Kaliňák: Slovensko by malo jeden volebný obvod nahradiť ôsmimi

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Kaliňák: Slovensko by malo jeden volebný obvod nahradiť ôsmimi

Foto TASR - Edmund Örzsik

Systém jedného volebného obvodu, ktorý zaviedol ešte Vladimír Mečiar a ktorý mnohí politici kritizovali, by bolo načase zmeniť. Volebných obvodov by malo byť toľko, čo je samosprávnych krajov, teda osem. Myslí si to politológ a expert na samosprávu Michal Kaliňák.

"Vytvorenie toľkých obvodov, koľko je samosprávnych krajov, by bola obrovská príležitosť na to, aby strany začali do politiky prinášať úspešných lídrov z regiónov. Samosprávne kraje v súvislosti s tým umocnia lokálpatriotizmus a ich obyvatelia dostanú bezprostredný kontakt so zástupcami v parlamente," vysvetlil Kaliňák. Ľudia si podľa neho zaslúžia voliť v krajoch, lebo tam sa poznajú a vedia, že správny výber je dôležitým predpokladom úspechu.

Kaliňák upozorňuje, že systém s jedným volebným obvodom začína robiť problémy. Podľa neho je jednou z príčin tzv. neštandardných strán, ktoré pre úspech nepotrebujú etablovanie na celom území štátu. "Jeden volebný obvod je o centrálach a nie o regiónoch," zdôraznil Kaliňák a poukázal na okolité štáty, ktoré majú viaceré obvody. "Maďarsko má 106 jednomandátových volebných obvodov, Česká republika 14 volebných obvodov, Poľsko 41. Svojím spôsobom sme unikát - smutný unikát," vymenoval politológ. 

Dodáva, že začiatkom milénia Slovensko výrazne zreformovalo systém verejnej správy. "Štát presunul časť moci, ale aj zodpovednosti a kontroly na mestá a obce. K tomu ešte zriadil osem vyšších územných celkov, ktoré odobrali ďalšie centrálne kompetencie. Napriek tomu viac ako dvadsať rokov žijeme vo výrazne decentralizovanej krajine so silným vplyvom straníckych centrál," upozornil s tým, že členovia Národnej rady SR sa postupne odcudzili svojmu prirodzenému regiónu.

Kaliňák tiež poukazuje na to, že každé volebné obdobie majú v NR SR výrazné zastúpenie poslanci z Bratislavského kraja, ktorý patrí k tým menším vyšším územným celkom. "Bratislavská presilovka je dlhodobá a výrazná. Dokazuje to aj výrazný vplyv straníckych centrál na zostavovanie kandidačných listín a poradie uchádzačov o parlamentné kreslo na 150-miestnom volebnom hárku. Tak sa voličom nanútia aj takí kandidáti, ktorých vôbec nepoznajú, a čo je horšie, strany sa dlhodobo izolujú od bezprostredných kontaktov a priameho prepojenia na okresy," uviedol s tým, že ľudia si zaslúžia parlament regiónov.

Ministerstvo vnútra, ktoré má na starosti oblasť volieb a referenda, sa v súčasnosti témou nezaoberá. "Táto téma bola otvorená v roku 2014 v rámci diskusií k návrhu zákona o podmienkach výkonu volebného práva. Nedošlo k zhode na žiadnej zmene ani len v rámci opozície," doplnil pre TASR tlačový odbor ministerstva.

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo