Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
07. február 2015

Aké sú zákony o manželstve a adopciách detí v západnom svete?

V dnešnom referende rozhodujeme aj o tom, či ponechať možnosť adopcie detí iba heterosexuálnym párom. Pozrite sa, ako to s adopciami vyzerá v iných krajinách. Na pomoc si môžeme vziať informácie z anglickej verzie Wikipedie, kde jednotlivé stránky obsahujú bohaté odkazy na pôvodné zdroje. Európa ...

Aké sú zákony o manželstve a adopciách detí v západnom svete?

V dnešnom referende rozhodujeme aj o tom, či ponechať možnosť adopcie detí iba heterosexuálnym párom. Pozrite sa, ako to s adopciami vyzerá v iných krajinách.

Na pomoc si môžeme vziať informácie z anglickej verzie Wikipedie, kde jednotlivé stránky obsahujú bohaté odkazy na pôvodné zdroje.

Európa

Červená: štáty s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy
Svetlomodrá: štáty, kde je uzákonené registrované partnerstvo osôb rovnakého pohlavia
Tmavomodrá: štáty, kde je uzákonené manželstvo osôb rovnakého pohlavia
Sivá: nezistené
(Zdroj: wikipedia, stav k januáru 2015)

Na inštitúciu manželstva je naviazané umožnenie adopcie detí, ako je vidieť na tejto mape (stav k decembru 2014):

Tmavofialová: umožnená spoločná adopcia dieťaťa rovnakopohlavným párom (teda dieťa má v dôsledku toho dvoch "otcov" alebo dve "mamy")
Svetlofialová: umožnená adopcia partnerovho dieťaťa rovnakopohlavným párom (teda partner je takisto považovaný za "rodiča")
Sivá: rovnakopohlavné páry nemajú umožnenú adopciu

USA

Červená: štáty s ústavnou definíciou manželstva ako zväzku muža a ženy
Žltá: štáty, kde padlo súdne rozhodnutie o neplatnosti zákazu manželstiev osôb rovnakého pohlavia, jeho vykonanie je zatiaľ odložené na neurčito
Svetlomodrá: štáty, kde bola prijatá legalizácia manželstiev osôb rovnakého pohlavia, no ešte nevstúpila do platnosti
Tmavomodrá: štáty, kde je uzákonené manželstvo osôb rovnakého pohlavia
(Zdroj: wikipedia, stav k januáru 2015)

Na tejto adrese si môžete pozrieť, ako sa uvedená mapa menila počas posledných rokov. Napr. len v roku 2012 bola väčšina štátov USA “červená” - za manželstvo považovali len zväzok muža a ženy.

Inzercia

O takýchto ústavných dodatkoch rozhodovali občania jednotlivých štátov v miestnych referendách, zoznam hlasovaní je možné vidieť tu. Väčšina však o nich už postupne prišla kvôli rozhodnutiam súdov, ktoré takéto ustanovenia vyhlasujú za porušovanie ľudských práv LGBT osôb. Protistrana zastupujúca právo dieťaťa na otca a mamu býva neúspešná. Posledné štáty, ktoré ešte majú takúto definíciu v ústave, sú spomenuté tu.


Vývoj od marca 2013 do januára 2015.

Aj tu platí, že prijatie inštitútu manželstva sa pravidelne viaže na umožnenie adopcie detí. Mapa k stavu z januára 2015:

Tmavofialová: umožnená spoločná adopcia dieťaťa rovnakopohlavným párom, ako aj adopcia partnerovho dieťaťa
Svetlofialová: umožnená spoločná adopcia dieťaťa rovnakopohlavným párom
Bledofialová: umožnená adopcia partnerovho dieťaťa rovnakopohlavným párom
Sivá: nezistené
Ružová: neumožnená adopcia partnerovho dieťaťa rovnakopohlavným párom
Červená: neumožnená spoločná adopcia dieťaťa rovnakopohlavným párom
Tmavočervená: neumožnená spoločná adopcia dieťaťa rovnakopohlavným párom, ani adopcia partnerovho dieťaťa.

Vo väčšine prípadov, keď v západných krajinách došlo k uznaniu rovnakopohlavných manželstiev, boli teda umožnené aj adopcie detí pre takéto páry. Kým zástancovia LGBT osôb tvrdia, že obhajujú ich základné ľudské práva, odporcovia argumentujú právom dieťaťa na výchovu otcom aj matkou, ktoré je zakotvené aj v Deklarácii OSN o právach dieťaťa. Takýmito adopciami je toto právo porušované. Taktiež tvrdia, že nemôže ísť o porušovanie ľudských práv LGBT osôb, pretože neexistuje "právo na dieťa". 

Vo väčšine krajín tiež platí, že inštitút rovnakopohlavného manželstva bol plynule prijatý po zavedení registrovaných partnerstiev. Dnes navyše na základe rozhodnutia Európskeho súdu pre ľudské práva ohľadne Rakúska platí, že rovnakopohlavné registrované partnerstvá nesmú byť pri adopciách diskriminované.

Lukáš Obšitník

Odporúčame

Parížsky pochod za život: Je suis Vincent Lambert

Parížsky pochod za život: Je suis Vincent Lambert

Tradičný januárový pochod za život pritiahol v nedeľu do Paríža okolo 45 tisíc ľudí. Dôvody na hojnú účasť boli primárne dva: 40. výročie prijatia zákona o depenalizácii potratu a pripravovaný zákon o ukončení života na požiadanie pacienta. mplv_2015-1.jpg Manifestan...