Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
08. február 2015

Po referende

Úspešne vysvetliť, že je potrebné obhajovať aj samozrejmé veci, ako je rodina, je nesmierne náročné. Aj takto sa dá zhodnotiť ukončené referendum. 171a.jpg Hlasovania sa zúčastnilo 21,4 percenta voličov, čo je výrazne menej, ako sa čakalo. Hoci sa stále opakujú tvrden...

Po referende

Úspešne vysvetliť, že je potrebné obhajovať aj samozrejmé veci, ako je rodina, je nesmierne náročné. Aj takto sa dá zhodnotiť ukončené referendum.

Hlasovania sa zúčastnilo 21,4 percenta voličov, čo je výrazne menej, ako sa čakalo. Hoci sa stále opakujú tvrdenia o „nepatričnosti“ či „nezmyselnosti“ referendových otázok, boli úplne legitímne. Takmer všetky západné štáty už majú uzákonené manželstvá rovnakopohlavných párov, ako aj adopcie detí (čo má vážne dôsledky hlavne pre deti samotné). Keďže žijeme v spoločnom politicko-kultúrnom priestore, tento vývoj sa nás bytostne dotýka. Referendum bolo teda iba reakciou na toto dianie a jeho otázky boli relevantné.

Problémom je skôr to, že veľkú časť spoločnosti sa nepodarilo presvedčiť o ich dôležitosti. No nie v zmysle, že by nezúčastneným voličom na referendových témach nezáležalo, ako sa to teraz interpretuje. Prieskumy verejnej mienky hovoria jasne: väčšina Slovákov s požiadavkami referenda súhlasí. Skôr ide o to, že sa ich nepodarilo presvedčiť, prečo je o tom potrebné hlasovať.

"Väčšina Slovákov s požiadavkami referenda súhlasí. Skôr ide o to, že sa ich nepodarilo presvedčiť, prečo je o tom potrebné hlasovať."

Zdieľať

Nízka účasť má niekoľko vysvetlení. Nespojenie referenda s komunálnymi voľbami. Odmietnutie referendovej kampane vo všetkých najsledovanejších médiách znásobené vytrvalou antikampaňou. Výzvy mnohých politikov a verejne známych osobností na neúčasť v referende.

Inzercia

Okrem týchto vonkajších dôvodov treba kriticky pomenovať aj dôvody vnútorné. Mnoho kresťanov nie je ochotných verejne sa prihlásiť k svojim hodnotám. Ovplyvniť ich nedokážu ani cirkevní predstavitelia. Analýzu si vyžaduje aj (ne)správnosť jednotlivých krokov iniciátorov a podporovateľov referenda. Ak by sa viac vysvetľovalo a nepostupovalo tak konfrontačne, ako sa to niekedy robilo, zrejme by nebolo toľko odporcov a atmosféra by nebola až taká vyhrotená. To zrejme mnohých odradilo.

Atmosféru však omnoho viac vyhrocovala arogancia odporcov, ktorí referendové témy vôbec nechceli pripustiť. Verejnosť o týchto témach všeobecne nemá potrebné informácie. Oproti iným krajinám u nás neexistuje ani jedno veľké konzervatívne médium, ktoré by o nich hodnoverne informovalo. Spor o definíciu manželstva a rodiny je klasický kultúrny spor, o ktorom sa vedie vážna diskusia všade na Západe. S tým rozdielom, že rozloženie veľkých médií, ktoré vytvárajú priestor pre verejnú diskusiu, je tam omnoho pluralitnejšie.

Každopádne, 950 000 ľudí, ktorí vyjadrili svoj názor napriek silnej antikampani, nie je málo. Je to približne polovica všetkých voličov, ktorí sa volieb pravidelne zúčastňujú. Oni a desaťtisíce dobrovoľníkov, ktorí ponúkli svoje nasadenie a obetovali aj svoju povesť u mnohých známych, majú veľkú váhu. Svojich názorov sa nevzdajú. Zvlášť v takejto hodnotovej téme, ktorá má trvalejšiu hodnotu, ako boli témy napríklad Sulíkovho referenda.

Lukáš Obšitník

Odporúčame

Františkove periférie na hrane

Františkove periférie na hrane

Omša, ktorú minulý mesiac slávil pápež František v Manile, pritiahla obrovský dav, pravdepodobne väčší než celé obyvateľstvo Írska. periferie.jpg Keďže však pôrodnosť v Írsku, podobne ako v takmer každej „rozvinutej“ krajine, je pod úrovňou reprodukcie (v roku 2014 pr...

Som gej a som proti rovnakopohlavným manželstvám

Som gej a som proti rovnakopohlavným manželstvám

Mnohí si utvorili názor na rovnakopohlavné manželstvo na základe náboženstva a tradície. Je však možné byť proti nemu aj na základe rozumu a skúsenosti. 5088171230_0ac42e89c8_z.jpg „Vo svojom srdci viem, že človek je dobrý, že dobro vždy nakoniec zvíťazí a že každý ži...