Zasadala koaličná rada, začala sa schôdza parlamentu (aktualizujeme)

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zasadala koaličná rada, začala sa schôdza parlamentu (aktualizujeme)

Rokovacia miestnosť počas zasadnutia 43. schôdze Národnej rady Slovenskej republiky v Bratislave 26. marca 2019. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Premiér Peter Pellegrini predčasné voľby nateraz vylučuje.

19.03 – Opatrenia proti zneužívaniu vojenských uniforiem, nový typ záchraniek na prepravu pacientov a zmeny pre trh s tabakovými výrobkami ukončili prvý rokovací deň 43. schôdze Národnej rady SR. O návrhoch majú rozhodnúť poslanci v stredu hlasovaním, keď poslancov okrem iného čakajú zmeny pri výbere kandidátov na európskeho prokurátora.

Za neoprávnené používanie vojenských uniforiem a označenia Ozbrojených síl SR by mali po novom hroziť sankcie až do výšky 500 eur. Počíta s tým novela zákona o ozbrojených silách. Opatrením ministerstvo obrany reaguje na problém s extrémistickými polovojenskými organizáciami.

Nový typ ambulancie zdravotnej záchrannej služby, ktorá má slúžiť na prepravu pacientov, zavádza novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti. Návrh predložilo ministerstvo zdravotníctva.

Poslanci rokovali aj o zmenách pre trh s tabakovými výrobkami. Tento trh by mal byť pod väčším drobnohľadom. Zabezpečiť to má novela zákona o výrobe, označovaní a predaji tabakových výrobkov. Návrhy prešli poslanci takmer bez diskusie.

Do lavíc sa vrátia v stredu, keď ich okrem iného čaká návrh zákona o výbere kandidátov na funkciu európskeho prokurátora a európskeho delegovaného prokurátora v Európskej prokuratúre. Ten by mal vypustiť pri výbere kandidátov na funkciu európskeho prokurátora vekové obmedzenie 40 rokov. 

17.15 – Poslanci posunuli do druhého čítania návrh zákona, ktorým sa upravuje pomocou prechodných ustanovení viacero zákonov pre prípad tvrdého brexitu. Za návrh hlasovalo 139 zo 140 prítomných poslancov, jeden nehlasoval.

Na tzv. lex brexit bolo schválené skrátené legislatívne konanie. Druhé a tretie čítanie návrhu zákona sa teda uskutoční ešte na súčasnej 43. schôdzi parlamentu. Prerokúvať v druhom čítaní by sa mal návrh v stredu o 14. hodine.

Zámerom bolo prijať potrebné opatrenia, ktoré SR pripravia na túto situáciu a minimalizujú aspoň niektoré bezprostredne hroziace negatívne dosahy. Opatrenia k tvrdému brexitu sa však stanú účinné len vtedy, ak bude jasné, že Británia vystupuje z Únie bez dohody.

16.10 – Predseda Smeru-SD Robert Fico nevidí absolútne žiadny dôvod na predčasné voľby. Je podľa neho zodpovednou politikou ísť ďalej. Zdôrazňuje, že koalícia je funkčná. Vyhlásil to Fico na tlačovej konferencii po rokovaní koaličnej rady (viac tu).


Poslanec Robert Fico prichádza na tlačovú konferenciu šéfov poslaneckých klubov koaličných strán. Foto – TASR/Jakub Kotian

14.59 – Národná rada SR sa bude na aktuálnej schôdzi zaoberať Dohovorom Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu a o boji proti nemu, tzv. Istanbulským dohovorom. Slovensko dohovor ešte neratifikovalo (viac tu).

14.35 – Zákon, ktorý upravuje legislatívu v prípade tvrdého brexitu, prerokujú v zrýchlenom režime. Druhé a tretie čítanie návrhu zákona sa teda uskutoční ešte na súčasnej 43. schôdzi parlamentu.

Zámerom je prijať potrebné opatrenia, ktoré SR pripravia na situáciu, ak by nastal tvrdý brexit, a minimalizujú aspoň niektoré bezprostredne hroziace negatívne dosahy.

14.15 – Definitívne hlasovanie o opätovnom zavedení práva na odpoveď pre politikov sa odsúva. Návrh z dielne Smeru-SD je totiž jedným zo 17 bodov, ktoré vládna koalícia presunula na májové rokovanie.

14.02 – Parlament má nového poslanca. Po odchode Michala Bagačku z parlamentu nastúpil na jeho miesto náhradník Milan Mojš (obaja Smer-SD). V úvode 43. schôdze zložil ústavou predpísaný sľub a ujal sa mandátu. Bagačka odišiel z parlamentu preto, lebo sa stal štátnym tajomníkom ministerstva vnútra. 


Nový poslanec parlamentu Milan Mojš, ktorý nahradil Michala Bagačku (obaja Smer-SD), počas poslaneckého sľubu. Foto – TASR/Pavel Neubauer

13.50 – Ekonomické a sociálne návrhy z dielne SNS, Smeru-SD a Mosta-Híd sa presúvajú na májové plénum. Rozhodli o tom poslanci na návrh týchto troch poslaneckých klubov. Dovedna ide o 16 bodov programu.

Medzi odsunutými bodmi je návrh na zníženie dane z príjmu právnických osôb, zavedenie 10-percentnej dane na potraviny, zrušenie koncesionárskych poplatkov, ale aj zmena atómového zákona či zrušenie poplatku za zmenu priezviska po uzavretí manželstva.

Na máj sa presúvajú aj návrhy, ako je zvýšenie nezdaniteľnej časti základu dane, ako aj zníženie odvodu do rezervného fondu solidarity o štyri percentuálne body v prípade zamestnávateľa, SZČO a dobrovoľne poistenej osoby.

13.45 – Parlament nebude voliť kandidátov na ústavných sudcov skôr, ako má v pláne. Plénum totiž odmietlo návrh Ondreja Dostála z klubu SaS, aby sa volilo už 27. marca, a nie až 3. apríla.

Dostál poukázal na to, že Ústavný súd SR je paralyzovaný od 16. februára, keď odišlo deväť z 13 ústavných sudcov. „Nič vecné nebráni prerokovaniu a voľbe už v tomto termíne,“ povedal Dostál, podľa ktorého by politikárčenie koalície nemalo brániť skoršiemu hlasovaniu.

13.40 – Podpredseda parlamentu Martin Glváč (Smer-SD) nebude čeliť odvolávaniu z funkcie a výboru. Rozhodlo o tom plénum, ktoré odmietlo návrhy opozičných poslancov Miroslava Beblavého a Eduarda Hegera.

Heger chcel, aby Glváča odvolali aj z výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. „Ak chceme byť skutočne európska krajina, nemôžeme tolerovať, aby v takejto funkcii bol človek spojený s ľuďmi, obvinenými z vraždy novinára,“ povedal Beblavý. Heger svoj návrh odôvodnil tým, že výbor rokuje o tajných informáciách.

13.33 – Predseda Spolu Miroslav Beblavý aj poslanec OĽaNO Eduard Heger navrhli v parlamente odvolanie jeho podpredsedu Martina Glváča. Dôvodom sú jeho kontakty s Mariánom Kočnerom. Informoval Denník N.

13.23 – Lídri vládnych strán na koaličnej rade nehovorili o predčasných parlamentných voľbách. Novinárom to povedal predseda vlády Peter Pellegrini s tým, že takýto scenár nateraz vylučuje.

Podľa šéfa Smeru-SD Roberta Fica sa partneri dohodli na postupe, pokiaľ ide o priebeh aktuálnej schôdze NR SR. „Parlament je plne funkčný, ideme schvaľovať zákony,“ deklaroval Fico.

Pellegrini zároveň avizuje, že rokovania koalície budú ešte pokračovať. „Dnes ešte nemá nikto z nás oprávnenie informovať o záveroch Koaličnej rady. Tém, ktoré sú na stole, je veľa. Výsledky sú staré otvorené, netlačte ma do nejakého vyjadrenia,“ povedal Pellegrini.

13.15 – Poslanci Národnej rady SR otvorili 43. schôdzu parlamentu minútou ticha za obete leteckej tragédie, pri ktorej zahynula manželka a deti poslanca SNS Antona Hrnka (SNS).

Na schôdzi čaká poslancov okrem iného ďalšia voľba kandidátov na ústavných sudcov. Voliť by mali podľa programu 3. apríla podvečer, diskusia k voľbe sa má začať v ten istý deň ráno.

12.25 – Koaličná rada sa skončila, ale jej výsledok zatiaľ nie je známy, informoval Denník N.

11.35 – Podpredseda SNS Jaroslav Paška tvrdí, že nepočul o tom, že by jeho strana mala záujem na predčasných voľbách. „Nič také som nepočul,“ povedal novinárom s tým, že vidí priestor na rokovania. Podobný názor má Eva Antošová (SNS). Povedala, že SNS za určitých podmienok môže vo vláde zostať. 


Podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová počas dnešnej schôdze. Foto – TASR/Pavel Neubauer

Koaličná rada sa zišla v utorok ráno, po pár hodinách rokovanie prerušili, zasadalo poslanecké grémium a potom má koalícia v rokovaní pokračovať. Lídri, ktorí Smer-SD, SNS a Most-Híd na zasadnutí zastupujú, nateraz informácie neposkytujú.

V koalícii je napätie pre návrhy z dielne SNS aj pre Dohodu o obrannej spolupráci s USA. SNS dohodu s Američanmi odmieta, zvyšok koalície hovorí, že by sa o nej rokovať malo, a že ešte nie je dohodnutý finálny text.

Premiér Peter Pellegrini (Smer-SD) aj v súvislosti s dohodou s USA povedal, že sa mu prestáva páčiť, ako sa vláda odkláňa od svojich priorít a nerieši problémy, ktoré Slovensko skutočne trápia. Pripustil aj možnosť predčasných volieb.

SNS mu odkázala, že je premiérom iba náhodou a že ak považuje predčasné voľby za jediné riešenie, podporia ho. Most-Híd zdôrazňuje potrebu rokovaní.

Koalícia má hovoriť aj o voľbe kandidátov na ústavných sudcov, ktorých má voliť parlament na začínajúcej sa schôdzi. Vládne strany zatiaľ dohodu na menách nemajú, otázny je aj spôsob voľby, teda či bude tajná alebo verejná.

Peter Pčolinský zo Sme rodina po grémiu uviedol, že koalícia sa podľa neho nedohodla na ničom. Ani na tom, že by sa návrhy SNS presunuli na inú schôdzu, ani na voľbe kandidátov na ústavných sudcov.

To potvrdili aj Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) a Veronika Remišová (OĽaNO). V súvislosti s voľbou kandidátov na ústavných sudcov Remišová uviedla, že podľa nej čaká koalícia na to, kto bude zvolený za prezidenta SR.

Na koalícii podľa poslankýň vidno, že nevedia spolu vládnuť, a bolo by dobré, aby boli predčasné voľby. „Koalícia nefunguje a takéto škriepky neprospievajú Slovensku. Nevedia spolu vládnuť a tak najlepšie je, aby to trápenie skončili,“ povedala Remišová.

Ďuriš Nicholsonová sa nazdáva, že k predčasným voľbám napokon dôjde, hoci koalícia hrá divadlo. 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo