Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
30. január 2015

Autor knihy Teológia jeho/jej tela: Ženské telo nie je pokušením, ale pozvánkou milovať

Putuje po svete, aby popularizoval teológiu tela Jána Pavla II. Tvrdí, že máme znovuobjaviť krásu ženy, aby sme sa naučili skutočne milovať. Autor knihy Teológia jeho/jej tela Jason Evert. jason.jpg Na Slovensku vyšla tvoja kniha Teológia jeho/jej tela. Prečo si ich n...

Autor knihy Teológia jeho/jej tela: Ženské telo nie je pokušením, ale pozvánkou milovať

Putuje po svete, aby popularizoval teológiu tela Jána Pavla II. Tvrdí, že máme znovuobjaviť krásu ženy, aby sme sa naučili skutočne milovať. Autor knihy Teológia jeho/jej tela Jason Evert.

Na Slovensku vyšla tvoja kniha Teológia jeho/jej tela. Prečo si ich napísal?

Diela pápeža Jána Pavla II. sa stali veľkým požehnaním pre môj život. Jeho knihy Láska a zodpovednosť a Teológia tela sú obrovským pokladom pre cirkev. Avšak pre ich filozofickú a teologickú hĺbku ostávajú pre mnohých neprístupné. Z tohto dôvodu som chcel pápežove fascinujúce postrehy o ľudskej láske sprístupniť pre cirkev, špeciálne pre mladých ľudí.

Preklady tejto knihy vyšli aj v Poľsku a Slovinsku. Navštívil si už krajiny Slovanov? Aký je tvoj vzťah k nim?

Počas štúdia na univerzite som prežil semester v Rakúsku. Mal som šťastie, že som mohol cestovať do mnohých európskych miest. Navštívil som Krakov, aj Prahu. Navštíviť Slovinsko sa mi zatiaľ nepodarilo. Dúfam, že jedného dňa sa mi otvoria dvere a budem môcť rozprávať mladým ľuďom aj tam.

Dielo Teológia tela pozostáva zo 133 katechéz, čo je zvyčajne kniha s viac ako 500 stranami. Sú však aj konkrétne príbehy a situácie z tvojho života, ktoré ti dali lekciu z učenia sv. Jána Pavla II.?

"Namiesto vnímania ženského tela ako pokušenia k žiadostivosti, môžeme znovuobjaviť, že krása jej tela je v skutočnosti pozvánkou milovať ju tak, ako ju miluje Boh."

Zdieľať

Keď sme my muži povzbudzovaní, aby sme zachovávali čistotu, často sa podvedome učíme, že ženské telá sú niečo zlé a že naše túžby po nich sú zlé. Teológia tela nám pomáha pripomenúť si, že naše túžby stať sa jedno telo so ženou pôvodne pochádzajú od Boha. Avšak kvôli prvotnému hriechu sú mnohokrát tieto Bohom darované túžby prevrátené. Boh nám chce pomôcť napraviť tento prevrátený obraz tak, aby sme mohli slobodne milovať. Takže, namiesto vnímania ženského tela ako pokušenia k žiadostivosti, môžeme znovuobjaviť, že krása jej tela je v skutočnosti pozvánkou milovať ju tak, ako ju miluje Boh.

Spolu s manželkou Crystalinou sa aktívne venujete popularizácii teológie tela. Je možné rozširovať odkaz tohto učenia aj medzi mladými, ktorí sú neveriaci?

Prednášam na mnohých štátnych univerzitách a stredných školách, kde nemám dovolené hovoriť nič náboženské. Napriek tomu sa zdá, že základné zásady teológie tela sú všeobecne akceptovateľné. Na teológii tela je krásne to, že neargumentuje zvonku do vnútra, ale zvnútra človeka navonok. Neponúka nám zoznam doktrín, ktorý si máme zapamätať a nasledovať. Skôr je to akýsi rad závažných otázok: Kto si? Aký je zmysel tvojho života? Čo je láska, po ktorej tak túžiš? Keďže teológia tela je odrazom krásy ľudskej lásky a túžob našich sŕdc, ľudia zvyknú byť viac vnímaví na jej odkaz. Namiesto ponuky zákazov nás učí, prečo existujú morálne zákony. Prostredníctvom nej sa učíme, že naša sloboda nie je meraná našou schopnosťou robiť čokoľvek, čo chceme. Skôr objavujeme, že sloboda sa najlepšie meria našou kapacitou milovať. Preto všetko, čo zhoršuje moju schopnosť milovať – žiadostivosť, sebectvo, pýcha a podobne – je reálnym nepriateľom lásky a slobody.

Minulý rok pápež František vyhlásil Pavla VI. za blahoslaveného. Jeho encyklika Humanae vitae je jasným „nie“ antikoncepčnej mentalite. Niekedy sme svedkami situácie, že nezosobášení katolíci bojujú s učením cirkvi o antikoncepcii namiesto toho, aby si uvedomili, že cirkev chce ľudí pred manželstvom sprevádzať v nadobúdaní čnosti čistoty a učiť ich posvätnosti sexuálneho aktu. Čo si o tom myslíš?

Inzercia

"Čo ak už teraz je ženské telo perfektne stvorené? Čo ak ona nepotrebuje lieky, chemikálie a bariéry? Čo ak len potrebuje byť pochopená?"

Zdieľať

Odporcovia cirkvi môžu vnímať učenie o antikoncepcii ako prekážku v napredovaní sexuálnej slobody žien. Ale cirkevné odmietnutie antikoncepcie vytvára sadu zaujímavých otázok pre mladé páry. Čo ak už teraz je ženské telo perfektne stvorené? Čo ak ona nepotrebuje lieky, chemikálie a bariéry? Čo ak len potrebuje byť pochopená? Ak dokáže pár pochopiť ženskú plodnosť, zvážte tento výsledok: namiesto ovládania jej tela chemikáliami a zariadeniami za účelom uspokojenia sexuálnych túžob, sa tento pár naučí ovládať svoje sexuálne túžby za účelom kráčania po dokonalej ceste, pre ktorú Boh stvoril ich telá. Toto je pravá sexuálna sloboda.

Vôbec nie je potrebné žiť v odmietaní plodnosti. Radšej by sme mali byť vďační za správnu dispozíciu. Súhlasím s tým, že učenie cirkvi na tému sexuality je často polarizujúce, rovnako ako bol aj sám Kristus. Ako raz povedal sv. Ján Pavol II. vysokoškolským študentom, keď bol ešte biskupom v Krakove: “Kristus sa nachádza predovšetkým v oblasti sexuálnej morálky, pretože práve tu dáva mužom požiadavky.”   

Komisia pre mládež Konferencie biskupov Slovenska spustila v prebiehajúcom školskom roku sériu katechéz zameranú na čistotu srdca ako prípravu na Národné stretnutie mládeže P15 a Svetové dni mládeže 2016. Otázka je jednoduchá. Čo je čisté srdce? Ako sa máme usilovať o čisté srdce?

Čistota je v konečnom dôsledku dar od Boha. O tento dar ho potrebujeme prosiť. Medzičasom sa máme vyhýbať tomu, čo napĺňa naše mysle a srdcia nečistými myšlienkami a túžbami, napríklad zlé vzťahy, pornografia a nemravné rozhovory. Často sa sťažujeme, že zachovávať čistotu je náročné, ale väčšinu vlastných pokušení si mnohokrát zapríčiňujeme sami. Môže to byť oveľa jednoduchšie, ak sa budeme vyhýbať príležitostiam k hriechu a obklopíme sa dobrými priateľmi, ktorí zostávajú v blízkosti Boha.

Aj na Slovensku sme ťa zahliadli účinkovať vo filme The Third Way (Tretia cesta). Ako vznikol tento projekt a ako máme vnímať tento film? .

Projekt začal jeden americký kňaz, pretože si uvedomil, že existuje iba veľmi málo zdrojov, ktoré presne vysvetľujú učenie cirkvi o homosexualite práve z pohľadu tých, ktorí pociťujú sexuálnu príťažlivosť k rovnakému pohlaviu. Po uvedení filmu Tretia cesta bol zverejnený aj jemu podobný film s názvom Desire of the Everlasting Hills (Túžba večných hôr). Oba sú výbornými zdrojmi, ktoré vysvetľujú, prečo je sexuálna čistota odpoveďou pre všetkých ľudí, bez ohľadu na ich sexuálne cítenie a príťažlivosť, ktorú pociťujú. Myslím si, že by všetci katolíci mali vidieť oba filmy, aj keď nepociťujú príťažlivosť k rovnakému pohlaviu. Každý sa potrebuje zaoberať týmito témami a s láskou zaobchádzať s ľuďmi, ktorých sa to týka.

Juraj Králik
Autor je predseda eRka - Hnutia kresťanských spoločenstiev detí a jeden z tvorcov projektu Za ruky.

Rozhovor prebehol emailovou komunikáciou.

Jason Evert precestoval počas posledných 15 rokov šesť kontinentov, aby prednášal o sexuálnej čistote a zodpovedných vzťahoch. Vystúpil aj na Svetových dňoch mládeže v Sydney (2008) a v Madride (2011). Prihovoril sa spolu viac ako miliónu mladých ľudí. Magisterský titul získal v odbore teológia, bakalárske tituly v poradenstve a teológii so zameraním na filozofiu na Františkánskej univerzite v Steubenville. V USA patrí medzi najpredávanejších autorov píšucich o tejto téme. Na konte má desiatku knižných titulov ako napríklad Teológia jeho/jej tela, Theology of the Body for Teens či How to Find your Soulmate Without Loosing Your Soul. S manželkou Crystalinou prevádzkujú internetový portál chastityproject.com a vedú medzinárodnú alianciu mladých ľudí, ktorá propaguje čistotu vzťahov vo viac ako 40 krajinách. 

Odporúčame