Vladimír Palko: Homosexuáli ako ľudia medzi nami

Napadlo vás, ako budú v referende o rodine hlasovať homosexuáli? Keď pred desiatimi rokmi súdili švédskeho pastora Akeho Greena za kázeň o homosexualite, zastali sa ho aj viacerí homosexuáli. Keď minulý rok prišiel Brendan Eich o miesto riaditeľa spoločnosti Mozilla, lebo pred pár rokmi podporil finančnú zbierku za kalifornské referendum o manželstve muža a ženy, aj homosexuáli vyjadrili svoj nesúhlas.

Keď vo Francúzsku pred rokom manifestovalo milión ľudí za tradičné manželstvo, boli medzi nimi aj skupiny homosexuálov. V britskej televízii vídať homosexuála a ateistu, historika Davida Starkeya, ktorý kritizuje nástup tyranskej kultúry, utláčajúcej kresťanov práve v súvislosti s redefiníciou manželstva. A tieto príbehy sa stále opakujú.

"Keď pred desiatimi rokmi súdili švédskeho pastora Akeho Greena za kázeň o homosexualite, zastali sa ho aj viacerí homosexuáli."

Zdieľať

Bez irónie sa pýtame: a to sú čo za homosexuáli? Sú to homofóbni homosexuáli?

A to sme ešte nespomenuli všetkých tých tichých homosexuálov, ktorí do verejnej diskusie nezasahujú a žijú tak, že svojmu sklonu vzdorujú. Robia tak preto, lebo ctia princíp, že nie každému sklonu sa má človek podvoliť. Na tom princípe stoja všetky civilizácie. Mimochodom, keby sme schválili redefiníciu manželstva, neurobili by sme z týchto homosexuálov bláznov? Urobili.

Čo z uvedených faktov vyplýva pre sobotňajšie referendum? Napríklad to, že nemálo homosexuálov bude hlasovať tak ako my, teda trikrát áno.

O spomínanej značnej diverzifikácii postojov a názorov uprostred skupiny osôb s homosexuálnymi sklonmi sa málo hovorí. Liberálna strana sporu ju zamlčiava úplne, veď jej stratégia je založená na tvrdení, že väčšina tu ide rozdrviť menšinu, lebo nenávidí inakosť.

Spomeňme si v tejto chvíli na desaťtisíce homosexuálov, ľudí žijúcich medzi nami. Už z povahy problému zasahujú do diskusie minimálne. Ak panuje určitý zmätok v celej spoločnosti, iste panuje aj medzi nimi. Všetko však iste vnímajú. Pre nemálo z nich to nemusí byť príjemné. A nemálo si z nich si povie: Čo vy vlastne o tom viete?

Sú veci, ktoré považujeme za samozrejmosť a preto o nich nehovoríme. Ale to nehovorenie napokon môže vytvoriť dojem, že tie veci samozrejmé nie sú. Možno v tejto historickej chvíli pred referendom treba pripomenúť veci, ktoré sme vždy považovali za samozrejmosť.

"Byť homosexuálom je jeden z nesmierne ťažkých krížov, ktorý môže človeka postihnúť. Vieme to a ich osud nám nie je ľahostajný."

Zdieľať

Byť homosexuálom je jeden z nesmierne ťažkých krížov, ktorý môže človeka postihnúť. Nie najťažší, ale veľmi ťažký. Myslí si niekto, že nevieme pochopiť situáciu mladého dospievajúceho človeka, ktorý zistí, že v týchto veciach cíti odlišne ako jeho rovesníci? Keď zistí, aké problémy ho čakajú? Myslí si niekto, že nevieme pochopiť, čo cítia jeho rodičia?

Vieme to pochopiť. Vieme o tom premýšľať. Vieme sa do ich postavenia vcítiť. Možno je v tejto chvíli užitočné povedať to nahlas. Aby homosexuálni ľudia medzi nami vedeli, že my to vieme a že nám ich osud nie je ľahostajný.

Iste, z poznania tejto situácie vyvodzujeme opačné závery pre hlasovanie než tie, aké by niektorí z nich chceli. Bolo by dobré, aby vedeli, prečo tak robíme. Ak by sme nehlasovali trikrát áno, považovali by sme to aj za zradu spáchanú na homosexuáloch. Nielen na tých, ktorí budú hlasovať s nami trikrát áno, ale na všetkých.

A aby tieto slová nevyzneli nadradene, dodajme, že tak hlasujeme i preto, aby sme nezradili sami seba. Vo svojich nedokonalostiach, sklonoch vedúcim k pádom a k úspešnému i menej úspešnému vstávaniu sme si až zázračne rovnocenní. Proste sme také akési bratstvo nedokonalých.

Snáď má mať týchto pár slov svoje miesto v mozaike názorov pred referendom.

Vladimír Palko
Autor je bývalý minister vnútra SR, autor kníh Boj o moc a tajná služba a Levy prichádzajú.

Ilustračné foto: facebook francúzskej organizácie Homovox, ktorá podporuje La Manif Pour Tous

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo