Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
02. február 2015

Jubilejný rok, ktorý vyhlásil pápež, oslávia rehoľníci na P15 v Poprade

Jubilejný Rok zasväteného života, ktorý vyhlásil pápež František, oslávia slovenskí rehoľníci aj pod Tatrami. V Poprade, kde sa na prelome júla a augusta uskutoční Národné stretnutie mládeže P15, chystajú desiatky rôznych aktivít na tzv. EXPO povolaní. Akciu, ktorá umožní rôznym reholiam, kongregáci...

Jubilejný Rok zasväteného života, ktorý vyhlásil pápež František, oslávia slovenskí rehoľníci aj pod Tatrami. V Poprade, kde sa na prelome júla a augusta uskutoční Národné stretnutie mládeže P15, chystajú desiatky rôznych aktivít na tzv. EXPO povolaní. Akciu, ktorá umožní rôznym reholiam, kongregáciám a sekulárnym inštitútom predstaviť ich aktivity a činnosť, chystá Rada pre mládež a univerzity KBS. Inšpiráciu našla na Svetových dňoch mládeže (SDM), kde sa po prvýkrát konala v roku 2002 v Toronte. Na Slovensku sa toto podujatie po prvý raz konalo pred dvomi rokmi na R13 v Ružomberku. Prišli stovky rehoľníkov z celého Slovenska.

"Tam, kde sú rehoľníci, tam je radosť," napísal rehoľníkom v liste k Roku zasväteného života pápež František. "Chceme ju zdieľať spolu a s mladými. Pozývame vás preto zapojiť sa do príprav P15,“ pridáva sa k pápežovi Mons. Tomáš Galis, predseda Rady pre mládež a univerzity KBS. „A to nielen osobnou aktívnou účasťou na tomto celonárodnom stretnutí, ale opäť aj pri realizácii originálnej akcie - EXPO povolaní," píše v osobnom liste predseda Subkomisie pre pastoráciu povolaní a semináre. Tím, ktorý chystá P15, list zverejnil na stránke www.narodnestretnutiemladeze.sk pri príležitosti dnešného sviatku Obetovania Pána. Tento deň je spojený s Dňom zasväteného života, rehoľníci a rehoľníčky si počas neho pripomínajú zasvätenie svojho života Bohu a pred biskupmi si obnovujú sľuby chudoby, čistoty a poslušnosti.

Okrem biskupa pozývajú rehoľníkov na P15 v liste aj predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku a predsedníčka Konferencie vyšších predstavených ženských reholí. "Príďme do Popradu a na námestí vytvorme jedno obrovské spoločenstvo, kde sa bude rozdávať Božia láska pre všetkých, ktorí prídu," pozýva P. Jeremiáš Daniel Kvaka, OFM. Pridáva sa k nemu aj sr. Magdaléna Sumilasová OSF: "Pozývam všetky rehole, aby prišli do Popradu a pomohli vytvoriť spoločenstvo radostných zasvätených osôb, ochotných venovať svoj čas mladým, načúvať im, modliť sa za nich a dať im možnosť spoznať nás."

Na Slovensku pôsobí okolo 43 ženských a 30 mužských reholí, ktoré majú svojich rehoľníkov v 446 rehoľných komunitách od východu po západ Slovenska. Organizátori Svetových dní mládeže zaradili tzv. Vocations Expo po prvýkrát do programu v roku 2002 v Toronte. Expo pavilón počas týždňa navštívilo denne okolo 55-tisíc mladých ľudí. V roku 2008 v Sydney bolo jedným z hlavných bodov programu, pričom bránami expo pavilónu prešlo priemerne 2 500 pútnikov každú hodinu. Počas SDM v Madride, v roku 2011, sa prezentácia povolaní uskutočnila v parku v centre mesta. Pútnici mohli spoznať približne 60 rehoľných kongregácií a hnutí z celého sveta. K dispozícii bola pre mladých aj rehoľná kaviareň s názvom Coffee house. Išlo o miesto, kde hrala hudba, mladí si mohli vypočuť svedectvá zasvätených, či adorovať Eucharistického Krista alebo pristúpiť k sviatosti zmierenia. Nechýbala ani skutočná kaviareň. Na Slovensku sa táto prehliadka po prvýkrát konala v lete 2013.

Na Národnom stretnutí mládeže R13 v Ružomberku sa predstavilo okolo 250 rehoľníkov, ktorí zastupovali 28 ženských rehoľných spoločenstiev, 15 mužských, 2 sekulárne inštitúty a 7 hnutí a spoločenstiev. Prehliadka bola spojená s množstvom aktivít. Program kaviarne bol napríklad podobný tomu v Madride. Súčasťou Expo povolaní na Liptove bola aj služba Kairos (služba ucha s možnosťou pristúpiť k sviatosti zmierenia). EXPO bolo súčasťou programu, na ktorý dorazilo do Ružomberka vyše 2 500 mladých zo Slovenska i zahraničia. Podobný program sa očakáva i pod Tatrami, kde sa uskutoční 1.augusta 2015 na hlavnom námestí v Poprade od 15:00 h do 18:30 h.

Inzercia

Odporúčame