Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. 01. 2015, 13:19

Reakcia Prešovskej archieparchie na neposkytnutie nahrávky liturgie s homíliou zo strany RTVS a na manipuláciu v niektorých médiách

Nakoľko RTVS Prešovskej archieparchii stále neposkytla nahrávku liturgie s homíliou, ktoré boli nahrávané RTVS 14. januára 2015 v gréckokatolíckom chráme v Prešove na sídlisku Sekčov a neodvysielané v národnostnom vysielaní Rádia Regina v nedeľu 18. januára 2015, Prešovská archieparchia ponúka verej...

Reakcia Prešovskej archieparchie na neposkytnutie nahrávky liturgie s homíliou zo strany RTVS a na manipuláciu v niektorých médiách

Nakoľko RTVS Prešovskej archieparchii stále neposkytla nahrávku liturgie s homíliou, ktoré boli nahrávané RTVS 14. januára 2015 v gréckokatolíckom chráme v Prešove na sídlisku Sekčov a neodvysielané v národnostnom vysielaní Rádia Regina v nedeľu 18. januára 2015, Prešovská archieparchia ponúka verejnosti aspoň niektoré texty z pracovnej verzie prípravy homílie Rastislava Baku a stanovisko k nim.

Robíme tak preto, aby sme zabránili ďalším dezinterpretáciám. Je nám ľúto, že zatiaľ nemôžeme verejnosti poskytnúť nahrávku celej liturgie s homíliou. Avšak uverejnenie nahrávky je len v kompetencii RTVS, ktorú sme viackrát vyzvali na odvysielanie celej liturgie.   

Homília zaznela v rusínskom jazyku. Prepis do slovenského jazyka v médiách nebol presný, ale bol vytrhnutý z kontextu. Chýbali v ňom vety a slová a nebola to celá homília. Interpretácie niektorých novinárov, ktoré boli publikované v týchto dňoch, sú nielen zavádzajúce, ale aj nepravdivé a účelovo manipulované.

Cirkev má chrániť pravdu, morálne princípy a dobro rodín.  A preto musíme poukázať na postoj RTVS a niektorých ďalších médií, ktoré odmietajú objektívne informovať o referende o rodine.        

Žiadame tých novinárov, poslucháčov a čitateľov, ktorí seriózne hľadajú pravdu, aby pokiaľ si chcú vypočuť celú liturgiu, sa obrátili priamo na RTVS so žiadosťou o jej odvysielanie.

Ako sme uviedli, RTVS stále neodvysielala liturgiu, a preto by sme radi ozrejmili fakty, ktoré odzneli v kázni Rastislava Baku. Kňaz povedal príklad, ktorý našiel v médiách o Irine Bergsetovej a tlmočil jej slová o mnohých rodinách, ktoré kričia: „Na zapadi nam ukrali diti, pozerajte na naše nešťasťa a poučte sa. Zobuďte sa, zastavte mor treťoho tisicroča. Postavte želiznu oponu takej tolerancii a prekručovaňu. Vytlačte totu špinu za hranici štátu.“ Hovoril o skúsenosti ženy, ktorá morom nazvala skutočnosť, že jej vzali deti. Upozornil na nevyváženosť práv biologických rodičov oproti právam menšinových skupín. Odoberanie detí označil slovami Iriny Bergsetovej za zvrátený život. Nazvať bezdôvodné odoberanie detí špinou, ktorá patrí za hranice štátu, nie je žiadnou nenávisťou, ale obranou práv rodičov a práv detí.

„A u nás?“, položil kňaz ďalej otázku. A ponúkol ako odpoveď medializovanú správu o tom, čo sa stalo na základnej škole v Košiciach. Kňaz vo svojej kázni spomenul košický prípad ukazovania sexuálnych polôh žiakmi základnej školy. Kto tvrdí, že táto informácia sa ukázala ako nepravdivá, nehovorí celú pravdu, pretože na to nie sú zatiaľ dôkazy. Aká je realita? Prípad košickej školy nie je stále uzatvorený. S istotou však môžeme povedať, že tu máme tvrdenia rodičov proti tvrdeniam školy.

Ďalej kňaz  Rastislav Baka sa vyjadril k výchove: „Aj v rozpravkoch sa to už minit: Už sa princ zaľubit do kráľa, ne do princeznej, a princezna snivat o svaďbi s kraľovnou, a ne s princom.“ Je to reálny prípad Parkerovcov z USA, ktorých deti boli napriek nesúhlasu rodičov v prvom ročníku podrobené výchove, ktorá mala ukazovať homosexuálne vzťahy a bozk princa s princom v knižke pre deti, ktorá vyšla aj v Čechách.

Z uvedených faktov jasne vyplýva kto v tomto prípade zavádza. A náš kňaz Rastislav Baka to rozhodne nie je.

Ľubomír Petrík

Ilustračné foto: grkatba.sk

Odporúčame