Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Politika
20. marec 2019

Fidesz síce nevylúčili z EPP, no pozastavili mu členstvo

Strana maďarského premiéra Viktora Orbána môže opustiť rady európskych ľudovcov aj z vlastnej vôle.
Fidesz síce nevylúčili z EPP, no pozastavili mu členstvo

Maďarský premiér Viktor Orbán (druhý sprava) prichádza na predsedníctvo Európskej ľudovej strany (EĽS), ktoré sa zaoberalo požiadavkou vylúčenia maďarského Fideszu zo svojich radov v Bruseli 20. marca 2019. FOTO TASR/AP

Pozastavenie členstva maďarskej strany Fidesz v Európskej ľudovej strane (EPP) je výsledkom dnešného politického grémia ľudovcov. Vyznieva to ako typický európsky kompromis, aby zostala aj koza celá, aj vlk sýty.

Fidesz síce nebude vylúčený, ako žiadalo 13 členských strán EPP. No neodchádza dnes ani bez trestu.

Pozastavenie členstva podľa správy TASR znamená stratu možnosti voliť a uchádzať sa o volené miesta vnútri štruktúr Európskej ľudovej strany. Vznikne navyše akýsi „výbor múdrych mužov“, ktorý bude monitorovať Fidesz.

Tvoriť ho majú bývalý belgický premiér a prvý predseda Európskej rady Herman Van Rompuy, bývalý rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel a bývalý šéf Európskeho parlamentu Hans-Gert Pöttering.

Podľa informácií Postoja zo zákulisia EPP, v Bruseli dnes kolovala klebeta, že Viktor Orbán v prípade pozastavenia členstva sám svoju stranu vyvedie spomedzi ľudovcov. No práve „výbor múdrych“ má byť pre maďarského premiéra istou náplasťou a ústupkom.

Napríklad jeho člen Wolfgang Schüssel má sám dosť skúseností s medzinárodnou ostrakizáciou, keď v roku 2000 vstúpili pod jeho vedením rakúski ľudovci do koalície s kontroverznými Slobodnými. Mohol by rozpoloženie Fideszu posudzovať férovo.

Fidesz je dlhodobo kritizovaný za prešľapy voči demokratickým pravidlám v Maďarsku. Proces vylúčenia spustili dve švédske strany EPP, pre ktoré bola poslednou kvapkou plagátová kampaň s vysmiatym predsedom Európskej komisie a luxemburským kresťanským demokratom Jeanom-Claudom Junckerom, za ktorého chrbtom sa škerí George Soros.

Pod domácim tlakom sa ocitli aj Nemci z CDU/CSU, ktorí v minulosti patrili k opore Fideszu v EPP. Podľa nedávneho prieskumu si až dve tretiny ich voličov želali vylúčenie Orbánovej strany spomedzi európskych ľudovcov.  

Po nás pôjdu ďalší

Orbán sa už minulý týždeň ospravedlnil za svoj výrok zo široko citovaného rozhovoru pre nemecký Welt am Sonntag, v ktorom ľudovcov, usilujúcich sa o vylúčenie Fideszu z EPP, nazval „užitočnými idiotmi“ ľavice. Aj keď to znie polemicky, treba ten výrok chápať v širšom kontexte.

Orbán tvrdil, že snaha vylúčiť jeho stranu z EPP je súčasťou mocenskej salámovej taktiky európskych socialistov. Tí sústavne ľudovcom vyčítajú, že privierajú nad Maďarskom oči, no nie nutne v záujme maďarskej demokracie, ale skôr v záujme vlastnej moci.

Ak sa im totiž podarí donútiť ľudovcov, aby vylúčili Fidesz, zajtra budú tlačiť na vylúčenie Berlusconiho strany Forza Italia a pozajtra na vylúčenie rakúskej OVP pre koaličnú spoluprácu s FPO. Na konci dňa tak eurosocialisti môžu rozložiť Európsku ľudovú stranu, ktorá má v súčasnosti najsilnejšiu poslaneckú frakciu v Európskom parlamente.   

Inzercia

Orbán sa v rozhovore vyjadril aj k výčitke, že pojmu „kresťanská demokracia“ dáva prednosť pred pojmom „liberálna demokracia“. Podľa maďarského premiéra, keď pred 30 rokmi začal pôsobiť v politike, stále ešte jestvovali kresťanskí demokrati, sociálni demokrati a liberáli:

„Odvtedy liberáli vybojovali a vyhrali vo vojne slov. Najprv ľavica akceptovala, že demokracia musí vždy byť liberálna. Zakaždým, keď sa stane, že liberálne strany nevyhrajú vo voľbách, okamžite vyhlasujú koniec demokracie. To odzbrojuje kresťanskú demokraciu i sociálnu demokraciu. Potom sociálna demokracia umiera, práve sledujeme jej posledné nádychy v Európe. Ak sa kresťanská demokracia nebude brániť osvojovaniu si liberálnych pojmov a konceptov, aj ona začne miznúť.“

Aj keď niektoré Orbánove argumenty na obranu bilbordovej kampane proti Junckerovi so Sorosom za chrbtom vyznievali účelovo, maďarský premiér tvrdí, že v stredovýchodnej Európe je pred voľbami do Európskeho parlamentu potrebné prezentovať „špitzenkandidáta“ ľudovcov na post predsedu EK Manfreda Webera ako rozchod s Junckerovým funkčným obdobím na čele Európskej komisie. Nie ako kontinuitu. Keďže utečenecká kríza i brexit padajú ako nezvládnuté témy na hlavu luxemburského politika. Bilbordová kampaň to vraj mala napomôcť.

Okrem ospravedlnenia a zastavenia kampane proti Junckerovi musel Orbán ešte minulý týždeň súhlasiť aj s riešením, ktoré by Stredoeurópsku univerzitu (CEU) ponechalo pôsobiť v Budapešti. Garantom dohody bol Weber, ktorý je politikom bavorskej CSU.

Mníchovská technická univerzita by CEU mohla pomôcť. Bavorskí konzervatívci tak boli ochotní zaručiť financovanie Stredoeurópskej univerzity, aby zabránili rozpadu Európskej ľudovej strany.

Kto je viac kresťanský demokrat

Európska ľudová strana (EPP) združuje konzervatívne, kresťanskodemokratické a stredo-pravé politické subjekty po celej Európe. No niekde je ten konzervativizmus už len podľa názvu.

Príkladom môže byť samotný Jean-Claude Juncker, ktorý vzišiel z luxemburskej Kresťansko-sociálnej ľudovej strany. Predseda EK sa dnes pre Nemecký rozhlas vyjadril, že už dva roky je za vylúčenie Fideszu, lebo sa táto strana „vzďaľuje od kresťanskodemokratických základných hodnôt“.    

No ani Juncker sa v tomto zmysle nevyhol kritike. Minulý rok v máji odhalil v nemeckom meste Trier nadživotnú sochu Karla Marxa pri príležitosti 200. výročia jeho narodenia. Juncker vyhlásil Marxa za prezieravého mysliteľa a pokúsil sa oddeliť ho od zločinov komunistických strán, ktoré z marxistickej filozofie vychádzali. Tým v stredovýchodnej Európe popudil mnoho ľudí.  

Marxa a príliš ústretovú spomienku na Fidela Castra pri príležitosti jeho smrti v minulosti vytkol Junckerovi aj maďarský minister zahraničia Péter Szijjartó. Podľa neho je Junckerovo poučovanie druhých o kresťanskej demokracii zlým vtipom.

Odporúčame