Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
15. marec 2019, 07:28

Hvezdárne a planetáriá sa počas víkendu otvoria pre verejnosť

Hvezdárne a planetáriá sa počas víkendu otvoria pre verejnosť

Foto Flickr/gabriella szekelly

Osobitosť Dňu hvezdární a planetárií v tomto roku pridajú oslavy 100. výročia založenia Medzinárodnej astronomickej únie (IAU). Budú trvať celý rok 2019 a ponesú sa pod mottom "100 rokov pod jednou oblohou". Deň hvezdární a planetárií sa na Slovensku spája s poslednou nedeľou pred jarnou rovnodennosťou. V roku 2019 je touto nedeľou 17. marec, niektoré hvezdárne budú pre verejnosť otvorené už v sobotu 16. marca. Patronát nad podujatiami Dňa hvezdární a planetárií na Slovensku má Slovenská ústredná hvezdáreň v Hurbanove, informoval o tom portál astro.sk.

 Zoznam podujatí Dňa hvezdární a planetárií je zverejnený na webovej stránke Slovenského zväzu astronómov. Podujatia, ktoré pripravujú astronomické zariadenia na Slovensku, vychádzajú z tradície Európskeho dňa planetárií, založenej v 90. rokoch 20. storočia v talianskom meste Brescia.

Do Dňa hvezdární a planetárií zapojené zariadenia "pripravujú výber toho najzaujímavejšieho z astronomických programov, pútavé praktické ukážky". Pritom sa návštevníci budú môcť oboznámiť s výsledkami odbornej činnosti a s množstvom zaujímavostí zo zákulisia astronómie a výskumu vesmíru, uviedol portál astro.sk. 

Na medzinárodnej úrovni sa Deň hvezdární a planetárií začal sláviť z iniciatívy Združenia priateľov planetárií (L'Associazione Amici dei Planetari, AAP) v meste Brescia od roku 1991. AAP bola založená v roku 1986 a začala s popularizáciou pozorovaní oblohy. Na medzinárodnej úrovni stála AAP pri založení Dňa planetárií, ktorý sa koná v druhú marcovú nedeľu. V ďalších krajinách sveta pripravujú akcie pri príležitosti tohto dňa od roku 1995 členovia Medzinárodnej spoločnosti planetárií (International Planetarium Society, IPS). Tento deň sa využíva na podporu šírenia poznatkov týkajúcich sa astronómie a na oboznamovanie verejnosti s prácou v astronomických zariadeniach.

Medzinárodná astronomická únia (IUA) je mimovládne združenie profesionálnych astronómov celého sveta. Založená bola v roku 1919, jej poslaním je podporovať a zaisťovať rozvoj astronómie formou medzinárodnej spolupráce. V tomto čase má 11.024 individuálnych členov v 107 štátoch. Z tohto počtu je 82 krajín vrátane Slovenska národnými členmi IUA. Tá spolupracuje s niekoľkými svetovými vedeckými organizáciami. IUA má sídlo v Paríži.


      Zdroje:
      www.astro.sk
      www.szaa.org/dpah/list.php
      www.hvezdaren.sk
      https://astropresov.sk/den-hvezdarni-a-planetarii-17-3-2019/
      www.denhvezdarni.sk
      www.ips-planetarium.org
      www.planetari.org/it/
      www.astrofilibresciani.it
      www.iau.org
      www.iau-100.org

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 59 minútami

V pondelok na Slovensku pribudlo šesť prípadov nákazy koronavírusom, otestovali 1163 vzoriek. Hospitalizovaných je 13 pacientov, u siedmich bolo ochorenie COVID-19 potvrdené. Na JIS sú traja pacienti, na umelej pľúcnej ventilácii jeden.

pred 3 hodinami

Desať slovenských hokejistov figuruje na súpiskách tímov NHL pre prípravné kempy pred obnovením sezóny. Šancu dostali aj mladíci – brankár Adam Húska v New Yorku Rangers a útočník Adam Ružička v Calgary Flames.

pred 3 hodinami

Prehľad udalostí v utorok 14. júla:

  • prezidentka prijme zástupcov študentov Fakulty informatiky a informačných technológií;
  • vymenuje tiež nových vysokoškolských profesorov;
  • pokračuje schôdza parlamentu – poslanci by mali hlasovať aj o návrhoch noviel potratového zákona a o novele zákona o hazarde;
  • zasadne Ústredný krízový štáb;
  • Epsteinova expriateľka Ghislaine Maxwellová prvýkrát predstúpi pred súd;
  • Spojené arabské emiráty vypustia prvú sondu, ktorá bude skúmať Mars.
pred 3 hodinami

Úradujúci poľský prezident Andrzej Duda sa podľa oficiálnych konečných výsledkov stal víťazom druhého kola prezidentských volieb so ziskom 51,03 percenta hlasov. Varšavský primátor Rafal Trzaskowski získal 48,97 percenta odovzdaných hlasov. Volebná účasť bola na úrovni 68,18 percenta, čo je druhé najvyššie číslo od pádu komunizmu v Poľsku v roku 1989.

pred 13 hodinami
pred 13 hodinami

Vedenie zámorskej NHL informovalo, že od 8. júna malo pozitívne testy na nový koronavírus 43 hokejistov. Všetci nakazení hráči sú v domácej karanténe. Medzi nimi je 30 hráčov, ktorých pozitívne testovali v klubových priestoroch, a u trinástich odhalili koronavírus mimo ligových protokolov pre druhú fázu reštartu sezóny. (TASR)