Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
25. marec 2019

Poliaci aj Maďari to dokážu, prečo my nie?  

Rozhovor s predsedníčkou ľudskoprávneho výboru NR SR Annou Verešovou o náboženskej slobode.
Poliaci aj Maďari to dokážu, prečo my nie?  

V slovenskom parlamente začala fungovať komisia pre ochranu náboženskej slobody. Medzi jej členov patrí napríklad Ján Figeľ či Vladimír Krčméry. Komisia patrí pod Výbor NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny, jeho predsedníčka Anna Verešová z OĽaNO pre Postoj hovorí o zámeroch komisie aj o tom, čo môže Slovensko spraviť pre prenasledovaných pre vieru. 

Stojíte za vznikom parlamentnej komisie na ochranu náboženskej slobody. Prečo vlastne vznikla? 

Keď som prevzala predsedníctvo vo Výbore NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny po Erike Jurinovej, rozmýšľala som, aké témy by sme mohli okrem tých základných riešiť. V tom čase prišiel za mnou Branislav Škripek a spoločne sme v parlamente zorganizovali seminár o prenasledovaných kresťanoch, kde boli prítomní aj predstavitelia organizácie Open Doors. Vtedy som pochopila, aká je to vážna téma a že by som sa tomu mohla venovať ako predsedníčka ľudskoprávneho výboru.

Zrejme ste museli presvedčiť členov výboru, aby zriadili takýto orgán.

Áno, pozvala som na rokovanie výboru osobitného vyslanca EÚ pre podporu náboženskej slobody vo svete Jána Figeľa. Ten hovoril napríklad aj o tom, že v 13 krajinách sveta sú ľudia prenasledovaní z dôvodu, že sú ateisti. Alebo že v 22 krajinách sú zabíjaní ľudia preto, že zmenia vieru alebo sa jej vzdajú. 

K téme: 
Opravili sme celé mestečko, len za dva milióny Zdieľať

Inými slovami, téma náboženskej slobody sa netýka len kresťanov a veriacich. Myslím si, že aj toto presvedčilo členov výboru a nakoniec sme s výnimkou jedného hlasu odsúhlasili zriadenie odbornej komisie, ktorá je poradným orgánom výboru.

Nemali žiadne výhrady? 

Mali výhrady, pýtali sa najmä, prečo by to malo Slovensko v tejto chvíli zaujímať? 

Prečo? 

Máme 30 rokov odvtedy, čo sme skoncovali s komunistickým režimom, kde sme zažívali prenasledovanie pre náboženské presvedčenie. Kto iný by teda mal byť citlivý na túto tému, ak nie my Slováci? Pritom je pravda, že vieme byť veľmi štedrí a citliví na potreby ľudí, veď sa pozrite na projekty ako Dobrá novina a podobne. 

Napriek tomu som členov nášho výboru presviedčala, že je dôležité, aby Slovensko prijalo k téme prenasledovaných pre vieru vo svete istý postoj. 

V čom má spočívať ten postoj? 

V konkrétnej pomoci prenasledovaným. Všetky naše susedné krajiny sa tejto téme intenzívne venujú. Viaceré krajiny EÚ ako Dánsko, Nemecko či Spojené kráľovstvo zriadili osobitné úrady vo svojich vládnych štruktúrach. Slovensko v tomto smere zaostáva.

My sme pri výbore zriadili spomínanú komisiu odborníkov, ktorí nám politikom ukážu, čo treba v tejto oblasti urobiť. Nechcem totiž len deklaratívne vyhlásenia, som človek z praxe. 

Napriek tomu viem, že chystáte deklaráciu pre parlament.

Áno, ale to je len prvý krok – deklarácia o ochrane náboženskej slobody, na ktorej pracujeme, má však obsahovať nielen jasný postoj našej krajiny k tejto téme, ale bude vyzývať vládu na konkrétne aktivity. 

Aké aktivity máte na mysli?

Inšpirovala som sa v iných krajinách. Vlády mnohých štátov sa chopili tejto témy, u nás nevidím nijakú aktivitu. Aby som bola konkrétna, susedné krajiny Česká republika, Poľsko, Rakúsko i Maďarsko konkrétne pomáhajú. Navýšili z verejných zdrojov prostriedky pre konkrétne projekty v krajinách, kde sú ľudia prenasledovaní pre náboženské presvedčenie. 

„V rámci našej rozvojovej pomoci nemáme špecificky zamerané projekty pre prenasledované kresťanské komunity. Poliaci aj Maďari to dokážu, prečo my nie?“ Zdieľať

Nosičom a garantom sú pritom organizácie, ktoré tam už dlhodobo pomáhajú. Preto som do našej komisie pozvala ľudí z organizácií, ktoré sa tým zaoberajú. Naším cieľom je pritlačiť na vládu, aby podporila podobné projekty a naše organizácie v krajinách, aby tam kresťania mohli naďalej žiť.

Iba cez deklaráciu v parlamente sa to zrejme nepodarí, počítate s priamymi rokovaniami? 

Inzercia

Komunikujem o tom s každou politickou stranou. Ďalej chcem prispieť k tomu, aby sa s väčším záujmom k téme postavili aj občianska spoločnosť a kresťanské komunity. 

Treba priznať, že vchádzame do posledného roku tohto volebného obdobia. Preto by som za úspech považovala, keby sa nám podarilo v pléne Národnej rady schváliť deklaráciu o ochrane náboženskej slobody, a skvelé by bolo, keby ešte táto vláda dokázala rátať s finančnými prostrediami pre projekty v krajinách, kde sú prenasledovaní pre vieru. 

Kľúčový bude najmä rezort zahraničných vecí. Aké máte s nimi vzťahy? 

Pána ministra Lajčáka som kontaktovala v prípade pakistanskej kresťanky Asie Bibi s tým, aby bolo Slovensko aktívnejšie. Minister priznal výrazný ľudský rozmer príbehu tejto kresťanky, no viac ju v odpovedi nespomenul. Uvedomovala som si, že ide o veľmi citlivú a pre krajiny aj nebezpečnú záležitosť. Nedávno som sa ministra Lajčáka tiež spýtala, či sa v rámci predsedníctva OBSE budeme venovať aj náboženskej slobode. Spomenul, že sa bude organizovať odborný seminár. Z ministerstva teda hovoria, že náboženská sloboda je dôležitá, dúfam, že nezostane len pri slovách.

Rozvojová pomoc zo strany štátu funguje, v čom ju má vaša snaha obohatiť? 

Je pravdou, že existuje veľa projektov, ale z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že veľa peňazí sa minie aj na málo zmysluplné veci, ako sú rôzne výstavy fotografií a podobne. Zatiaľ v rámci našej rozvojovej pomoci nemáme špecificky zamerané projekty pre prenasledované kresťanské komunity. Poliaci aj Maďari to dokážu, prečo my nie?  

Hovoríme zatiaľ najmä o komunitách v rozvojových krajinách. Objavujú sa však aj názory, že náboženská sloboda je ohrozená aj v našom geopolitickom a kultúrnom priestore. Ako to vidíte vy? 

Niektorí sa ma pýtajú, či je aj u nás na Slovensku ohrozená náboženská sloboda. Môj názor je, že musíme byť ostražití. Sloboda sa ťažko vydobyje, ale ľahko stráca. Ak náboženská sloboda zahŕňa slobodu prejavu, myslenia, názoru, ktorý sa napríklad opiera o kresťanské učenie, tam niekedy môže byť problém a potom to môže byť súčasťou témy. 

Pretože ak budú kresťania onálepkovaní ako netolerantní so stredovekými názormi, ktorým nepatrí prístup do verejného diania, tak ide tiež o priestor náboženskej slobody.

Zrejme narážate na vašu skúsenosť, keď sa v roku 2013 schvaľovala Celoštátna stratégia ľudských práv. V tom čase ste naznačovali, že vás ako predstaviteľku z kresťanského prostredia nechcú pustiť bližšie k tvorbe materiálu. 

Vtedy sme síce boli pozvaní do diskusie k tvorbe stratégie, ale neakceptovali miesto pre našich odborníkov do rôznych výborov a pracovných skupín. Pristupovali k nám spôsobom: Dobre teda, vypočujeme si vás, ale urobíme si po svojom. Netvrdím, že to bolo obmedzovanie náboženskej slobody. Avšak niekde na pozadí celého mi zostala akási pachuť, zlý pocit v súvislosti so slobodou názoru. 

„Iba polovica sveta žije v stave náboženskej slobody, druhá polovica je nábožensky neslobodná a my o tom hovoríme veľmi málo.“ Zdieľať

Pamätám si, že v tom čase som si v súkromných rozhovoroch vypočula rady typu: nechajte si svoje názory v súkromí, vo svojich komunitách a deti si dajte do cirkevných škôl. Zatiaľ sa teda stretávam skôr s istým nálepkovaním. Opakujem, na dodržiavanie práv treba byť vnímavý a citlivý, pretože ako som už spomenula, dodržiavanie náboženskej slobody sa týka všetkých – veriacich aj neveriacich. 

Ešte sa vráťme krátko k novej komisii pre ochranu náboženskej slobody. Je komisia podľa vás pripravená kriticky vystúpiť aj povedzme v súvislosti s Čínou? 

Členovia komisie sú odborníci a s týmto problém nemajú. Každý člen komisie môže prísť s vlastným návrhom témy, o ktorej chce rokovať, hoci by to bola aj téma Číny. Druhá otázka je, ako budú hlasovať za navrhnuté uznesenia členovia parlamentného výboru.

Poslancov výboru táto téma zaujíma? 

Áno, zaujíma ich to. Ako som už hovorila, podarilo sa ich presvedčiť, aby sme odsúhlasili vznik odbornej komisie. Navyše, ide o tému, ktorá je apolitická, ktorá nás spája naprieč politickými a ideovými tábormi.

Som presvedčená, že musíme túto tému dostať viac do popredia. Veď iba polovica sveta žije v stave náboženskej slobody, druhá polovica je nábožensky neslobodná a my o tom hovoríme veľmi málo. Akoby sme zaspali a zostali kdesi na okraji. Nemôžeme zostať ľahostajní. 

Foto – autor

Odporúčame