrejme, istú logiku opustiť vládu kvôli zmluve s USA o letiskách. Pred svojimi voličmi by si to dokázal obhájiť, možno by ich na tom vedel aj mobilizovať. Opäť je však len málo pravdepodobné, že Robert Fico by mu takúto príležitosť ponúkol a tento spor eskaloval až do krajnosti. Smer by tým rozhodne viac stratil, ako získal. A odísť z vlády bez silnej témy nedáva pre Danka zmysel.

Iste, ešte je tu možnosť, že kvôli odmietnutiu amerických peňazí na modernizáciu letísk by z vlády odišiel Most. V takomto prípade však platí to isté, čo pri Smere. Takémuto Bugárovmu kroku by možno zopár ľudí v Bratislave zatlieskalo, ale tí by aj tak Mostu vo voľbách hlas už nedali. Pre maďarských voličov Mosta táto téma má len minimálny emocionálny náboj a ak by bugárovci kvôli nej odišli z vlády, väčšina z nich by tomuto kroku nerozumela a ani by ho neocenila.

Predčasné voľby sa túto jar ešte zrejme budú skloňovať viackrát. Andrej Danko môže tlačiť na pílu, ale kľúč k nim majú Smer a Robert Fico. Pre jeho stranu však v tejto chvíli nič neriešia. Aj Béla Bugár dobre vie, že dobrú šancu na odchod z vlády premeškal a teraz je pre neho už najlepšie vydržať do konca.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo