Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
04. február 2015

Modlili sme sa s poslancami. Aj za referendum

Štvrtok, 12.15, parlamentná zasadačka č. 183. Každú chvíľu sa má začať 56. modlitebné stretnutie poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Miestnosť je takmer úplne prázdna. _dsc5024.jpg Iniciátor spoločného modlenia poslancov Jozef Mikloško sleduje hodinky. „Dnes...

Modlili sme sa s poslancami. Aj za referendum

Štvrtok, 12.15, parlamentná zasadačka č. 183. Každú chvíľu sa má začať 56. modlitebné stretnutie poslancov Národnej rady Slovenskej republiky. Miestnosť je takmer úplne prázdna.

Iniciátor spoločného modlenia poslancov Jozef Mikloško sleduje hodinky. „Dnes máme hektický deň, v pléne sa diskutuje o otvorení druhého piliera, o chvíľu začína hospodársky výbor,“ ospravedlňuje nízku účasť.

Jeho obavy sa napokon nenaplnia. V priebehu niekoľkých minút sa zasadačka zaplní vyše dvadsiatkou ľudí. Sú medzi nimi ôsmi poslanci, poslaneckí asistenti, poradcovia, ale aj ľudia, ktorí s parlamentom nemajú nič spoločné. Jedným z nich je tajomník Evanjelickej aliancie v Bratislave Ján Kerekréty. „Aj poslanci sú ľudia, majú svoje problémy a potrebujú naše modlitby,“ vysvetľuje dôvod svojej prítomnosti. „Nikto tu nepresadzuje svoj katolicizmus alebo protestantizmus,“ pochvaľuje si ekumenický rozmer stretnutia.

Modlitbu otvára poslanec Mikloško. Každý z prítomných prečíta jednu vetu z pripravenej evanjeliovej state. Evanjelista Matúš píše o úteku Jozefa, Márie a Ježiša do Egypta. Za oválnym stolom každý skloní hlavu, aby uvažoval nad prečítaným textom.

Kto chce, môže sa s ostatnými podeliť s myšlienkou, ktorá ho oslovila. Niektorí si všímajú postavu kráľa Herodesa. „Pane, daj, aby sme boli dobrými politikmi,“ zaznie spontánna modlitba. Prítomní odpovedajú zvolaním „Amen“. Iných oslovuje rozhodné konanie svätého Jozefa. Zamyslenie opäť končí krátkou modlitbou: „Bože, daj, aby sme vedeli odlišovať tvoju vôľu od našich predstáv.“

Obraz Svätej rodiny ohrozenej Herodesom privádza k uvažovaniu nad referendom o ochrane rodiny. Viackrát zaznie modlitba za jeho úspešnosť. Pribúdajú ďalšie zamyslenia a modlitby, v miestnosti vládne atmosféra mládežníckeho „stretka“.

Kvôli prebiehajúcim výborom niektorí poslanci odchádzajú predčasne. „Aj do takej inštitúcie ako je národná rada patria duchovné stretnutia ľudí, ktorí vyznávajú kresťanstvo,“ hovorí nám už na chodbe poslanec Otto Brixi. Spolu s Mariánom Kérym a Antonom Martvoňom sú jedinými členmi vládneho Smeru, ktorí na modlitby prichádzajú. „Viera môže byť prostriedkom ako nájsť prienik aj v pracovnom prostredí,“ dodáva Brixi. Súhlasí s ním aj poslanec OĽaNO Martin Fecko: „Máme k sebe trošku bližšie, lebo vidíme, že sme veriaci.“

Po polhodine modlitby končia. V tom čase už minister Pavol Pavlis pred hospodárskym výborom vysvetľuje svoje aktivity v spoločnosti Post Service.  

Inzercia

Iniciátor stretnutí Jozef Mikloško: Modlitba vytvára pozitívnu atmosféru

Ako vznikol nápad modliť sa v parlamente?

Po roku 1989 bolo niekoľko pokusov o spoločné modlenie poslancov, ale vždy to vydržalo iba krátko. V mnohých parlamentoch sveta sa pritom pravidelne modlia. V európskych parlamentoch je vyše 20 modlitebných skupín, ktoré sa raz ročne stretávajú v Bruseli. Asi v 15 parlamentoch, vrátane Európskeho parlamentu, majú aj ekumenické alebo meditatívne miestnosti určené na modlenie a bohoslužby.

Kto bol iniciátorom tejto aktivity?

Iniciátorom modlenia v parlamente som ja. Braňo Škripek inicioval vytvorenie osobitného priestoru pre modlitbu a meditácie. V budúcnosti sa k tomuto nápadu ešte vrátime.

Ktorí poslanci sa modlitieb zúčastňujú pravidelne?

Prichádzajú príslušníci takmer všetkých strán. Za KDH ja, Zajac, Kvasnička a Figeľ. Za OĽaNO Vašečka, Fecko, Jurínová, Kuffa a Škripek. Za SMER-SD Brixi, Kéry, niekedy aj Martvoň. Z iných strán občas prídu Droba a Mikuš. Chodia aj niektorí asistenti poslancov a zamestnanci parlamentu.

Myslíte si, že spoločné modlenie napomáha zlepšovaniu vzťahov naprieč politickým spektrom?

Spoločne sa modlíme za Slovensko, jeho politikov a občanov, ale aj za inštitúcie – úrad prezidenta, parlament či vládu. Stretnutia a modlitby vytvárajú pozitívnu atmosféru medzi poslancami. Vo vianočnom čase k nej prispel aj zapálený adventný veniec v pléne, spoločné zapálenie stromčeka či koledy a ľudovky z Terchovej. Teším sa, že po zvolení nového predsedu parlamentu Petra Pellegriniho sa atmosféra podstatne zmenila k lepšiemu.

Imrich Gazda

Fotoreportérka: Mária Jakušová

Odporúčame

Mladí katolíci nie sú jednofarební (videokomentár)

Mladí katolíci nie sú jednofarební (videokomentár)

Na slovenský katolicizmus existuje niekoľko stereotypných názorov. Jeden z nich tvrdí, že viera je záležitosťou starých ľudí, ktorí  žijú najmä na vidieku. Skutočnosť je však iná.  Na Slovensku postupne dozrela ponovembrová generácia veriacich. Majú okolo 30 rokov, nie sú už poznačení prednovembrový...

Stredoškoláci hľadajú hranice tolerancie

Stredoškoláci hľadajú hranice tolerancie

Mám právo súdiť názor druhého? Alebo má každý svoju pravdu? Na tieto otázky môžu stredoškoláci odpovedať v eseji a vyhrať zaujímavé ceny, ako napríklad štipendium na Letnú univerzitu Kolégia Antona Neuwirtha, či poukážky na nákup kníh v sieti Martinus. Esejistickú súťaž vo filozofii pre stredné škol...