Stredoškoláci hľadajú hranice tolerancie

Mám právo súdiť názor druhého? Alebo má každý svoju pravdu? Na tieto otázky môžu stredoškoláci odpovedať v eseji a vyhrať zaujímavé ceny, ako napríklad štipendium na Letnú univerzitu Kolégia Antona Neuwirtha, či poukážky na nákup kníh v sieti Martinus. Esejistickú súťaž vo filozofii pre stredné školy SOFIA 2015 vyhlasuje Kolégium Antona Neuwirtha. Eseje môžu študenti posielať do 28.2.2015 cez prihlasovací formulár na webovej stránke www.sutazsofia.sk.

Cieľom súťaže je podporiť a prebudiť záujem o poctivé hľadanie pravdy o dôležitých otázkach ľudského života. „Písanie argumentačnej eseje učí študentov lepšie myslieť. A láska (philia) k pravde a múdrosti (sophia) im pomáha lepšie žiť. Nie je to v žiadnom prípade len zbytočné teoretizovanie,“ hovorí Juraj Šúst, učiteľ v Kolégiu Antona Neuwirtha.

Študenti budú v esejach riešiť otázku tolerancie. Charakteristikou našej doby je, že sa odlišujeme v názoroch na život, hodnoty či pravdu. Zároveň sme si všetci rovní pred zákonom. Sme si rovní aj v našich odlišných názoroch na život a hodnoty alebo sú niektoré názory lepšie než iné? Ak niekto kritizuje hodnotový názor druhého človeka, pretože ho pokladá za nepravdivý, je to prejav netolerancie alebo naopak záujmu o druhého? Máme teda právo kritizovať názory druhého alebo má každý svoju pravdu?

Najlepšia dvadsiatka autorov esejí postúpi na finálový víkend na Donovaloch. Program bude tvoriť debatná súťaž, autorské čítanie esejí, vyhodnotenie súťaže a šport spojený s relaxom v prírode. Prví traja výhercovia získajú štipendium na Letnú univerzitu Kolégia Antona Neuwirtha o etike, politike a kultúre. Autor najlepšej eseje k tomu vyhrá poukážku na 100 Eur v sieti Martinus, predplatné časopisov .týždeň a Impulz. Druhé a tretie miesto k štipendiu vyhrajú poukážky na 60 a 40 Eur v sieti Martinus a predplatné časopisu Impulz. Pedagógovia, ktorých študenti sa umiestnia na prvých troch miestach, vyhrajú knihy z vydavateľstiev Artis omnis, .týždeň a Kolégium Antona Neuwirtha.

Viac informácií o súťaži, pravidlá, návod, ako napísať dobrú argumentačnú esej a prihlášku nájdete na webovej adrese www.sutazsofia.sk.

Súťaž organizuje vzdelávací inštitút Kolégium Antona Neuwirtha. Jeho cieľom je sprostredkovať študentom klasické vzdelávanie vo filozofii, literatúre, umení a kresťanskej kultúre a tak im pomôcť pri hľadaní svojho životného smerovania. Vlajkovým programom Kolégia je ročný študijný program internátneho typu pre študentov bakalárskych ročníkov v Ivanke pri Dunaji.

Zuzana Klimová

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo